Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Катрин Щайнер-Хемерле: Ясно е, че в Австрия нямаме друг избор освен тройната коалиция

| Интервю
Председателят на Партията на свободата на Австрия Херберт Кикл си тръгва след среща с федералния президент на Австрия Ван дер Белен във Виена
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Австрия ще бъде управлявана от първата в историята й тройна коалиция. Народната партия, социалдемократите и либералите се споразумяха за съвместно управление и оставят крайнодясната Партия на свободата в изолация, въпреки че тя спечели парламентарните избори в края на септември миналата година.

С построяването на къща сравни австрийският всекидневник "Щандард" правителствената програма, която представиха тази седмица лидерите на първата в историята на Австрия тройна коалиция. Трите партии - Народната, социалдемократите и либералите - по-скоро спретнаха ремонт на стара къща, защото те вече веднъж преговаряха за съвместно правителство, но посред зима, през януари, либералите се отказаха, защото ремонтът на къщата се очертаваше да е само освежителен, а не модернизация. 

Но след като имаше опасност основите на австрийската къща да бъдат подкопани - крайнодесният "канцлер на народа" - по примера на Хитлер - вече беше запретнал ръкави и събираше ремонтната бригада - либералите се върнаха на масата на преговорите. 

"Сега отвън къщата изглежда модерна, дограмата е сменена, фасадата е топлоизолирана, работи се за по-бърз интернет", написа "Щандард". 

Как изглежда австрийската къща през погледа на политолога проф. Катрин Щайнер-Хемерле от университета на Каринтия, която "погледна в стаите" и коментира в интервю пред БНР:

Къщата е голяма, с много стаи, така че всеки може да си намери кътче, където да се чувства уютно - както трите партии, така и техните избиратели. Множеството стаи - ако продължим с тази метафора - дава възможност в тях да намерят място много теми, но прави впечатление, че правителствената програма е относително повърхностна. Не са записани конкретни срокове за изпълнение. Но най-голямата липса са парите.

- Орязването на разходите, което предвижда коалиционният договор, сякаш е възприето от вече водените преговори след изборите. Австрийската икономика е в рецесия, Виена е застрашена от наказателна процедура от ЕК заради превишаване на трипроцентния бюджетен дефицит. Как ще възприемат австрийците затягането на коланите?

- Беате Майнъл-Райзингер, лидерът на либералната партия НЕОС, беше много ясна, когато каза, че следващите две години ще са тежки. Австрийската икономика е отворена и дали ще потръгне зависи до голяма степен и от развитието в ЕС. Социалдемократите обаче изрично успокоиха австрийците, че коалиционният договор поставя достатъчно добри рамкови условия за инвестиции, така че да има баланс между свиването на разходите и предстоящите съкращения. Освен това новото правителство трябва да се съобразява с бюджетните намерения, които вече са изпратени в Брюксел. Със сигурност съкратени ще бъдат някои субсидии във връзка с климатичните цели, след като Зелените вече не са в управлението.

- Как се постига консолидация на бюджета, каквито са намеренията на тройната коалиция, с финансов министър от социалдемократическата партия, която - както е известно - настоява за най-малкото запазване на социалните плащания, ако не за увеличаването им?

- Това тепърва ще разберем. Към този момент се знае, че тази година ще бъдат спестени 2 милиарда евро от климатични субсидии. А догодина заложената сума е още по-голяма - над 8 милиарда. Правителствената програма съдържа много намерения за ограничаване на бюрокрацията, за по-добра ефективност на администрацията. Ще има промени в пенсионната система, вероятно вдигане на пенсионната възраст. В данъчната система също ще има реформи в посока облекчаване на домакинствата. Както и таван върху наемите - нещо доскоро немислимо в Австрия. Така или иначе орязване на разходите ще има във всички ресори. Трите партии са уверени, че ще се справят, но каква ще е сметката, когато след три години теглим чертата, в момента никой не може да каже.

- Темата миграция беше ключова в предизборната надпревара, спечелена от крайнодясната Партия на свободата. Трите партии, които влизат в управлението, втвърдяват тона: събирането на разделени заради миграция семейства ще бъде спряно "незабавно". А ако миграционният натиск се увеличи са готови да обяват извънредно положение, което ще позволи затваряне на границите. Беше ли очаквано затягането на мерките, проф. Щайнер-Хемерле?

- Да, беше очаквано. Що се отнася до извънредното положение, мисля, че социалдемократите и либералите са се съгласили на този текст с надеждата, че никога няма да се стигне дотам. Със сигурност обаче социалните помощи за мигрантите ще бъдат сведени до минимум. Освен това бежанците с право на закрила ще бъдат задължени да минат през тригодишна интеграционна програма. Предвижда се още криминално проявени имигранти да бъдат връщани и да излежават присъдите в родината си. Ще бъде интересно да видим дали това желание на австрийските власти ще бъде изпълнено от държавите, от които произхождат тези криминално проявени мигранти.

Прави впечатление, че трите партии поставят акцент върху интеграцията на чужденците - върху езиковите курсове, превенцията срещу радикализацията във всички възрасти, което ще изисква допълнително финансиране - един много бурно обсъждан въпрос тук, защото западащото ниво на училищното образование много тревожи австрийците. Или с други думи - правителството ще се опита да интегрира, вместо само да затваря граници.

- Тези намерения ще задоволят ли избирателите на антиимиграционната Партия на свободата?

- Едва ли, защото коалиционният договор съдържа намерения, а дали и как ще бъдат осъществени е съвсем друг въпрос. Ако тройната коалиция не се захване с решаване на проблемите, свързани с миграцията, ако трите партии не се сработят по този въпрос, ако позволят разногласия между тях, ще бъдат атакувани от Партията на свободата. Да не говорим, че тя ще бъде силна опозиция, дори бих казала в повечето случаи единствената, защото Зелените, които досега бяха във властта заедно с Народната партия, едва ли ще могат бързо да се отърсят от ролята на управляващи. Още по-малко по отношение на миграционната политика. Няма никакво съмнение, че крайната десница ще използва всяка слабост на управляващите за да обере недоволството. А най-страшното ще бъде, ако отново бежанец извърши терористичен атентат, както наскоро във Вилах, където преподавам.

- Как се възприема от австрийците сравнително бързо постигната договорка между Народната партия, социалдемократите и либралите за правителство? Каква роля за тези съкратени срокове изигра вероятността Австрия да се сдобие с "канцлер на народа" в лицето на Херберт Кикъл, който се нарича така по примера на Хитлер?

- Зависи кого питате. Избирателите на Партията на свободата са разочаровани, че въпреки изборната победа няма да оглавят правителството. Така или иначе, изборите показаха промяна в нагласите на австрийците и дали тройната коалиция ще успее да отговори на тази промяна все още е рано да се каже. Но според мен това, че три партии намериха пресечни точки за съвместно управление е добра новина. Либералната партия НЕОС е нова във властта, но е партията, която освен крайната десница отбеляза сериозен ръст на изборите. Те със сигурност ще внесат свеж въздух. А иначе - предполагам, че цяла Европа си е отдъхнала, че Виктор Орбан се размина със съсед, който като него подкопава основите на ЕС и блокира важните за всички нас решения. Пък и много австрийци се радват, че няма да ни сочат с пръст като виновници за разпадането на Евросъюза.

- Засегнахте външната политика, проф. Щайнер-Хемерле. Външен министър ще бъде Беате Майнъл-Райзингер, лидер на либералната партия НЕОС. В нейния екип ще има и специален координатор за Украйна, при положение, че Австрия като неутрална държава подпомага Киев единствено хуманитарно и икономически. Какво да очакваме от новата външна министърка?

- Беате Майнъл-Райзингер има опит в Брюксел - тя беше в екипа на бившия дългогодишен зам.-председател на Европейския парламент Отмар Карас. Тя може би ще се впише добре в ролята си на външен министър - външните министри обикновено са харесвани вътре в страната. Но ще й бъде трудно да съвместява поста на партиен лидер. Освен това тепърва ще видим как ще се сработят трите партии в правителството. Да не забравяме, че Австрия за първи път ще бъде управлявана от тройна коалиция и ние нямаме опит с това.

- Ако се върнем на първоначалната метафора с къщата - либералите от НЕОС искаха да построят SmartHome, искаха дълбоки реформи и рестартиране на икономиката, и това беше причината да напуснат преговорите в първия опит за тройна коалиция. Утре предстои партийните членове да одобрят влизането във властта. Очаквате ли това да спъне кабинета?

Ръководството на либералите и на другите две партии не очакват проблеми, но дали това е само пожелателно мислене ми е трудно да преценя. Така или иначе няма план "Б". НЕОС от години повтарят, че са готови да управляват. От тази гледна точка би било странно, ако утре гласуват срещу коалицията. Мисля, че на всички е ясно, че нямаме друг избор освен тройната коалиция. Когато през януари прекратиха преговорите, либералите обясниха, че са готови да поемат отговорност в управлението, но искаха сериозни реформи. И ги получиха от втори опит. От програмата личи, че най-вече социалдемократите са направили отстъпки в пенсионната реформа и образователната сфера, каквито НЕОС са искали от тях по време на първия кръг преговори.

Но вероятно роля е изиграл и шокът, че ако не направят коалиция с Народната партия и социалдемократите в Австрия ще управлява крайнодесният популист Кикъл.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският президент Владимир Путин.

Путин: Русия трябва да се възползва от възможностите, които възникват в резултат на търговската война

Руският президент Владимир Путин призова служителите на страната в сферата на икономиката да се възползват от възможностите, които възникват в световната икономика в резултат на сътресенията на пазара и засилването на търговските войни,  предаде Ройтерс . В реч пред държавни служители руският президент отбеляза, че световната икономическа..

публикувано на 24.04.25 в 22:05

С данъчни стимули ще привличат обратно работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени

С нови данъчни стимули Кипър ще привлича обратно в страната работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени, реши правителството днес. Първото събитие от стартиращата кампания за връщане на таланти, наречена "Brain Gain", ще е през май в Лондон с участието на президента Никос Христодулидис. Приетият законопроект предвижда завръщащите се кипърски..

публикувано на 24.04.25 в 21:49
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че има "собствен краен срок" по отношение на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че има свой собствен краен срок за решаване на конфликта и че Украйна и Русия трябва да преговарят, предаде Ройтерс. "Имам собствен краен срок" (за прекратяване на войната в Украйна), каза той пред журналисти в Белия дом малко преди срещата си с министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре. Тръмп..

публикувано на 24.04.25 в 21:26

Протест в защита на уволнения директор на НИНКН арх. Петър Петров

Протест пред Министерството на културата имаше този следобед в защита на уволнения директор на Националния институт за недвижимо културно наследство архитект Петър Петров. Той беше отстранен от поста от министъра на културата Мариан Бачев на 6 март. Като мотиви са посочени липса на способност да планира, организира и контролира дейностите, свързани..

публикувано на 24.04.25 в 20:47
Социалният министър Борислав Гуцанов участва в работна среща за развитието на бизнеса и на трудовия пазар в региона на Кюстендил.

Министър Гуцанов: Готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви в Кюстендил, че готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората. Той  участва в работна среща на тема: "Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона",  организирана от регионалната Търговско промишлена палата . Хората да са спокойни за..

публикувано на 24.04.25 в 20:16

Вътрешният министър се срещна с американски представители на администрацията за борба с наркотиците

Представители на администрацията за борба с наркотиците на Съединените щати са провели среща с министъра на вътрешните работи Даниел Митов, на която са били обсъдени двустранното сътрудничество и възможностите за бъдещо съдействие в областта на борбата с трафика на наркотици, съобщават от МВР. Отговорният помощник-агент на агенцията Кевин Даниелс е..

публикувано на 24.04.25 в 20:13
Посланикът на България в САЩ Георги Панайотов

Българският посланик в САЩ е подал заявление за прекратяване на мандата си

От Министерството на вътрешните работи потвърдиха, че посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов е подал заявление за предсрочно прекратяване на мандата си и се прибира в България в края на месеца. За момента причините за оттеглянето му не са ясни. Панайотов връчи акредитивните си писма през юни 2022 г. на тогавашния американски..

публикувано на 24.04.25 в 20:02