Сериозен скок в броя на смъртните случаи заради рак на гърдата се очаква да има към 2050 г., обяви агенцията на Световната здравна организация, която се занимава с изследването на ракови заболявания.
Очаква се в световен мащаб една на всеки 20 жени да бъде диагностицирана с рак на гърдата. Броят на случаите ще бъде с 38% повече, а починалите ще се увеличат с 68 на сто през следващите 25 години.
Това сочи анализ на Международната агенция за изследване на рака.
Към 2050-а ще има 3 милиона и 200 хиляди нови случаи и 1 милион и 100 хиляди смъртни случаи годишно.
"Държавите могат да смекчат или обърнат тези тенденции, като приемат политики за първична профилактика, както и като инвестират в ранна диагностика и лечение", посочва доктор Джоан Ким, която е от водещите автори на изледването, пибликувано в списание "Нейчър".
Увеличението на случаите вероятно се дължи на комбинация от фактори, включително застраряващо население.
Ракът на гърдата е най-честият вид раково заболяване при жените. Около една четвърт от случаите могат да бъдат избегнати чрез намаляване приема на алкохол, поддържане на здравословно тегло, както и добра физическа активност.
Министърът на правосъдието няма правомощия да се намеси по казуса с изтеклите правомощия на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Не са влезли в сила двете разпореждания на Върховния касационен съд, които подлежат на контрол. Това заяви във Велико Търново правосъдният министър Георги Георгиев. ВКС прие, че Борислав..
67 литра на квадратен метър са падналите валежи във Варна. В община Белослав са регистрирани 91 литра, но няма бедстващи хора и щети. Паднали дървета са отстранени по пътя между селата Манастир и Добрина, община Провадия. Отводнена е улица в община Девня, екипи са помагали за отпушване на канали в община Долни чифлик. Очаква се..
Продължава евакуацията на хора във вилното селище "Елените", където при наводненията днес загинаха трима души. Преди минути областният управител на Бургас задейства BG-Alert, като призова всички от вилното селище да се евакуират, тъй като по-рано днес имаше информация, че една част от хората са отказали да направят това. БТА..
Бившият зам. кмет на Варна Диан Иванов, смятан за основен свидетел по делото срещу задържания кмет на Варна Благомир Коцев, е бил разпитан от прокуратурата вчера - 2 октомври. Това стана ясно по време на съдебното заседание, на което се гледат мерките за неотклонение на двамата общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов...
Специализирани екипи на Военноморските сили се включиха в помощ на населението след наводненията в област Бургас, съобщиха от Министерството на отбраната. Водолазни екипи от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби, Военноморска база Варна и Военноморска база Бургас оказват помощ и съдействие за евакуация на хора в района на..
Презастрояването е причина за наводнението и жертвите в наводнените черноморски курорти Елените и Свети Влас, заяви в интервю пред БНР Тома Белев от Зелено движение, бивш зам.-министър на екологията и бивш съветник в СОС. "Има големи валежи, но няма измервателна станция да потвърди количеството на валежите и там, и в Царево, където преди..
Влошава се здравословното състояние на протестиращия пред парламента баща на една от жертвите от железопътната катастрофа край Лариса. Лекарите препоръчват незабавно до постъпи в болница, но той отказва и продължава гладната стачка. Няма непосредствен риск за живота на пациента, но състоянието му е критично и трябва да остане в болница,..
В Копенхаген на срещата на Европейската политическа общност се постави началото и след 2 седмици ще се съберат отново за деня на решението, както се..
Неформален кръг от съмишленици и експерти от различни области с различни убеждения, но защитаващи основните демократични ценности, създаде наскоро Форум..
Случаят в детската градина "Радост" в Каблешково, при който родители подадоха жалби до всички институции за психическо, физическо и сексуално насилие..