Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски в момента бива принуден да подпише Ньойския договор, каза режисьорът, правейки паралел с българската история

Давид Джамбазов: Не се играе със сигурността, бъдещето и свободата на България

"Няма лесен вариант, при който чрез снишаване да ни избегне бурята"

| Интервю
Давид Джамбазов
Снимка: БТА

Когато говорим за мир, трябва да си даваме сметка какво означава той.

Това заяви пред БНР Давид Джамбазов – режисьор и документалист.

По думите му има 2 хипотези за случилото се на срещата между Володимир Зеленски и Доналд Тръмп в Овалния кабинет – добра и лоша:  

"Добрата е, че Тръмп и Ванс искат да спрат войната бързо и се опитват да принудят Зеленски да "клекне", защото всъщност колкото и да повтарят реториката на Кремъл и Путин, мисля, че няма нормален човек на планетата, който да не осъзнава, че тази война е рожба на Путин и това е човекът, който може да я спре. Това принуждава Тръмп и Ванс в тази хипотеза да натиснат Зеленски да приеме всички условия на Путин. Това е добрата интерпретация – че това ги направи изнервени и по някакъв начин нетърпеливи, заради отказа на Зеленски да "клекне". От тази гледна точка може да кажем, че те търсят някакъв американски интерес от спиране на войната и примерно личен интерес на Тръмп от това той да получи своята бърза победа и да получи Нобелова награда".

Според него сделката е много по-малко важна отколкото звучи. Зеленски отхвърли по-голямата част от колонизаторските елементи в тази сделка, подчерта Джамбазов и добави: "Това, което остана от сделката, реално беше въздух под налягане. Нямаше гаранции за сигурност за Украйна, но нямаше и някакви там 500 млрд. за Тръмп".

За него по-важното е "този театър" по какъв начин е бил или замислен, или е бил реакция на неща, които се случват зад кулисите.

Според режисьора обаче втората хипотеза е по-вероятната. "Тази хипотеза е, че Тръмп и Ванс изиграха това нещо", посочи той и допусна предварителен замисъл:

"За съжаление, този предварителен замисъл води към едно заключение, че може би Тръмп и Ванс търсят извинение пред американския избирател да изоставят Украйна и НАТО и да подарят пълна победа на Путин, без да бъдат обаче и нарочени за загубили войната – да кажат, че Зеленски е виновен, Европа е виновна".

В този смисъл, според него, Тръмп и Ванс работят срещу интересите не само на Европа, но и на САЩ. "За мен единственото възможно обяснение е, че те защитават интереса на Путин, а не на САЩ", посочи Джамбазов. Според него всичко това няма да облагодетелства американците. Той смята, че американската икономика ще тръгне към рецесия, но и световната също.

Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

В предаването "Преди всички" Давид Джамбазов обясни и какво означава предложението на Тръмп и Путин, пречупено през българската история:

"Това предложение, тези условия са много подобни на това, което се случва с България след Първата световна война. Зеленски в момента бива принуден да подпише Ньойския договор. Това е договор, който реално абсолютно унищожава армията на България, икономическите ресурси на България, ние изплащаме безумно високи репарации и до голяма степен всъщност се лишаваме от суверенитет. Тук при Украйна има едно утежняващо обстоятелство – че победителят във войната има намерение да изтрие украинската държавност и идентичност от лицето на Земята – нещо, което не е искано от нас".

Историята не е благосклонна към слабите духом, категоричен бе режисьорът относно някои български позиции. И добави: "За несвободните империи и диктатури няма неутрални. Има силни и неудобни народи и има добри кандидати за колонизиране. Румен Радев и възражданци с техните приведени пред Путин осанки всъщност му казват "Ела тук, ние сме лесна плячка. Това казаха на Путин подобни на тях хора в Украйна преди войната. Това е покана за война срещу България".

Според него единствено като част от общността на свободните европейски народи можем да бъдем истински силни.

"Няма лесен вариант, при който чрез снишаване да ни избегне бурята. Няма как да избегнем това. Трябва да го осъзнаем. Трябва да кажем на управляващите, че има неща, с които не се играе. Не се играе със сигурността, бъдещето и свободата на България".

Цялото интервю на Силвия Великова с Давид Джамбазов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция поиска помощ от ЕС за овладяване на пожарите заради усложнената обстановката

Максимални усилия полагат гръцките власти да овладеят пожарните огнища. Правителството поиска помощ от Европейския съюз под формата на четири самолета за гасене на пожари. В последните часове обстановката с пожарите се усложнява. Сложно е в област Ахаеа на Пелопонес. Там, въпреки мащабните сили от огнеборци и доброволци, огънят влезе в..

публикувано на 12.08.25 в 20:45
Дим се издига от разрушени сгради след израелски въздушен удар в Газа, 12 август 2025 г.

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа.  Израелската армия отново нанесе удари по град Газа през изминалата нощ. Загинали са най-малко 11 души, съобщиха очевидци и медици. Същевременно лидерът на "Хамас" Халил ал Хая се очаква да пристигне в Кайро за преговори по подкрепяния от САЩ мирен план за Газа...

публикувано на 12.08.25 в 20:43
Снимката е илюстративна, архив.

Повече от 70 майстори ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак

Над 70 майстори занаятчии ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак, който започва на 14 август и ще продължи до неделя. Той се  провежда в дните около големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Майсторите на традиционни български занаяти ще разположат своите шатри на улицата пред Националното..

публикувано на 12.08.25 в 20:20

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря. Патрул на полицията в Монтана е изпратен на сигнал за домашно насилие около 2:40 часа в понеделник. На място са установени майка, баща и дъщеря. При проведената беседа дъщерята - на 19 години, заявява, че ѝ е бил нанесен побой от нейния баща, като свидетел на побоя..

публикувано на 12.08.25 в 20:05
Турският президент Реджеп Ердоган (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски

Ердоган към Зеленски: Турция е готова за домакин на среща между лидерите на Украйна и Русия

Турският президент Реджеп Ердоган заяви във вторник в телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, че Турция "е готова да бъде домакин на среща на върха на лидерско ниво" между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. След разговора турското президентство публикува изявление, в което се казва, че лидерите са обсъдили и двустранните..

публикувано на 12.08.25 в 19:48

Учредява се Младежки обществен съвет към областния управител на Смолян

Младежки обществен съвет към областния управител на Смолян ще бъде учреден в следващите месеци. Това стана ясно по време на среща в областната управа с младежи в Международния ден на младежта, който отбелязваме днес на 12 август. Срещата бе по покана на областния управител Захари Сираков: "На 12 август 2025 г. се навършват 26 години от..

публикувано на 12.08.25 в 19:45
Мигранти, прекосяващи Ламанша на малка лодка

Мигрантите през Ламашна надхвърлиха 50 хиляди, откакто британските лейбъристи са на власт

Броят на мигрантите, прекосили Ламанша с малки лодки, откакто лейбъристите в Обединеното кралство дойдоха на власт миналото лято, надхвърли 50 000. Данните на Министерството на вътрешните работи показват, че 50 271 души са предприели опасното пътуване, като само в понеделник 474 мигранти са акостирали на английския бряг. Отделно френските..

публикувано на 12.08.25 в 19:24