Атанасов е автор на седемнадесет книги, в които историята, човешката същност и дълбоките философски размишления се срещат, за да изградят една уникална вселена от думи и образи.
Поезията му носи националната награда "В полите на Витоша", а последните му четири книги, завършващи с предстоящата "Приказки от езерото, преди да стане море“, са част от своеобразна творческа линия, която той изгражда през годините.
"Отвъд пътя", "Преди пътя" и "Зелената пътека" формират неговата поетична трилогия, която води към новата му прозаична книга – едно дълго пътуване през времето, през въображението и през търсенето на истини.
Разказваме за думите, които остават, за армията като школа, не само за дисциплина, но и за мисълта, за срещите, които променят творческия път, и за силата на паметта в литературата.
Ще чуете негови стихове, търсим заедно онова "нататък", което се крие зад страниците на неговите книги, и да усетим философията на писането, която той следва – дълбока, търсеща и изпълнена с мъдрост.
"Човек е невъзможно да направи каквото и да е било във вреда на планетата, защото той е тук на тази Земя, за да я направи по-хубава и по-добра...Така че всичко се движи на цикли, всичко това е нормално", допълни Атанасов, който се вълнува и от бъдещото на планетата ни.
А пътят за него е многолик, той го интересува с неговото начало най-вече, но то е само наше начало, иначе всичко е в безкрая, добави писателят.
А новата му книга - "Приказки от езерото, преди да стане море" звучи като порастване и израстване:
"С това заглавие включително насочвам читателя към едно конкретно място, където се случват нещата, но това е белетристика, това са приказки за пораснали хора, които влизат в дълбочината на написаното, а не чакат да видят дали Вълка ще изяде Червената шапчица..., сподели още авторът.
Георги Атанасов е роден през 1951 г. в Лом, той избира пътя на офицер и преминава през гарнизоните на Кърджали и Момчилград, но въпреки строгата военна дисциплина, словото остава неговият верен спътник. Завършил Висше народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) в Шумен и „Редакционно-издателска дейност“ в Софийския университет. Той се посвещава не само на литературата, но и на мисията да разпространява знанието и културата в българската армия. Дълги години е редактор и главен редактор във Военното издателство, работил е в списание „Български воин“ и вестник „Българска армия“, а като началник сектор „Културни дейности в армията“ и управител на Централния военен клуб е подпомагал утвърждаването на културния живот в тази институция.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Георги Атанасов в "Нощен Хоризонт".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..