Атанасов е автор на седемнадесет книги, в които историята, човешката същност и дълбоките философски размишления се срещат, за да изградят една уникална вселена от думи и образи.
Поезията му носи националната награда "В полите на Витоша", а последните му четири книги, завършващи с предстоящата "Приказки от езерото, преди да стане море“, са част от своеобразна творческа линия, която той изгражда през годините.
"Отвъд пътя", "Преди пътя" и "Зелената пътека" формират неговата поетична трилогия, която води към новата му прозаична книга – едно дълго пътуване през времето, през въображението и през търсенето на истини.
Разказваме за думите, които остават, за армията като школа, не само за дисциплина, но и за мисълта, за срещите, които променят творческия път, и за силата на паметта в литературата.
Ще чуете негови стихове, търсим заедно онова "нататък", което се крие зад страниците на неговите книги, и да усетим философията на писането, която той следва – дълбока, търсеща и изпълнена с мъдрост.
"Човек е невъзможно да направи каквото и да е било във вреда на планетата, защото той е тук на тази Земя, за да я направи по-хубава и по-добра...Така че всичко се движи на цикли, всичко това е нормално", допълни Атанасов, който се вълнува и от бъдещото на планетата ни.
А пътят за него е многолик, той го интересува с неговото начало най-вече, но то е само наше начало, иначе всичко е в безкрая, добави писателят.
А новата му книга - "Приказки от езерото, преди да стане море" звучи като порастване и израстване:
"С това заглавие включително насочвам читателя към едно конкретно място, където се случват нещата, но това е белетристика, това са приказки за пораснали хора, които влизат в дълбочината на написаното, а не чакат да видят дали Вълка ще изяде Червената шапчица..., сподели още авторът.
Георги Атанасов е роден през 1951 г. в Лом, той избира пътя на офицер и преминава през гарнизоните на Кърджали и Момчилград, но въпреки строгата военна дисциплина, словото остава неговият верен спътник. Завършил Висше народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) в Шумен и „Редакционно-издателска дейност“ в Софийския университет. Той се посвещава не само на литературата, но и на мисията да разпространява знанието и културата в българската армия. Дълги години е редактор и главен редактор във Военното издателство, работил е в списание „Български воин“ и вестник „Българска армия“, а като началник сектор „Културни дейности в армията“ и управител на Централния военен клуб е подпомагал утвърждаването на културния живот в тази институция.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Георги Атанасов в "Нощен Хоризонт".
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..