Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови силни валежи предизвикаха наводнения в Испания

Снимка: Pixabay

Властите в автономната област Мурсия в Испания призоваха хората да не излизат от домовете си заради наводнения, предизвикани от обилните валежи в страната.

Близо 68 литра на квадратен метър превърнаха улиците на град Лорка в реки. Кметът Фулхенсио Гил обяви, че към момента няма данни за евакуирани или пострадали хора. Въпреки това той помоли жителите да не излизат навън. В област Мурсия е в сила специален план на Гражданска защита, училищата в пет общини са затворени, а шест пътни отсечки са непроходими заради наводнения.

Учебни занятия не се провеждат и във Валенсия и Кастейон. Освен това са отменени спортните и публичните прояви на открито.

В Каталуния метеорологичната служба обяви жълт код за опасни валежи в почти половината от територията на автономната област, включително Барселона.

 Оттам предупреждават, че се очакват интензивни дъждове, които могат да предизвикат локални наводнения.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хакери са атакували "Хародс"

Във Великобритания луксозният универсален магазин "Хародс" обяви, че е поредният търговец на дребно, станал обект на кибератака. От "Хародс" казаха, че са "ограничили достъпа до интернет на неговите сайтове" след опит за достъп до системите на търговеца. "Хародс" не уточни какъв е мащабът на въздействието върху мрежата му, но заяви, че клиентите..

публикувано на 02.05.25 в 03:55
Майкъл Уолц

Тръмп потвърди оставката на Майк Уолц

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди, че Майк Уолц напуска поста съветник по националната сигурност. В съобщение в една от интернет платформите Тръмп съобщи, че временно длъжността ще изпълнява държавният секретар Марко Рубио. А Уолц ще бъде номиниран за посланик на Съединените щати в Организацията на обединените нации. Съветник по..

публикувано на 01.05.25 в 22:08

Протести и арести в Турция за 1 май

За сблъсъци между демонстранти и полицията в Истанбул съобщи агенция "Ройтерс". Органите на реда са блокирали протестни шествия към емблематичния площад "Таксим" в централните квартали "Бешикташ" и "Шишли" в европейската част на мегаполиса. Арестувани са 407 души, съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая. "Ройтерс" публикува кадри на отвеждане..

публикувано на 01.05.25 в 21:48
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в Панагюрище - 1 май 2025

Наталия Киселова: Априлци проявиха безпределна саможертва

"Априлци проявиха безпределна саможертва като избраха бунта пред робското безвремие, дързостта пред покорството, националното и човешкото достойнство пред преклонената глава". Това каза в словото си председателят на Народното събрание Наталия Киселова в Панагюрище, където днес е кулминацията на националните чествания на 149-ата година от..

публикувано на 01.05.25 в 21:09

Ремонтират пътя до манастира "Св. Лука" над Кюстендил

Прави се ремонт на пътя до манастир "Св.Лука" над Кюстендил, каза кметът на Общината инж.Огнян Атанасов. Средствата са по бюджета, а поръчката е на частно пътностроително дружество. Единственият път до Граничката света обител е дълъг около 3,5 км. По него трудно се разминават два автомобила. За храмовия празник всяка есен дотам обаче..

публикувано на 01.05.25 в 20:23

Домашни помощници ще помагат на самотно живеещи хора от община Георги Дамяново

Домашни помощници ще помагат на самотно живеещи хора от община Георги Дамяново. Финансирането е по програма "Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 година". Помощ ще бъде оказана на 23-ма души от общината. Община Георги Дамяново е одобрена за финансиране по проект "Иновативни здравно-социални услуги". Ще бъдат назначени на трудов договори..

публикувано на 01.05.25 в 20:12

Партньорство в областта на отбраната ще обсъждат ЕС и Великобритания

Британски министри са били уведомени, че Обединеното кралство ще трябва "да плати", за да може негови компании да участват в търгове и да печелят договори за оръжейни проекти от фонда на ЕС за превъоръжаване на стойност 150 милиарда евро, съобщи вестник "Таймс". Очаква се ново партньорство в областта на отбраната и сигурността да бъде..

публикувано на 01.05.25 в 19:54