Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Тафров: Украйна иска мир, а Русия иска Украйна

| Интервю
Стефан Тафров
Снимка: Иван Русланов

"За Украйна американската помощ е много важна. Нейното прекратяване би значило загуба на човешки животи. Това е основната причина Украйна да се съгласи на тези разговори и тя излиза с конструктивни предложения".

Това коментира пред БНР дипломатът Стефан Тафров преди срещата на представители на президентските администрации на САЩ и Украйна в Саудитска Арабия.   

По думите му основната цел на тези разговори е да се даде една обща рамка, която в крайна сметка да доведе до прекратяване на огъня.  

В предаването "Преди всички" той напомни каква е фундаменталната рамка, а именно, че Украйна иска мир:

"Украйна иска мир. А какво иска Русия – Русия иска Украйна. Това е което ме прави да бъда много предпазлив за крайния успех от целия този процес, който може би започва днес в Саудитска Арабия. Русия не иска мир. Путин изобщо не признава съществуването на украинска нация и не смята, че Украйна трябва да съществува. Това е проблемът, който трудно ще бъде решен".

Русия никога не е спазвала своите ангажименти, отбеляза още Стефан Тафров и изказа мнение: "Аз не виждам защо трябва да се вярва на Русия и нейния президент Владимир Путин".  

Той изтъкна още, че дипломация не значи капитулация. Според него за Русия е много трудно да продължи да завоюва Украйна по военен начин. "Това не е никак лесно за Русия", категоричен бе той. По думите му Украйна с помощта, която получава от други страни, се сражава героически за собственото си съществуване. Според него Украйна има карти, като основната е именно героизмът на нейния народ.

Тафров смята, че има осъзнаване на това от американска страна. Той подчерта, че при администрацията на Тръмп всички решения се взимат окончателно от президента. В този смисъл обясни, че членовете на американската делегация за разговорите ще са изразители на волята на Доналд Тръмп.

Дипломатът прогнозира, че ще се направи опит за напредък към някакъв вид примирие:

"Големият проблем на всяко примирие е, че първо трябва да се пази много дълъг фронт. Второ – едната от воюващите страни е ядрена сила – Русия. Не е ясно и дали Русия би приела присъствието на западен европейски военен контингент, който да пази примирието. Най-вероятно ще се стигне до някаква буферна зона по този фронт".

Тафров изброи множество детайли, които трябва да се изяснят, защото според него без това да се случи, никакво споразумение за прекратяване на огъня не е възможно.

Цялото интервю на Силвия Великова със Стефан Тафров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киев ще получи транш от над 3,2 млрд. евро от помощта на ЕС по Механизма за Украйна

Киев ще получи над 3,2 милиарда евро, след като страните членки на ЕС приеха решение за четвъртото редовно плащане на помощта по линия на Механизма за Украйна. Основната цел е да се укрепи макрофинансовата стабилност на страната и да се подпомогне функционирането на нейната публична администрация. Плащанията по Механизма за Украйна са тясно..

публикувано на 08.08.25 в 19:13

Прокуратурата внесе в съда делото за "златните паспорти"

Софийската градска прокуратура е предала на съд бивш изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции за престъпление по служба по случая, станал известен като "Златните паспорти", предаде БТА. Обвинението към него е за това, че между 2015 г. и 2020 г. не изпълнил редица свои конкретни служебни задължения, което довело до..

публикувано на 08.08.25 в 18:49

Bloomberg: Вашингтон и Москва планират споразумение за Украйна, което би узаконило руската окупация на територии

Вашингтон и Москва планират споразумение за прекратяване на войната в Украйна, което би узаконило руската окупация на територии, завзети по време на военната инвазия, съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои източници.  Американски и руски представители работят по договореност относно териториите, която да бъде обсъдена на планирана среща..

публикувано на 08.08.25 в 18:47
Газа

Решението на Израел да превземе град Газа предизвика вълна от критики

Решението на Израел да превземе град Газа предизвика вълна от критики както от чужбина, така и в самата еврейска страна. "Хамас" заклейми приетия от израелския кабинет план за превземане на град Газа като "ново военно престъпление" срещу населението на анклава. В изявление палестинската групировка предупреди също, че планът ще означава и..

публикувано на 08.08.25 в 17:34
Президентите на Русия Владимир Путин и на Китай Си Цзинпин

Владимир Путин и Си Цзинпин са провели телефонен разговор

Президентите на Русия и на Китай Владимир Путин и Си Цзинпин са провели телефонен разговор по искане на Путин, в който китайският лидер е приветствал подобряването на отношенията между Вашингтон и Москва. Путин е информирал Си за "последните контакти" между американската и руската страна, както и за положението в Украйна. "Китай..

публикувано на 08.08.25 в 17:24

Обследват 120-годишни чинари при кюстендилската Чифте баня

Започва обследване състоянието на вековните чинари при кюстендилската Чифте баня в центъра на града, казаха от Общината. Осемте дървета са на възраст около 115-120 години, част са от вековното наследство на града и на зелената му система Ще се извърши визуален мониторинг и обследване с томограф и резистограф на осемте чинара, намиращи се в..

публикувано на 08.08.25 в 17:17
Джей Ди Ванс

Джей Ди Ванс: САЩ нямат планове да признаят палестинска държава

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че страната му няма планове да признае палестинска държава - въпрос, който той планира да обсъди с британския външен министър Дейвид Лами на среща по-късно в петък. "Нямаме планове да признаем палестинска държава. Не знам какво би означавало наистина да признаем палестинска държава, предвид липсата..

публикувано на 08.08.25 в 17:09