Работата на реставраторите и подготовката на гоблените за експониране е продължила повече от година с финансиране от Министерството на културата и в партньорство с Френския институт у нас и Националната художествена академия.
Гобленът - скъпото за производство ръчно тъкано на стан пано с цветни изображения, се е използвало за украса и стенна изолация в дворци и замъци. Гоблените са собственост на елита, красят частни и обществени пространства и са признаци на власт и престиж. XVI-ти е златният век на фламандското изкуство, с основен център за производство Брюксел. На мода са сюжетни композиции със сцени от Стария завет, пейзажи, както и източници от античната митология.
XVII – XVIII в. пък е възходът на френската традиция. По времето на Анри IV и Луи XIV се създават кралските манифактури на Гоблен, Обюсон и Бове. Темите отново са вдъхновени от религията, историята, митологията. Освен гоблени, в изложбата се показват и тапицерии.
"Тапицериите са от френската кралска манифактура Бове – представят басни от Лафонтен, разказват във визуален план това, което Лафонтен показва с животни, които носят чисто човешки качества", разказва кураторът на изложбата Йоана Тавитян.
Гоблените са изработени от вълна и коприна, която се изявява по невероятно красив начин, допълва тя.
Идентификацията на багрилата ориентира реставраторите за времевия период на създаването им.
В програмата към изложбата са предвидени лекции, специализирани турове и работилници, посветени на технологията на създаване на гоблените, реставрацията и консервацията на старинен текстил, както и такива, насочени основно към детската и младежка аудитория.
Планира се и мобилна дигитализирана версия на експозицията, която ще бъде представена чрез Държавния културен институт към министъра на външните работи в българските дипломатически мисии, в Българската културна асоциация в Брюксел, както и в Музея на текстилната индустрия в Сливен, който е филиал на Националния политехнически музей.
Снимки: Национална галерия
Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..
Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..
Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..
Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров. Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..
САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки. Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..
Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..
Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето. В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..