Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли утвърден с президентски указ ген. Николай Русев за началник на ВВС?

Атанас Запрянов за кандидата за началник на ВВС: Най-подготвеният авиационен специалист

Министърът на отбраната Атанас Запрянов (вляво) и Антон Ластарджиев - постоянен секретар на отбраната на днешното заседание на Комисията по отбрана в НС.
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Генерал Николай Русев е предложен за началник на ВВС. Това е решило правителството на днешното си заседание. 
"Николай Русев е най-подготвеният авиационен специалист", каза министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Бригаден генерал Русев е начело на Трета авиобаза в Граф Игнатиево от септември 2020 година. Опитът му по време на ремонта на базата за новите Ф-16 и едновременно изпълняването на бойното дежурство е един от аргументите на Атанас Запрянов за назначението:

ного направи да се носи едновременно дежурство, много е сложно за всеки командир на базата. Преди известно време, знаете, че носеха дежурство от Крумово, това беше много много притеснително за мен, той се справи отлично. Той направи много за подготовката на Граф Игнатиево да приеме новите самолети", каза министърът на отбраната.

Но съвсем наскоро самият Запрянов обаче посочи в отговор на въпрос на депутат, че има много нови обществени поръчки за строително-ремонтните дейности по базата, които трябва да бъдат изпълнени в краткото време до края на април за идването на новите самолети.

Серия инциденти белязаха командването на Николай Русев. Двама пилоти от друга авиобаза загинаха на Граф Игнатиево при авиокатастрофа миналата година.

През юни 2021 година изтребител МиГ-29 се разби в Черно Море край Шабла.

Загиналият пилот Валентин Терзиев беше от състава на "Граф Игнатиево". И днес в социалните мрежи жената до пилота - Димитрина Попова, изрази възмущението си:

"През няколко трупа "на приятели" все пак се добра до желания пост!", написа тя. 

И още: "Само не казвайте, че Орлов ще бъде командир". Димитрина Попова говори за полковник Методи Орлов. Той става временно командващ на авиобазата. През 2022 година Военно-окръжната прокуратура в София го привлече като обвиняем по случая със смъртта на Терзиев:

"Това не е фактор в случая", каза Атанас Запрянов за назначението. А на въпросите за търсенето на отговорност за инцидентите, министър той посочи:

"Виновните определя съдът. И аз направих кадрови промени в рамките на кадровия процес, но не защото някой е виновен, а защото целим подобряване на командно-реализаторската работа. Не ме карайте да бъда прокурор. В кадровата работа обществеността не участва".

За да станат факт, новите рокади трябва да бъдат одобрени с указ на президента.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради огнище на шап: Забранява се внос от Унгария на чифтокопитни животни и продукти от тях

България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните.  От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..

публикувано на 12.03.25 в 22:13

Плевен се присъедини към протеста под надслов "Кой блокира Конституцията?"

Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..

публикувано на 12.03.25 в 22:08
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседанието на ресорната парламентарна комисия - 12 март 2025 г..

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът  от документи за изравняване на цената на вода за..

публикувано на 12.03.25 в 21:51
Кадър от видео показва руския президент Владимир Путин, придружен от ген. Валерий Герасимов, вляво,  които посещават военен щаб в района на Курск, Русия - 12 март 2025 г.

За 430 пленници, взети в Курска област, съобщават руските военни

Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..

публикувано на 12.03.25 в 21:37
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02