Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Г-7 предупреди Русия за нови санкции, ако не бъде договорено прекратяване на огъня

Среща на външните министри от Г-7
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Водещите дипломати от страните от Г-7 постигнаха в петък споразумение по съвместно изявление, насочено към демонстриране на единство след седмици на напрежение между съюзниците на САЩ и президента Доналд Тръмп заради "преобръщането" на западната търговия, сигурността и свързаната с Украйна политика, предаде Ройтерс.

Външните министри на държавите от Г-7 подчертаха в петък необходимостта от стабилни "споразумения за сигурност", за да се гарантира прекратяване на огъня между Украйна и Русия, като предупредиха Москва да последва Киев в споразумението за прекратяване на огъня или ще се сблъска с допълнителни санкции, сочи окончателно проектоизявление на министрите от Групата на седемте - Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ, видяно от агенция Ройтерс.

Г-7 обявиха "непоколебимата" си подкрепа за териториалната цялост на Украйна и за "достоверно уреждане" на сигурността ѝ срещу агресията на Русия. Седемте водещи демокрации в света, сред които и САЩ, предупредиха Москва с допълнителни санкции, ако не се съгласи на примирие.

"Членовете на Г-7 призоваха Русия да отговори с реципрочност, като се съгласи на прекратяване на огъня при равни условия и го приложи изцяло", се казва в окончателен проект на съвместното изявление.

Декларацията на външните министри се отличава от досегашните изяви на новата администрация на САЩ, която до този момент избягваше заплашителен и осъждащ език по отношение на Руската федерация, отбелязва Франс прес.

Министрите от Групата на седемте от Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Съединените щати, заедно с Европейския съюз, се събраха в туристическия град Ла Малбе, Квебек, Канада, за съвместна среща в четвъртък и петък, отбелязва агенцията.

Но в навечерието на първата среща на Г-7 по време на председателството на Канада, изработването на съгласувано окончателно изявление беше трудно поради спорове за "езика" по отношение на Украйна, Близкия изток и желанието на Вашингтон за по-строги формулировки по отношение на Китай.

В окончателното съвместното изявление на висшите дипломати от Г-7 не се споменава за постигане на решение за две държави по отношение на израелско-палестинския конфликт за разлика от важността на подобно решение в по-ранните чернови на текста.

Вместо това представителите на Г-7 подчертаха необходимостта от "политически хоризонт за палестинския народ" и потвърдиха подкрепата си за възобновяване на безпрепятствената хуманитарна помощ в Газа и за постоянно прекратяване на огъня.

Министрите на външните работи също така предупредиха, че Иран е основен източник на нестабилност в Близкия изток и го призоваха да възобнови дипломацията относно ядрената си програма.

Те заеха и твърда позиция по отношение на Китай, като засилиха езика си в окончателното проектоизявление по отношение на Тайван и заявиха, че се противопоставят на всякакви едностранни опити за промяна на статуквото в Тайванския проток със сила или принуда. Външните министри от Г-7 заявиха, че са сериозно обезпокоени от ситуацията в Източнокитайско море и Южнокитайско море.

Висшите дипломати също така осъдиха убийството на цивилни в крайбрежните райони на Сирия и поискаха извършителите да бъдат подведени под отговорност

"Те осъдиха категорично неотдавнашната ескалация на насилието в крайбрежните райони на Сирия и призоваха за защита на цивилните и извършителите на жестокости да бъдат подведени под отговорност", се казва в окончателното съвместно изявление на Г-7.

Окончателният проект, одобрен от дипломатите, все още трябва да получи зелена светлина от министрите по-късно в петък, отбелязва Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хашем Абеди

Осъден терорист нападна надзиратели в затвора във Великобритания

Трима служители на затвор бяха нападнати от Хашем Абеди, брат на атентатора-самоубиец в Манчестър Арена преди 8 години, когато загинаха 22 души на концерт на Ариана Гранде. Полицията за борба с тероризма пое разследването. Асоциацията на служителите в затворите съобщи, че 28-годишният Хашем Абеди - братът на Салман Абеди - е хвърлил горещо..

публикувано на 13.04.25 в 11:15
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Да сведем до нулa жертвите на тези 36 участъка, ще спасим 150 българи

При мен – Министерство на транспорта, няма влияние на Пеевски. По-скоро коалицията работи много добре и с ентусиазъм, независимо кой министър от коя партия е. Имам възможност да сравня и предишното и сега правителството. Сега имаме истинска екипна взаимопомощ. Не само с Иван Иванов работя добре и с Генов Манол, МОСВ също и с другите колеги. Т..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

Проучване: На Острова искат възстановяване на търговските връзки с ЕС

Явно мнозинство от гласоподавателите в Обединеното кралство искат правителството да се съсредоточи върху възстановяването на търговските връзки с ЕС пред сключване на нова икономическа сделка със САЩ, показва ново проучване. Проучването на международния мозъчен тръст Best for Britain (Най-доброто за Британия), основаващо се на анализ на..

публикувано на 13.04.25 в 10:31
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: ЕС няма интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия

ЕС няма никакъв интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия и по-добре да не се използват! Това каза пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и бивш министър външните работи и на труда и социалната политика, директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, като  обясни: " Ако Европа има..

публикувано на 13.04.25 в 10:19
Хиляди поискаха безопасни пътища, да се спре войната на пътя и отговорност от институциите на мирен граждански протест в село Телиш, 12 април 2025 г.

Седмица на гняв и протести срещу войната по пътищата

Седмица на гняв и недоволство в цялата страна след смъртта на 12-годишната Сияна Попова, която загина в катастрофа край Телиш след като тир се вряза в автомобила, в който детето пътувало с баба си и дядо си. Протестиращите поискаха оставката на ръководството на Пътната агенция. За шест години в АПИ са сменени 7 управителни съвета...

публикувано на 13.04.25 в 10:02
ДПС-ДПС влязоха в „Сараите“ на Доган в Бояна, да проведат заседание на младежкото ДПС-ДПС с почетния председател Ахмед Доган.

Няма задържани след напрежението в "Сараите" на Доган

До момента няма задържани след снощното напрежение между привърженици на партия ДПС - ДПС и полицията в бившата резиденция на Ахмед Доган в Бояна.  Органите на реда обградиха сградата, след като в СДВР са подадени два сигнала. Единият от тях е от собственикът на имота в Бояна, а другият от симпатизанти на партията на Доган. Към тази сутрин..

публикувано на 13.04.25 в 09:47

"Възраждане" иска институт да популяризира българския език и култура

От "Възраждане" предлагат да бъде създаден Институт по българистика "Св. св. Кирил и Методий", който да пропагандира българския език, история и култура по света. Предложението е записано в Закона за българския език, който от формацията внасят в пети парламент, разясни лидерът на партията Костадин Костадинов: "Всяка една от държавите има..

публикувано на 13.04.25 в 09:23