Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на март правителството трябва да направи анализ за отбранителните ни способности до 2032 г.

Христо Гаджев
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

До края на месеца правителството трябва да направи анализ за отбранителните способности на страната ни до 2032 г., стана ясно от думите на председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев:

"До края на март месец правителството трябва да внесе анализ какво точно трябва да закупуваме, придобиваме и какви способности до 2032 г., анализирани на база на поуките от войната".

Гаджев участва в дискусия за пътищата пред Европа и България в новата геополитическа обстановка. Той коментира европейския план за превъоръжаване за 800 милиарда евро. Предвижда се 650 милиарда евро от тях да бъдат финансирани от държавите членки:  

"Ако Европейският съюз, говорим както беше по ПВУ - европейски дълг, защото все пак голяма част от инструмента е теглене на европейски заем, ако този инструмент в момента се приложи, ще бъде първо на много по-ниска лихва за страните членки и второ - много по-вероятно е страните да се възползват от него. През 2020 г. военната експертиза каза, че за да може да има модерна армия, превъоръжена, ще трябват над 35 милиарда лева, тоест сега говорим сигурно за около 50 млрд. лева. Може ли българският бюджет и българската държава самостоятелно да си позволят този разход? Не, не може".

Една от възможностите е неусвоени средства по Плана за възстановяване и устойчивост да се ползват за превъоръжаване, каза Гаджев и обясни защо:

"71% от мерките, които са заложени в европейските планове, не са реализирани. Вероятността за една година във всички европейски страни членки да свършат това, което са си поели като ангажимент преди 4 години, е да кажем малко вероятно. Защо всъщност това финансиране е важно за България? През 2020 г. военната експертиза каза, че за да може да има модерна, превъоръжена армия, ще трябват над 35 млрд. лева по цени от 2020 г. Сега сигурно говорим за около 50 млрд. лева. Може ли българският бюджети и българската държава самостоятелно да си позволи този разход? Не, не може. За това подобен европейски подход за европейско финансиране е жизненоважна глътка въздух за нашата собствена отбрана". 

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Мария Николова

Грешки при растително базираното хранене и как балансирано да ядем

Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р Мария Николова работи в областта на хранене и диететиката над 20 години. Научните ѝ интереси са свързани със съвременните заболявания: затлъстяване и метаболитни заболявания, малнутриция,..

публикувано на 24.04.25 в 07:00

Граждани поискаха връщане на предишната организация на движението в центъра на София

Година след въвеждането на новата организация на движение около НДК, граждани от района излязоха на пореден протест с искане да се върне предишната. Протестиращите се събраха на кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" и затвориха временно едната лента от пътното платно, предаде БТА. Венцислав Банчев от организаторите..

публикувано на 23.04.25 в 22:10

Отлагат пускането на модерния затвор в дупнишкото с.Самораново

Министерският съвет прие днес изменение на свое постановление от миналата година, с което бе поставен срок за новия пилотен затвор и учебен център за 400 осъдени мъже в дупнишкото Самораново - този срок беше 30 април 2025 г. С приетото днес постановление срокът се запазва, но ще бъде валиден само за дейности по завършването на..

публикувано на 23.04.25 в 21:42

НАЗ призова да се отложи включването на торовете в списъка на рисковите стоки

След среща с представители на Министерството на финансите и НАП, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с публичен призив да се отложи включването на торовете в списъка на стоките с висок фискален риск.  Според заповед на финансовия министър, от първи май, торовете влизат в списъка на стоки с висок фискален риск, което..

публикувано на 23.04.25 в 21:17
Съдебната палата в Кюстендил

Ще довеждат под конвой свидетели по фалита на Дупнишката популярна каса

Свидетели по делото за фалита на Дупнишката популярна каса ще бъдат довеждани принудително на предстоящите заседания, а на 15 от свидетелите призовки ще бъдат връчени от Съдебна охрана. Това се налага, за да може процесът да бъде финализиран. Дупнишката популярна каса беше обявена в несъстоятелност през 2013 год. Досега съдът е глобил заради..

публикувано на 23.04.25 в 20:51
Скот Бесънт

Американският финансов министър: Георгиева и Банга да спечелят доверието на администрацията на САЩ

Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността..

публикувано на 23.04.25 в 20:47

Вътрешният министър: BG- ALLERT днес не се е задействала, защото не е имало необходимост

Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция.  Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул.  Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..

публикувано на 23.04.25 в 20:14