Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове на столични райони се противопоставиха на опити за внушения за "кражби" на бюлетини

Снимка: БТА

Кметовете на девет от районите в Столична община излязоха със специална позиция във връзка с повторното преброяване на бюлетини от предсрочните парламентарни избори на 27 октомври миналата година.

В нея те посочват, че се противопоставят на опитите да се правят внушения за "изчезване" или "кражби" на бюлетини или нерегламентиран достъп до запечатаните помещения на общинските администрации, както и да се вменява вина на кметовете за липсващите в протоколите гласове.

Кметовете от столичните райони, подписали позицията, посочват, че всички изборни книжа и материали от вота се съхраняват при спазване на разпоредбите на Изборния кодекс  и решенията на Централната избирателна комисия, и декларират готовност това да бъде проверено.

Те подчертават, че техните представители в предвидените по Изборния кодекс комисии нямат достъп до съдържанието на приетите от секционните комисии чували, тъй като те се приемат запечатани, а всички чували с нарушена цялост се поставят в нови чували, които се запечатват от СИК.

По време на транспортирането, товаренето и разтоварването, както и при запечатването на помещенията, същите са под непрекъсната охрана от представители на СДВР. 

За всяко отваряне на помещението и развързване на чували или разпечатване на пликове, съхранявани в него, както и по други причини, се съставя протокол, в който се вписват основанието за разпечатването, органът, който го е разрешил, имената на присъстващите лица, състоянието, в което са открити торбите и пликовете, документите, които се изваждат/прибират и имената и длъжността на лицето, на което се предават.

Протоколът се подписва от всички присъстващи лица и се указва качеството, в което присъстват.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дрон изплува на плажа, военни го транспортираха в базата на ВМС в Бургас

Дрон е изплувал днес на плажа в Бургас. Според старши спасителя на Северния плаж Петър Русев машината е забелязана в неохраняема зона на плажната ивица, в посока Солниците.  Сигналът за плаващ в морето съмнителен обект, наподобяващ дрон, е подаден около 9:36 часа тази сутрин, посочват от полицията. Предметът е изплувал на плажната ивица, а мястото..

публикувано на 12.09.25 в 15:53

Благомир Коцев каза пред съда, че делото срещу него е от категорията "една жена каза"

Кметът на Варна Благомир Коцев каза пред съда, че делото срещу него е от категорията "една жена каза". Така той коментира повдигнатите му обвинения за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления и поискан подкуп. Коцев поиска от Софийския градски съд да го пусне от ареста, за да се върне при семейството си, но и..

публикувано на 12.09.25 в 15:50
Премиерът Росен Желязков (вляво) участва в честванията на професионалния празник на ГДПБЗН , вляво е директорът Пожарната главен комисар Александър Джартов - 12 септември 2025 г.

Премиерът смята, че правителството и неговите опоненти живеят в "паралелни реалности и вселени"

Премиерът Росен Желязков коментира внесения вот на недоверие по време на отбелязването на професионалния празник на пожарната. Той смята, че правителството и неговите опоненти живеят в "паралелни реалности и вселени".  "Искам да кажа нещо конкретно по внесения вече вот на недоверие, където специално нашите опоненти политически казват, че МВР се..

публикувано на 12.09.25 в 15:47
Снимки на лице, заподозряно за убийството на американския десен активист Чарли Кърк, които ФБР разпространи

Тръмп заяви "с висока степен на сигурност", че заподозреният за убийството на Чарли Кърк е заловен

Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи днес, че заподозреният за убийството на Чарли Кърк е заловен, предаде Асошиейтед прес. "С висока степен на сигурност мога да кажа: Заловихме го", обяви Тръмп в интервю на живо по телевизия "Фокс нюз". ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация за убиеца на Чарли Кърк Тръмп каза, че пастор,..

публикувано на 12.09.25 в 15:37
Дмитрий Песков

Кремъл заяви, че има пауза в мирните преговори между Русия и Украйна

Кремъл заяви, че има пауза в мирните преговори между Русия и Украйна и обвини европейските страни, че възпрепятстват процеса, към който Москва оставала отворена. "Руската страна остава готова да следва пътя на мирния диалог. Но фактът, че европейците възпрепятстват това, е истина," заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков,..

публикувано на 12.09.25 в 15:06

Пуснаха под домашен арест един от обвинените за побоя над полицейския директор в Русе

Състав на Великотърновския апелативен съд промени мярката за неотклонение на 18-годишния Жулиен Кязъмов, един от четиримата обвиняеми за побоя над полицейския директор в Русе Николай Кожухаров. Младежът ще бъде под домашен арест, което е по-лека мярка от задържане под стража, която определи Русенският окръжен съд. Решението на..

публикувано на 12.09.25 в 14:48
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Това лято 1500 училища са били ремонтирани

В  близо 250 училища ремонтните дейности ще продължат и след началото на новата учебна година. В 22 от тях се извършват цялостни ремонти, заради което учениците ще бъдат преместени на друго място.  Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев.  През това лято 1500 училища са били ремонтирани, като в по-голямата част се правят..

публикувано на 12.09.25 в 14:35