Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателни идеи за по-добра безопасност на пътя

Снимка: БГНЕС

Законодателни идеи за по-добра безопасност на пътя изслуша временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Това стана на първото ѝ заседание за този парламент. 
Родители на загинали, експерти и представители на пътния бранш засипаха депутатите с предложенията си.

Почти два часа депутатите на комисията слушаха идеи за промени в законодателството, предлагани от граждански организации

Но и те могат да бъдат обобщени в няколко категории:

По-сериозен контрол и дигитализация - на обученията и на контрола на пътя. По-сериозни санкции и наказуемост на нарушенията от правосъдната система. Включително и с въвеждането на по-строгите европейските правила. Както и подобряването на пътищата, защото си знаем…

Адвокат Елица Буенова от сдружението "Искаме справедливост и сигурност на пътя" каза от 18 годишната си практика от дела за пътна безопасност, че депутатите не трябва да работят на парче при определяне на наказанията от пътните инциденти.

Новата мода била при регистрирано нарушение, водачите да декларират в КАТ, че колата я е карал човек, с книжка, извън ЕС.


Затова Елица Буенова каза, че с други организации са дали на депутатите 25 предложения с по 5 точки. Като тя особено настоя да има Закон за пътните хулигани - рецидивисти. Поиска да се криминализира отказът от тестване за алкохол и наркотици. Вратичката сега позволявала при отказ, само вземане на книжката за две години и глоба от 2000 лева. След което човекът е реабилитиран. Както и наказанията за ПТП да важат и за велосипедисти, и тротинетки. А не само за шофьорите на МПС. Пропуск в закона е и това, че хората без книжка са по-привилегировани при извършване на ПТП. 

Десислава Малчева – от фондацията "Ани и Явор" каза, че е против серията предложения, които позволяват на 17 годишни да имат право да шофират с придружител.

От фондацията "Ани и Явор" припомниха, че на бул. „Сливница“, където преди близо 2 години беше убита младата двойка, все още няма обещаната камера за регистриране на нарушенията.

Не само роднините на жертвите, а и хората от пътния бранш установяват проблеми със законодателството. Трябва да има закон за съдебната експертиза. 

Проф. Станимир Карапетков, председател на Съюза на автотехническите експерти, припомни на депутатите, че за да вървят бързо делата трябва да се учи автотехническа експертиза, да има център за обучение на автоексперти, за да има хора. От опита си по дела като тези за Ферарио Спасов, Милен Цветков, Семерджиев, "Струма", Станимир Карапетков казва - трябва да има определение за ПТП в закона.

Снимката е илюстративна

Иван Василев от Национално сдружение на пунктовете за извършване на периодични прегледи посочи, че въпреки строгите правила за проверка на МПС-ата, вътрешно проучване показало - голям процент от автомобилите, които се движат на пътя, са без валиден документ за преминат технически преглед.

Част от фирмите от сектора на Пътната помощ поискаха наредба за тяхната дейност. А без това няма и осигуровки, данъци, тол такси. От Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България се обявиха за повече дигитализация на учебния процес. Това ще сложи край на купените книжки, казаха те. От Асоциация за квалификация на автомобилистите предложиха при смяна на шофьорската книжка, което сега става на 10 години, да се преминава и опреснителен курс.

Юристи, родители на загинали и законодатели се обединиха около тезата, че образованието е в основата на доброто поведение на пътя. След това обучението и "тежкия контрол". 

От депутатите на временната комисия пък майки на убити на пътя и експерти чуха, че камерите на ТОЛ системата по магистралите още не са готови да засичат т.нар. средна скорост. Обещанието е това да е факт от лятото, припомниха депутати. Казаха, че няма тема, която да не е важна, но целта на временната комисия е да направи устойчиви предложения, а не да се работи на парче.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на земеделието

Земеделското министерство: Стопаните с измръзнали насаждения да подадат заявления за оглед и оценка на щетите

Министерство на земеделието и храните напомня на стопаните, чиито насаждения са засегнати от измръзване или слана в периода от 7 до 11 април., че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни..

публикувано на 23.04.25 в 10:11

Царското семейство: Парк "Врана" загива!

Печална констатация, че през последните години, поддръжката, съхранението и развитието на парк "Врана" клони към нула направиха от Секретариата на Царското семейство със следното послание: "Уникални дървесни видове умират от липсата на грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните..

публикувано на 23.04.25 в 09:52
Служители стоят на входа на базиликата в очакване ковчегът на папа Франциск да бъде пренесен в базиликата

Започна процесията по пренасянето на тленните останки на папата

Започна процесията по пренасянето на тленните останки на папа Франциск от резиденцията му "Санта Марта" до базиликата "Свети Петър", където ще бъде поклонението.  Започва поклонението пред тленните останки на папа Франциск Сред високопоставените гости, които ще дойдат, са президентите на САЩ и на Франция - Доналд Тръмп и Еманюел Макрон,..

публикувано на 23.04.25 в 09:35

Стоян Панчев: Избързването с влизането в еврозоната и използването на статистически театър е грешка

" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият проблем ще дойде може би от дефицита ". Това заяви пред БНР макроикономистът Стоян Панчев – анализатор от Експертния клуб за икономика и политика. " Избързването с влизането в еврозоната и..

публикувано на 23.04.25 в 09:30

Фонд "Научни изследвания" отличава най-добрите проекти за 2024 г.

Фонд "Научни изследвания" ще проведе церемония в БАН, на която ще бъдат отличени научни постижения за изминалата година. Събитието е празник на науката . Връчват се грамоти за най-добрите проекти, отчетени за 2024 г. Сред проектите са такива за оползотворяване на отпадъчни продукти за производство на енергия, изследване на радоновия..

публикувано на 23.04.25 в 09:27
Руски дрон, свален в Украйна

Руски дрон порази украински автобус с работници - жертвите са поне 9

Украинските власти съобщиха за 9 загинали и 30 ранени при руска атака в Днепропетровска област. Украйна обвини Русия за нови нападения с дронове - в град Марганец в Днепропетровска област, както и в Одеса, Полтава и Харков, включително по граждански обекти.  "Агресорът удари Марганец с дрон камикадзе", написа  в приложението "Телеграм"..

публикувано на 23.04.25 в 09:21
Мартин Стоянов

Мартин Стоянов: Зад отстраняването на шефа на НИНКН стоят нездрави интереси

"Тази заповед и аргументите в нея са абсолютно скалъпени . За всеки, който има отношение по темата, тези твърдения от страна на Министерството на културата за отстраняването на арх. Петров са необосновани. Вече става норма да се отстраняват висококвалифицирани специалисти ." Тази категорична позиция заяви пред БНР Мартин Стоянов, председател..

публикувано на 23.04.25 в 08:52