Организацията за икономическо сътрудничество и развитие понижи прогнозите си за глобалния икономически растеж през тази и следващата година, тъй като ОИСР очаква, че политиката на високи мита на американския президент Доналд Тръмп ще навреди както на растеж на Канада и Мексико, така и на САЩ. Организацията също така предупреди, че една по-всеобхватна търговска война ще подкопае световния растежа още повече, съобщава Ройтерс.
ОИСР вече очаква нарастване на глобалния БВП с 3,1% през 2025 г. и с 3% през 2026 г. при декемврийска прогноза за експанзия с 3,3% през тази и следващата година.
Очаква се икономиката на САЩ да нарасне с 2,2% през 2025 г. (при предишна прогноза за 2,4%) и да се забави до 1,6% през 2026 г. (доста под декемврийската прогноза за повишение с 2,1%).
В случай на общ търговски шок, домакинствата в САЩ не само ще платят висока директна цена, но вероятното икономическо забавяне ще струва на Съединените щати повече от допълнителния доход, който митата трябва да генерират, изчисли Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в своята междинна прогноза.
Симулационните модели на ОИСР показват, че търговската война ще отнеме 0,3 процентни пункта от глобалния икономически растеж и 0,7 п.п. от американския растеж. Новите прогнози на организацията се базират на очакванията, че митническите тарифи на САЩ с техните съседи - Мексико и Канада ще бъдат повишени с 25% за почти всички стоки от април.
Според ОИСР, Мексико ще бъде най-засегнато от митата, като БВП на страна се очаква да се свие с 1,3% през 2025 г. и с още 0,6% през 2026 г., при предишни очаквания за растеж съответно с 1,2% и с 1,6%.
Растежът на Канадската икономика пък ще се забави до 0,7% през тази и през следващата година - далеч под предишната прогноза за стабилно нарастване на БВП с 2% през 2025 г. и през 2026 г.
Глобалната картина "маскира" различията между големите икономики, като се очаква устойчивост на някои големи нововъзникващи пазари като Китай, което да помогне да се компенсира значителното забавяне в Северна Америка, отбелязва ОИСР.
Разпространението на растящите мита би натежало върху глобалните бизнес инвестиции и би насърчило инфлацията, което може да принуди централните банки да поддържат лихвените си проценти по-високи за по-дълго време от очакваното, предупреждава още организацията.
За сега еврозоната изглежда по-слабо изложена на търговската война, като ОИСР очаква, че европейската икономика ще набере скорост, бележейки растеж от 1% през 2025 г. и от 1,2% през 2026 г. Но и тези прогнози за занижени спрямо декемврийските, когато се очакваше растеж на БВП на еврозоната с 1,3% през тази и с 1,5% през следващата година.
По-силната държавна подкрепа за растежа на Китай би помогнала да се компенсира въздействието на по-високите мита във втората по големина икономика в света, като ОИСР прогнозира ръст на китайския БВП с 4,8% през 2025 г. , преди да се забави до 4,4% през 2026 г.
Въпреки това ОИСР каза, че глобалната перспектива ще бъде много по-лоша, ако Вашингтон ескалира търговската война, като повиши митата върху целия внос на несуровинните стоки и неговите търговски партньори направят същото.
Организацията изчислява, че постоянно увеличение на двустранните мита с 10 процентни пункта ще намали с около 0,3 процентни пункта глобалния растеж през втората и третата година на търговската война, докато глобалната инфлация ще бъде средно с 0,4 процентни пункта по-висока през първите три години.
При такъв сценарий икономиката на САЩ би претърпяла значителен удар, като може да отбележи растеж с 0,7 процентни пункта по-нисък от този, който иначе биха имали до третата година. Преките разходи за домакинствата в САЩ биха могли да достигнат до 1600 долара всяко.
Финансовата цена от негативния върху икономиката ефект на митата би компенсирала всеки допълнителен приход, който тарифите ще генерират за публичната хазна, което означава, че те биха били недостатъчни за покриване на намаляване на други данъци, както планира администрацията на САЩ, отбелязва ОИСР.
Нова извънредна кампания в строителството започва Главната инспекция по труда (ГИТ), тя ще продължи до средата на юни. За по-висока ефективност инспектори по труда от териториалните дирекции ще бъдат командировани в други области и градове, където има голям брой строителни обекти. За 2024 г.: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без..
Предприятията от тежката индустрия настояват за компенсации заради високите цени на тока на борсата. В писмо до институциите от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори искат да бъде въведен механизъм за компенсиране на енергоинтензивната индустрия при цени над 120 лева за мегаватчас за 80 процента от потреблението...
България не е изпуснала своя шанс да има завод за барут, а до две години ще произвеждаме дронове. Това заяви във Велико Търново вицепремиерът Томислав Дончев, под чийто патронаж се провежда конференция на българските и полските фирми и институции от отбранителната промишленост. Има план за фабрика за барут в България с участието на "Райнметал"..
Месец май е изпълнен с много вълнения за абитуриентите - завършване, балове, изпити. Покрай вълненията обаче има и страхове за бъдещето - какво следва оттук нататък. Мая е втора година студентка в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Учи специалността, която иска, но дълбоко в себе си не забравя за това какво е да си ученик. Тя признава,..
В аванс българите в района на Сиатъл получиха поздравителен адрес от Университета на Вашингтон. “Яркото присъствие и ангажираност на българо-американската общност в Сиатъл са пример за споделените ценности на учене и културна гордост, които резонират в мисията на нашия университет,” се казва в поздравителния адрес към българската общност...
През 2000-ната година се появява един хорър филм, който променя възприятията за жанра. "Последен изход" е история с невидим убиец . Млад мъж предвижда падане на самолет и успява да спаси няколко души от злополучния полет. След това обаче загадъчни инциденти с оцелелите показват, че не е толкова лесно да избягаш от коварните ръце на..
Президентът Румен Радев покани японския бизнес да инвестира в България. Държавният глава участва в икономически форум в Токио, организиран от Японската организация за външна търговия. В бизнес форума участват 150 водещи японски компании от различни сектори. Президентът Румен Радев представи добрите възможности за бизнес, които България..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..