Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

82 дома за възрастни хора в България ще бъдат ремонтирани със средства по ПВУ

Снимка: Здравка Маслянкова

Общо 82 дома за възрастни хора в България ще бъдат ремонтирани със средства по Плана за възстановяване и устойчивост на стойност 753 милиона лева, каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в павликенското село Караисен, където направи символичната първа копка за разширението на социалната институция, която се ползва от 35 души.

Социалният министър посочи, че над 5600 възрастни хора ще се възползват от по-добри условя за живот в старческите домове след ремонтите, но има и тревожи данни:

"Над 1/3 от хората над 65-годишна възраст, които живеят сами, са под риск от бедност. Това са много стряскащи цифри и се радвам, че успяваме да намери средства и държавата да отдели нужното внимание на тези хора, които са дали толкова много на държавата ни".
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Дома за възрастни хора в село Караисен
Той даде началото на ремонта и разширението на общинския старчески дом в Караисен, където хората сега живеят по трима и четирима в стая с общ санитарен възел на етаж. След ремонта те ще бъдат по двама в стая със собствени баня и тоалетна. Домът ще има фотоволтаична централа и малка пречиствателна станция. Ремонтът и разширението се финансират с близо 3 милиона лева.

По Плана за възстановяване Социалното министерство не губи средства по нито един проект по второто плащане, посочи министър Гуцанов.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румяна Ченалова

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура   за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова. Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Пожарът в костинбродските села

Трайко Младенов: Как се подава SMS от BG-ALERT към хората е по-сложен въпрос

Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..

публикувано на 25.07.25 в 13:50
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на осем училища в Монтанско

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и за основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир.  За осем училища ще има конкурси за директори.  15 са кандидатите за директори на осем училища в област Монтана. Няма недопуснати,..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35