Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психиатриите у нас: Мизерно заплащане, недостиг на персонал, агресия

| Репортаж
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област
Снимка: Д-р Владимир Сотиров
Чуй новината! Чуй новината:

Тридневен протест срещу мизерното заплащане и недостига на персонал започнаха вчера работещите в държавните психиатрични болници у нас. Лекари, медицински сестри, фелдшери и санитари, които не са на смяна, излизат от 14 часа пред лечебните заведения, за да поискат по-високи възнаграждения и промяна в категорията на труд.

Протестиращи в софийската болница "Св. Иван Рилски" споделиха, че харесват работата си и виждат смисъл в нея.

Лъчезар и Симо са санитари в Първо мъжко отделение, където се настаняват острите случаи. Единият работи от пет години, другият – от три месеца. Пред БНР разказаха как минава едно тяхно дежурство и как се справят с агресивните пациенти:

"Като си сам, не можеш да го фиксираш. Фиксират се за 2 часа, докато се успокоят, но сам не можеш да се справиш. Трябва да сме по двама, но работим по един. Понякога помагат сестри, което не е тяхно задължение. В краен случай, като не можем да се справим, се вика полиция. 30 души са на едно място. Единият като се развика и другите започват да бият по вратите и да посягат. Дали е нормално за 900 лв.?!?".

С много наблюдение и внимание към пациентите – така минава дежурството на Пенка Паунова, медицинска сестра в отделението по обща психиатрия за възрастни - жени. Тя обясни, че дежурствата са по 12 часа – дневни и нощни. Най-често по време на дежурство има 1 медицинска сестра с двама санитари в най-добрия случай, посочи тя. Тя обаче не се е замисляла да напусне психиатрията.

Д-р Мартин Господинов е част от екипа на болницата от две години. Това е първото му работно място, откакто се занимава с медицина.

"Тук намирам своето призвание. Човешката психика сама по себе си е един феномен, който може да се изучава много дълъг период от време. Тази специалност е уникално изживяване", сподели Господинов, който също се включва в протеста.

Работещите в най-непривлекателната част от здравната ни система коментираха какво искат да се промени:

"- Първо на първо, заплатите да се увеличат с най-малко 50 процента.

- Поне трябва да сме втора категория. Ние работим за трета категория. Санитарите сме без никаква застраховка. Ако стане нещо с нас?

- Нашият труд е от висока степен на опасност. Отговаряме за живота на пациентите и за собствения си живот.

- Защото идваш и не знаеш дали ще се прибереш вкъщи да си видиш семейството".

Целия репортаж на Елена Бейкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07