Браншът остана най-дълго време с по-ниската ставка – 9%, въведена заради пандемията, в сравнение с всички останали, за които беше в сила по-нисък ДДС.
Това е началото на серия от национални протести, декларира пред БНР Златко Златанов, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска и асоциация и председател на браншовото сдружение във Велинград.
"Излизаме най-малко в 8 големи града, затваряме централни пътища, централни улици. Ако не ни обърнат внимание, обещаваме, че следващата седмица ще затворим цялата държава за 3 дни. И ако и това не се случи, ще видят на жълтите павета нещо, което никога не са виждали. Ще излезем десетки хиляди на жълтите павета."
Ще има огромни фалити, смята Златанов. По думите му, ресторантьорите имат против вдигането на заплатите на полицаите да става, като вземат от тях.
"Не може едни за сметка на други да веят байрака. Ще активираме и хлебопроизводителите. Ще излезем заедно на жълтите павета", заяви Златанов.
Той отрече очакваните протести да са обвързани с предстоящото влизане на България в еврозоната.
Блиц проучване на "Хоризонт" показа, че потребители са резервирани към исканията на ресторантьорите:
"На ресторант може да отидеш, може и да не отидеш. Въпреки намалените ставки на ДДС за ресторантьорите, не съм забелязала понижение на цените, по-високо качество на обслужването."
"Една минерална вода струва 2.60. Същата бутилчица в обикновен магазин не струва повече от 50 стотинки."
"Намаляването на цените беше свързано с ковид мерките, в момента такива мерки няма. Цените са изключително високи, обслужването не е на ниво."
"Няма основания всички останали да плащат 20% ДДС, включително обикновените потребители. Цените в ресторантите – нямам думи!
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Протестиращи на организираната от КНСБ акция блокираха с огромен лилав транспарант движението по бул. "Цар Освободител" пред сградата на Народното събрание. Основното искане на синдиката е да се осигурят допълнителни 250 милиона лева за заплати в бюджета, който днес се разглежда на второ четене в пленарната зала: "Защото чуваме, че..
Служителите на ООН се ползват с дипломатически имунитет, но историята на организацията е изпъстрена със случаи, в които загиват нейни служители. Това, че на хартия имаш имунитет, не те пази от такива трагични инциденти . Това каза пред БНР Стефан Тафров, бивш постоянен представител на България в ООН, след смъртта на български служител на..
Националната агенция за оценяване и акредитация организира Национален форум на тема "Наука - висше образование - Бизнес и общество". Той ще се проведе в Техническия университет в София. Събитието е част от инициативите по повод 30-ата годишнина на Агенцията. Целта е висшите училища, научните институти, бизнесът и държавните институции да..
В Министерския съвет днес се подписва Меморандум за сътрудничество по програмата за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради. Документът ще бъде подписан от Българската банка за развитие, Електроенергийния системен оператор, Асоциацията на организациите на българските работодатели и Националното сдружение на общините. Новата..
Тютюнопроизводителите настояват да се удължи с един месец срокът за вписването им в Регистъра за 2025 г. Обявеният към момента срок изтича в края на този месец, но производителите няма да успеят да набавят всички необходими документи. Сред тях са тези, удостоверяващи правно основание за обработка на земеделската земя, предвидена за разсаждане..
Днес Кочани се сбогува с жертвите на трагедията в изгорялата дискотека "Пулс". В Република Северна Македония продължават арестите и проверките, продължава и недоволството на опечалените, протестите и бденията им. Жертвите на пожара в Кочани ще бъдат погребани на 20 март Трагедията в Кочани: 59 жертви и 155 пострадали..
Първите самолети Ф-16 ще кацнат в България на 28 март. До момента се знаеше само, че изтребители ще дойдат в края на март, но без да е ясна точната дата. Датата е била съобщена от заместник-началника на отбраната ген.-лейт. Красимир Кънев, а авиатори казаха за БНР, че вече знаят за събитието. До края на годината ще получим всички..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..