Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МЗ: Общото състояние на пострадалите в Кочани, лекувани у нас, е без съществена промяна

Автор:
Снимка: БГНЕС

Повече от три денонощия след трагедията в македонския град Кочани, проявите на съпричастност към пострадалите не спират. Повече от 600 души в цялата страна са дарили кръв през последното денонощие. 
Сред тях са и десетки ученици и учители от Добрич. Акцията там се провежда в Професионалната гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост.
Повече от сто души са дарили кръв в Районния център по трансфузионна хематология в Пловдив през вчерашния ден. Десетки са го направили в центровете във Варна, Плевен, Стара Загора и Казанлък, съобщиха от здравното министерство.

Общото състояние на пациентите от Република Северна Македония, които се лекуват у нас, остава без съществена промяна, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Двама от настанените в "Пирогов" са екстубирани, един е с кислородна маска. Останалите продължават да бъдат на апаратна вентилация. Тежко, но стабилно остава състоянието и на останалите 6-ма пациенти, настанени в лечебни заведения във Варна и Пловдив.
Седем полицейски служители от Кочани и Щип са разследвани във връзка с позволението за работа на дискотека "Пулс", която изгоря в нощта срещу неделя, потвърди министърът на вътрешните работи на Република Северна Македония Панче Тошковски.
Разследван е висш служител на министерството на икономиката. Общо 18 души остават в ареста.
Още четирима от пострадалите при пожара бяха превозени за лечение в Гърция.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евролидерите обсъждат отбраната на общността

Европейските лидери се събират на заседание днес и утре в Брюксел, на което ще обсъждат приоритетно повишаването на отбранителните способности на ЕС и продължаващата военна помощ за Украйна. Срещата ще се проведе само ден, след като Комисията оповести Бяла книга за отбраната, в която като основни лостове за набиране на средства са заложени..

публикувано на 20.03.25 в 07:52

Служители в психиатричните болници на протест пред здравното министерство

За следващата седмица се подготвя национален протест на 12 психиатрични болници пред Министерството на здравеопазването.  Те настояват за по-добри условия на труд и 50 на сто повишение на заплатите. В сряда медиците от психиатричните болници протестираха за трети пореден ден с искания и за подобряване на материалната база и определяне на..

публикувано на 20.03.25 в 07:44

Ще има ли безплатни лекарства за деца от 1 юли?

Снощи депутатите одобриха окончателно промени, според които от 1 юли лекарствата срещу инфекциозни заболявания ще бъдат безплатни за децата до 7-годишна възраст. Здравната каса ще плаща най-евтините медикаменти. Това означава, че ако са изписани по-скъпи, родителите ще доплащат, поясни, в интервю за БНР председателят на Българския фармацевтичен..

публикувано на 20.03.25 в 07:36

Депутатите избират управител на НЗОК и съдия в КС

Парламентът трябва да гласува управител на Националната здравноосигурителна каса. Предстои също избор на съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание. Само един е кандидатът за управител на Здравната каса. Номинацията на доц. д-р Петър Стефановски е внесена от ПГ на ГЕРБ-СДС. Той е бивш зам.-министър на здравеопазването, бил е..

публикувано на 20.03.25 в 07:35

Протест на КНСБ пред НС с искане за по-голямо увеличение на заплатите

КНСБ подготвя шествие и протест пред сградата на парламента с искане за по-голямо увеличение на заплатите в публичния сектор с бюджета за тази година.  В 8 ч. синдикални структури от публичния сектор ще бъдат пред Народното събрание, за да настояват в бюджета да се впише по-сериозен ръст на възнагражденията в редица недофинансирани сфери...

публикувано на 20.03.25 в 07:29

Депутатите гласуват на второ четене Бюджет 2025

Очаква се Бюджет 2025 година да бъде обсъден по същество и гласуван на второ четене в Народното събрание. До късно снощи текстовете му, които достигат почти 700 страници, бяха докладвани в полупразната пленарна зала. Бюджет 2025 е изчислен с дефицит от 3% от прогнозирания брутен вътрешен продукт. Това формира недостиг от 6,4 милиарда лева...

публикувано на 20.03.25 в 07:23

Протестиращи в Добрич поискаха сурови мерки срещу насилниците на животни

Измъчването на животни влиза за първи път в Наказателния кодекс в страната ни през 2011 г. Предвиденото наказание тогава е затвор до 3 години. 12 години по-късно горната граница е увеличена с една година.  Предложението на правосъдния министър е наказанието за малтретиране и измъчване на животни да стане до 8 години лишаване от свобода, а темата..

публикувано на 20.03.25 в 07:23