Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест на КНСБ пред НС с искане за по-голямо увеличение на заплатите

Снимка: БГНЕС (архив)

КНСБ подготвя шествие и протест пред сградата на парламента с искане за по-голямо увеличение на заплатите в публичния сектор с бюджета за тази година. 

В 8 ч. синдикални структури от публичния сектор ще бъдат пред Народното събрание, за да настояват в бюджета да се впише по-сериозен ръст на възнагражденията в редица недофинансирани сфери. 

Сред тях са Агенциите по заетостта и социалното подпомагане, Националният осигурителен институт, Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция.

Протестната акция е под наслов: "Искаме видимо увеличение на заплатите с Бюджет 2025". 

Засега в държавния бюджет, който мина вече на първо четене в пленарната зала, е заложено едва 5 процента увеличение на заплатите. Според КНСБ това е незабележим ръст и затова синдикалистите ще подарят лупи на народните представители преди началото на разглеждането на бюджета в пленарна зала на второ четене. 

КНСБ настоява за допълнителни 250 млн. лв. в него за ръст на възнагражденията в структури като НАП, Агенцията за ядрено регулиране, училищно и детско здравеопазване, транспортния сектор, структури към Министерството на земеделието, "Български пощи" и други. 

Главният икономист на КНСБ Любослав Костов подчерта, че в частния сектор средната заплата през последното тримесечие расте с 14 процента:

"Парите не са много – 250 млн. сумарно на фона на 90 млрд. разходи в бюджета е около 1-2%".

За ръст на заплатите в БНР поне с 10 процента са необходими още 5 милиона лева. 

Генералният директор на общественото радио Милен Митев коментира:

"В Националното радио работят и журналисти, и музиканти – много творчески персонал. В момента възнагражденията на колегите изостават значително от средните нива, особено за София, където са съсредоточени над 2/3 от работещите в БНР".

"За пореден път държавата ни предоставя постна пица и ни кара да затягаме коланите. Как може служебен кабинет да представи по-добре балансиран бюджет от редовно правителство", подчерта в предаването "Преди всички" Александър Шопов, председател на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ.

"БНР е системно недофинансирано. Сега предложението за увеличение е само 5%. Нашето искане е за отпускане на още 5 милиона лева. Политиците добре познават професионализма на работещите в БНР. Оставаме с надежда, че ще бъдем чути и разбрани", заяви Адриана Киселинчева, която оглавява Дружеството на СБЖ в програма "Хоризонт" на Националното радио.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Кателиев, Ивайло Маринов, Благомир Коцев в съда

Разглеждането от СГС на мярката за неотклонение на Благомир Коцев се бави няколко часа

Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Молбата на Коцев за по-лека мярка за неотклонение е внесена..

публикувано на 10.10.25 в 17:24
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Джорджа Мелони е в готовност да бъде в Египет за споразумението за примирие в Газа

Президентът на Италия Серджо Матарела се изказа положително относно примирието за Газа, а премиерът Джорджа Мелони е в готовност да присъства на церемонията в Кайро при подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна. За управляващите, премиерът "Джорджа Мелони е участник в процеса за мира в Палестина". Поради това, е..

публикувано на 10.10.25 в 17:23

Областният управител на Пловдив инспектира рискови участъци по река Стряма

По поречието на река Стряма има рискови участъци и трябва да бъдат предприети мерки, заяви пловдивският областен управител Христина Янчева. Тя участва в проверка на Областната междуведомствена комисия, която стартира от землището на община Калояново.  Проверката ще продължи нагоре по цялото течение на реката. Констатираните опасни зони са в..

публикувано на 10.10.25 в 16:54

Промени в Закона за водите ще дадат възможност напояването да поевтинее шест пъти

Промени в Закона за водите ще дадат възможност водата за напояване да поевтинее шест пъти и земеделците да плащат по 2,5 стотинки за кубик, вместо досегашните 15 стотинки.  Очаква се "Напоителни системи" да получи още тази година средства от държавния бюджет заради услугата по доставка на вода за напояване, което ще доведе до намаляването на..

публикувано на 10.10.25 в 16:49
Белгийски спецполицаи в центъра на Брюксел.

Белгийските власти разбиха терористична клетка, планирала нападения срещу политици

Белгийските власти разбиха терористична клетка, чиито намерения били да извършва джихадистки нападения срещу политици в страната, сред които е и премиерът Барт Де Вевер, пише "Политико". Арестите са извършени във втория по големина белгийски град Антверпен. Де Вевер бе кмет на града до февруари т.г., когато стана министър-председател...

публикувано на 10.10.25 в 16:35
Село Николово

След страха и евакуацията в село Николово: За какво настояват жителите му?

Днес - 10.10,  в община Русе се сформира комисия от инженери, която ще даде официално становище за състоянието на язовира в село Николово.   Около 1/3 от жителите на русенското село Николово са евакуирани След като вчера по обед всички възможни институции, които са ангажирани с наблюдението на водните басейни и със защитата на..

публикувано на 10.10.25 в 16:30
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Гранична полиция не е превишила правата си спрямо арменска делегация на летище "Васил Левски"

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов отрече служители на Граничната полиция да са превишили правата си спрямо арменска делегация на летище "Васил Левски" на 1 октомври тази година. За случая съобщиха депутати от партия "Възраждане" по време на парламентарния контрол. По техни думи, четиричленната делегация, водена от кмета на град Ани, е..

публикувано на 10.10.25 в 16:23