Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският съюз за радио и телевизия на 75

Милен Митев: Обществените медии обединяват по-добре от политиците

Борбата с дезинформацията няма как да се случи със забрани, смята генералният директор на БНР

| Репортаж
Генералният директор на БНР Милен Митев
Снимка: Ани Петрова - БНР
Чуй новината! Чуй новината:

Европейският съюз за радио и телевизия (EBU), който обединява 113 обществени медии от 56 страни, отбеляза 75 години от създаването си със специална програма в Брюксел.

"75 години по-късно, при тревожна геополитическа ситуация - войната в Украйна и в Близкия Изток, след като Съединените щати късат Трансатлантическия пакт, който оформяше обществата ни от края на Втората световна война, никога не сме имали по-голяма нужда да се обединим, за да отстояваме категорично ценностите ни. Не толкова за защита на обществените услуги, а на света такъв, какъвто искаме да го запазим - нашите демокрации, ценности, единството на нашите общности и съграждани", отбеляза президентът на Европейския съюз за радио и телевизия Делфин Ернот Кунчи.

Създаден през 1950-та година, Европейският съюз за радио и телевизия се разраства към Източна Европа през 1993-та година и включва голяма част от обществените медии от Централна и Източна Европа, много преди да се обърне към нас.

"Това показва, че чрез медиите можем да търсим нещата, които ни обединяват понякога много по-ефективно, отколкото го правят политиците", отчита генералният директор на БНР Милев Митев, който е и в управителния съвет на Съюза.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ваутер Гьокиер е ръководител на клона на Съюза в Брюксел. Той определя предизвикателствата пред медиите през следващите години като "твърде много", но смята, че има и причини да бъдем оптимисти:

"Първо, предизвикателствата, тоест, натискът, на който са подложени медиите като цяло и журналистите, са реални. На първо място, има политически натиск, но и търговски. И на тях трябва да се даде отговор не само от европейските правителства, но и от ЕС, като се предвидят солидни гаранции за журналистите като добро финансиране, за да продължат работата си. Второто е влиянието на т.нар. Big Tech - световни фирми, които са далеч по-богати и разполагат с далеч повече пари от медиите в Европа и играят много по-значима роля за достъпа до медиите на гражданите. Смятам, че в Европа има възможности за доста добра система, която да позволи по-добра защита и разпространение на тази уникална медийна система на обществени, а и на частни медии, така че обществото да бъде обслужено по-добре. Така че, да, има доста предизвикателства, но виждам по-добро разбиране за тях в мисленето на политиците. Има и инструменти, които да ни извадят от този свят, който изглежда заплашителен." 

"След като обществените медии оцеляха през възхода на социалните мрежи и продължават да бъдат силни, да се радват на голямо обществено доверие, сега сме на прага на нова голяма технологична промяна с навлизането на изкуствения интелект навсякъде около нас, включително в работата на медиите. Много е важно по какъв начин ще успеем да го използваме самите ние, обществените медии. Много е важно как ИИ ще използва нашето съдържание", коментира генералният директор на БНР Милен Митев.

Той посочи необходимостта от "законодателна рамка, която да позволи обществените медии да работят наравно с големите технологични компании".

"Борбата с дезинформацията няма как да се случи със забрани. Времето показа, че забраните или са неефективни, или провокират допълнителен интерес към забранената услуга", смята Митев.

Снимка: БТА

На американските платформи ясно трябва да се обясни, че в Европа трябва да прилагат европейските правила, изтъква Ваутер Гьокиер.

"Първо, трябва да се обясни на американските платформи, че щом се насочват към европейските граждани или потребители, просто трябва да прилагат правилата, които важат за Европа. За тяхното съществуване има сериозно основание - те служат за защита на потребителя, непълнолетния и обществения интерес като цяло. Сега е по-лесно да им се покаже, че има проблем, след като политиците разбраха, че Х създаде такъв по отношение на демокрацията и достъпа до медии, когато на платформите се позволи да налагат практики, каквито искат. В това отношение имам надежда, защото има по-добро разбиране." 

Появява се още един проблем - Съединените щати спират финансирането на "Свободна Европа и "Гласът на Америка".

"Виждаме наистина предизвикателство с "Гласът на Америка", което е изправено пред тази заплаха. Смятам, че това, в известен смисъл, подсилва необходимостта от силен медиен сектор, който да може да помогне за запълването на тази празнина. Защото при това положение хората трябва да намерят това съдържание на друго място. И тогава опираме или до станции, ръководени от Русия, които поднасят преднамерена информация или се насочваме към финансирана и независима медия, която може да даде обективна и надеждна информация", отбелязва Гьокиер.

"Нашите общества няма как да ни използват като оръжие, но трябва да разберат, че могат да ни използват като защита. Нашата независимост е в интерес на цялото общество", изтъква Милен Митев.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пето бригадно командване в Плевен организира празник по повод Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май , Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24

Премиера на музикалния спектакъл "Небесна хармония" в НДК

Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа .  "Репертоарът е подбран заради една..

публикувано на 25.04.25 в 13:04
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48