"Първоначално ми се искаше да тръгна директно на война. Реших, че е по-добре да тръгнем със зов за помощ, а не с "оръжия", сподели той пред БНР.
Идеята е да се направи общност от родители, учители, директори и кметове на райони, за момента за София, но с амбиция да се разрасне и в училища извън София, като се провокира промяна в училищното хранене.
Инициативата е отворена за диетолози, нутриционисти и медицински лица, които имат желание да се включат.
"Преди 3 години, когато малкият ми започна предучилищна, пряко се сблъсках с този сериозен проблем, като започнах да виждам менютата, абсолютно несъобразени с нуждите на децата. Второто, което наистина ме вбеси, беше използването на забранени продукти: хидрогенирани мазнини, преработени меса тип колбаси.
Бях казал на сина ми каквото и да получи в училище, освен ако не е плод, да не го яде. Той постоянно носеше боклуци вкъщи. Когато донесе кашкавала вкъщи, той беше мухлясал! Дете, когато изяде такъв продукт, който е плесенясал, може да се получат много лоши неща след време и не можеш да осъзнаеш откъде ти е дошло", разказа Васев в предаването "Преди всички".
Наредбата, чиято промяна предстои, в момента не се спазва, категоричен е готвачът. Той посочи като пример меню за обяд на 7-годишни деца: рибена супа без информация какво съдържа, после картофи със сирене и за десерт кифличка с шоколад, "за която можем да си представим за какво става дума".
"Това меню е високовъглехидратна бомба. Когато едно дете погълне тази храна, то след половин час максимум е неадекватно – става лениво, раздразнително. В наредбата пише, че трябва да се използват доста повече свежи зеленчуци. Дай му супа, дай му някакъв протеин със свежи зеленчуци, за десерт му дай плод, сурови бонбони, барчета. Хляб "Добруджа е недопустим."
Хлябът с мая не е ОК за никого, не само за децата. Признат е за най-големия убиец на човечеството, заяви специалистът.
"Да не говорим за масовия хляб, който освен с мая, се прави с рафинирани брашна и какви ли не подобрители. Има научно доказани минуси, които показват, че този тип хляб не влияе добре на нашето здраве – заради термофилните дрожди, които предизвикват гъбични инфекции в нашето тяло. Първоначално не усещаме нищо, но вътре в нас се получава огнище, което тлее постоянно. Това е свързано до голяма степен с раковите заболявания."
Всичко тръгва от вкъщи. Трябва доста да се говори на децата какво трябва да ядат и какво – не, смята готвачът.
Според него срещу малко по-висока цена родителите ще знаят, че децата им се хранят здравословно, иначе:
"Как да имаме бъдеще, като нямаме здраве?"
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино, което по закон трябва да бъде поне 300 метра. С тази промяна формално се спазва това изискване. Случаят предизвика силна обществена реакция. По инициатива на общинския съветник от ПП-ДБ-СС..
Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал. В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..
Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..