От Сдружението за развитие на българското здравеопазване, които представляват пациентите в Надзорния съвет на Касата, обявиха, че в сряда ще предложат за пореден път приемане на амбулаторна процедура, по която да се заплащат необходимите изследвания за хората с ракови заболявания.
Без биомаркерни изследвания българският пациент няма достъп до най-съвременните терапии за онкозаболявания, обясни д-р Жасмина Коева, председател на Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина. Затова изследванията трябва да се заплащат с публични средства.
Според д-р Коева при ограничен финансов ресурс тези изследвания могат да се правят за ракови заболявания, за които има налично прицелно лечение – при рак на гърда, на бял дроб, на дебело черво, на простата и овариален рак.
"Броят на биомаркерите ще расте и необходимостта от тези изследвания ще расте, защото непрекъснато се откриват нови лекарства. Постепенно делът на химиотерапията намалява за сметка на деля на лечението с прицелна терапия."
Всички пациенти със солидни тумори трябва да имат достъп до тези изследвания, смята онкологът д-р Росица Кръстева, член на експертния съвет по медицинска онкология към Министъра на здравеопазването. Тя е категорична, че следва да има равен достъп до тези изследвания.
"Не може само да оберем каймака отгоре. Трябва да видим какъв е проблемът отдолу и да се направи анализ."
Към момента цените на биомаркерните изследвания у нас са от 300 до 5000 лева. Практика в други държави е да изследва панел от такива маркери, обясни д-р Жасмина Коева.
"За да се съкрати времето за диагноза, за да се оптимизират разходите, да се избегне това фрагментиране на изследванията. И освен това – контролът: да е ясно, че наведнъж се изследва всичко."
Заложените в бюджета на Здравната каса за тази година пет милиона лева за биомаркери не осигуряват нужната диагностика за откриване на подходящо лечение за човек с онкозаболяване. Д-р Росица Кръстева се аргументира:
"Тези пари отиват в направление медицинско изделие. Тестът, който ще използваме – представете си го като една хартийка, на която трябва да накапете разни неща. Дават 5 милиона за тази хартийка. Не дават парите за дейността, която трябва да бъде свършена. Те просто казват, че това изделие ще бъде купено. И какво като бъде купено?"
От Сдружението за развитие на българското здравеопазване също са против този подход. Боряна Ботева припомни, че в края на март изтича срокът, в който биомаркерите могат да влязат в списъка на заплащаните изделия за догодина. Така маркерите могат да се поемат най-рано от 2027-ма година, смята тя.
"Този начин, който е избран, затваря вратата изцяло към пациентите. И ако досега са доплащали, сега ще плащат изцяло."
От сдружението не са наясно за кои видове заболявания ще се използват планираните 5 милиона лева. Боряна Ботева призова хората, които са направили или ще правят такива изследвания за своя сметка, да им изпратят фактурите, за да бъдат показани на институциите, включително на Българския лекарски съюз:
"Които казват – няма нито един пациент, който да си плаща, това се покрива. В момента са заложени само 5 милиона, но дори 20 милиона да бяха, са нищожна сума на фона на това, което Здравната каса плаща за лечение. Ако Здравната каса започне да плаща за биомаркерната диагностика, тя ще може да проследява и правилното разходване на другите пари за лечение."
По данни, цитирани от д-р Росица Кръстева, от държавите членки единствено в България смъртността от рак нараства, защото пациентите се диагностицират късно.
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..
Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..
Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..
Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..