Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС започва кампания за насърчаване на аквакултурите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кампания за насърчаване и подкрепа на аквакултурите в Европейския съюз започва днес, съобщиха от Европейската комисия. Тя ще бъде открита на специално събитие в Брюксел от еврокомисаря по рибарството и океаните Костас Кадис с участието на министри от страните членки, служители в европейските институции и представители на сектора.

Увеличаването на производството на аквакултури в Евросъюза може да намали зависимостта му от вноса на храни и да укрепи местните икономики, посочи Еврокомисията в съобщението си. Европейската кампания цели да подчертае значението, стойността и качеството на продуктите от аквакултури в Европа, заяви ресорният еврокомисар Костас Кадис.

Секторът на аквакултурите, който включва отглеждането на риба, миди, морски водорасли, е "много високо в списъка с приоритети" на ЕС, отбеляза той. Подпомагането на развитието му, като се гарантира устойчивостта на моретата, е една от основните задачи в неговия мандат.

Аквакултурата е най-бързо развиващият се сектор за производство на храни в света, но в Европейския съюз от години той стои на много ниско ниво, като осигурява едва 10% от потреблението на морски продукти, отчете комисарят. 70% от рибата, консумирана в страните-членки, идва от внос.

До края на тази година ще бъдат представени предложения за преразглеждане и подобряване на Общата политика в областта на рибарството, съобщи Костас Кадис.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лято през май в Кипър - термометрите удрят 37 градуса

В Кипър днес ще е пикът на горещата вълна, обхванала острова от средата на седмицата, като температурите ще достигнат 36 - 37 градуса, съобщиха от метеорологичната служба. Ранното лято през май засилва водните проблеми в страната. Най-високите температури днес се очаква да бъдат измерени във вътрешността на острова и специално в района на..

публикувано на 10.05.25 в 01:20
Киър Стармър

Великобритания наложи нови санкции, насочени към руския “сенчест флот"

Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..

публикувано на 09.05.25 в 22:35
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Катрин Иванова неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка

Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..

публикувано на 09.05.25 в 22:15
Росен Желязков

Р. Желязков: НС да гласува за пълната ни интеграция в ЕС чрез присъединяването към еврозоната

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..

публикувано на 09.05.25 в 22:05

Българските евродепутати от ЕНП: Опитът на Радев да всява омраза и разединение е недостойна интрига

"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..

публикувано на 09.05.25 в 21:36
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов от "Величие" поздрави президента за смелостта да предложи референдум за еврото

Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов поздрави президентът Румен Радев за смелостта да предложи референдум за и против въвеждане на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Той призова депутатите, които не подкрепят допитването, да подадат оставки от НС и обеща по-решителни..

публикувано на 09.05.25 в 21:25
Марк Рюте

Рюте е предложил на страните от НАТО да отделят най-малко 5% от своя БВП за разходи за отбрана

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от Алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., заяви нидерландският премиер Дик Схоф, цитиран от Франс прес. Марк Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще..

публикувано на 09.05.25 в 21:20