Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да възпитаме психически стабилно дете?

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

2
Боряна Григорова

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни. В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може да ни промени толкова, че да не познаем себе си, да се придържаме към поведение чуждо за нас и вече да не се харесваме толкова. Да се превърнем в насилник или жертва спрямо околните, а често и за един единствен човек.

Токсичните хора не са някакво имагинерно явление. Голяма част от тях попадат в психологически квалификации. Разпознаването на токсичните хора не е толкова лесно в началото на общуването. Постепенно и с умели ходове те завладяват съзнанието на другите и постигат своята доминация. 

Такива хора често срещаме на работа, може да са сред приятелите ни и дори у дома. Прекараното време с тях не е никак приятно, то е натоварващо и изтощително, независимо дали ги слушате да се оплакват, дали обвиняват за всичко другите или вие сте виновни за това и онова. Специалистите твърдят, че общуването с такива хора може да разболее обикновения човек, да изтощи психиката му и да измори тялото до проявата на соматика.

Боряна Григорова е автор на книгата "Паяжината на психическия тормоз". Тя е психотерапевт, занимава се с изучаване и изследване на поведенческите модели и личностните разстройства. Как се заплита паяжината на токсичните връзки с нарцистичните личности.

"Истината е, че най-трудно ни е във връзката със себе си, откъдето произтичат трудностите и в общуването с другите хора. Защото, ако сме добре здравословно и адекватно свързани със себе си, ние се свързваме и с всички други по този начин", каза за БНР Боряна Григорова. 

"Къде се крият проблемите за това един човек да е токсичен, да е некомуникативен - коренчето за това естествено е детството, да, можем да кажем, че вината е у родителите, но погледнато така, това няма да ни помогне да достигнем до нещо по-добро...

Имали сме родителите, които сме имали, те са направили това, което са можели да направят, те са ни дали това, което са имали да ни дадат. Тоест, с даденото от тях сме стигнали до някакво ниво на несвързване със себе си. 

Но оттам насетне ние сме отговорни - от момента, в който пораснем, ние можем да поправим всичко това, което не се случило или се е случило по лош начин. Единствено изключвам много тежките родителски проявления на насилие или изнасилвания, но въпреки всичко, дори и в такава ситуация, ние все пак имаме избора да направим други решения, да интегрираме миналото си по различен начин, без да оставаме "заклещени" в него, защото оставайки заклещени в него, ние сякаш се спъваме в камъни, които са зад гърба ни", поясни специалистът.

"Как са се формирали токсичните хора, личностните разстройства - нещата са всъщност много фини - когнитивният мозък, тоест нашият разум, с раждането ни той не е развит и и започва да се развива към 2-3 годишна възраст. И завършва развитието си, по последните изследвания, към 28 годишна възраст.

До към 6-7 годишна възраст на детето не може много да се разчита на логика и причинно-следственост, тоест в този период - до към 7 години, изключително много възприятието на децата се основава на интерпретация, а не на реални факти или на причинно-следствени връзки", поясни Григорова.

"Така че много фини неща могат да увредят детето, да му създадат травматично преживяване, усещане за счупена представа за себе си, за недостатъчност, това са родителските послания детето да бъде силно, да е перфектно, за припрените родители, когато даваме за пример друго дете на собственото си дете", допълни психотерапевтът.


 Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20