Банките са инвестирали 400 милиона лева за подготовката на системите си за плавно преминаване към еврото, обяви председателят на Асоциацията на търговските банки Петя Димитрова и припомни част от ползите от преминаването към единната валута:
"Следващата крачка след Шенгенското пространство - еврозоната, ще допринесе не само за разширяване на бизнеса. Смятаме, че конкурентноспособност, оперативна ефективност, достъп до капитал, разширяване на пазарите - това са едни от общите ключови неща. Това - туристи и целият бизнес да не превалутира, да нямаме валутен риск, да имаме ценова прозрачност, да бъдем част от големия пазар, са големите ползи".
Димитрова вижда много добро партньорство между банките и туристическия бранш, а според данните на БНБ към края на миналата година – те са кредитирали секторите "хотелиерство" и "ресторантьорство" с над 2,3 милиарда лева.
Подуправителят на БНБ Петър Чобанов призова бизнеса да не повишава цените:
"Тоест, не трябва да се успокояваме в момента, че изпълнихме критериите за инфлацията - да, разбира се, това беше благодарение на усилията ни като общество. Трябва още малко да положим усилия в това отношение и всеки, който може да даде своя принос, включително и туристическият бранш, се надявам, че ще го даде".
Зам.-министърът на финансите Методи Методиев покани туристическия бранш да се включи в разяснителната кампания за еврото и припомни, че една от по-рядко споменаваните ползи е по-добрата институционална среда:
"Целият този процес за влизане в еврозоната, в ОИСР, преди това - във валутния механизъм, банковия съюз - всъщност, той е съчетан с т.нар. "ангажименти на държавата", които следва да се изпълнят чрез правенето на редица реформи".
Научно-практическа конференция "Русенски интервенционални дни" започна работа днес. Във форума участват повече от 300 лекари, сред които гости от 7 държави. Научно-практическата конференция се провежда за шеста поредна година и нейни организатори са лечебните заведения "Медика", Русенският университет и Българското дружество по интервенционална..
Според вицепрезидента Илияна Йотова ролята на България и Румъния за сигурността и развитието на Европейския съюз ще нараства. В интервю за Националната телевизия на Румъния Йотова подчерта, че Европа трябва да върне лидерските си позиции на световната сцена и да диктува решенията. В коментар за трудностите пред сигурността в контекста на..
Гръцките фермери заявиха готовност за протести и блокади следващата седмица. Земеделци и животновъди от област Тесалия, в Централна Гърция, решиха да преминат към протести следващата седмица. Те са недоволни от политиката на аграрното министерство. Искат незабавно да получат обезщетения и евросубсидии. Според тях високите цени на електроенергия,..
Общото събрание на ООН прие декларация, чиято цел е да вдъхне нов живот на решението за две държави между Израел и Палестина, но без участието на "Хамас". Текстът беше приет с 142 гласа "за", 10 "против", включително от Израел и ключовия му съюзник Съединените щати, и 12 "въздържал се". Декларацията ясно осъжда "Хамас" и настоява организацията да..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари на американския специален пратеник Кийт Келог за посещението му в Киев днес, като направи шеговита препратка към популярното мнение сред жителите на столицата, че присъствието на Келог е най-доброто средство за възпиране на руските въздушни атаки. "Когато Кийт Келог е в Киев, жителите на..
П ред Съдебната палата в София се провежда п ротест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев, когото съдът остави в ареста. Съдът реши, че кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста Инициатор е Инициатива "Правосъдие за всеки", а мотото е: "Отпор срещу диктатурата! Свобода за Благомир Коцев!". Благомир Коцев остава в ареста,..
Софийският градски съд остави за постоянно в ареста бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов и бизнесмена Петър Рафаилов. Двамата са обвинени за участие в престъпна група за корупционни престъпления. Според съдия Александра Йорданова, не е разколебано обоснованото предположение, че Барбутов и Рафаилов са извършили престъпленията, за..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..