Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделци: Позициите ни в Брюксел трябва да отговарят на спецификата на страната ни

Илия Проданов
Снимка: БГНЕС

2025 година e ключова за дългосрочните решения в земеделието. През юли се очаква Европейската комисия да представи проект за следващата многогодишна финансова рамка, включително и за Общата селскостопанска политика , т.е. остават само три месеца, в които България трябва да формира и отстоява в Брюксел позиции, отговарящи на спецификата на страната ни, предупреждават българските земеделци.

Българските земеделци имат конкретни предложения за българската позиция по новата обща селскостопанска политика. Тя трябва да продължи да има отделен бюджет. 

"А не както Европейската комисия няколко пъти вече загатва за един общ фонд, където всички средства по държави да се обединят и секторите вътре в държавите да си ги делят според приоритети, което не е окей за нашия сектор, не е окей за България като цяло, защото плащанията по всяко едно отделно направление ще зависи от другите сектори, както е в случая Плана за възстановяване и устойчивост", смята зърнопроизводителят Илия Проданов.

Бюджетът за подпомагане трябва да се запази както досега - категоричен е и животновъдът Симеон Караколев.

"Това, което се чува, макар и непотвърдено е, че директните плащания ще бъдат не повече от 60 процента. За останалите 40 на сто ще се търсят други източници, в това число и фондове за съфинансиране, като България категорично това не е готова да го прилага".

Недопустимо е пренасочване на средства, предназначени за селско стопанство, към други, нови политики, а правилата за конкуренция трябва да бъдат синхронизирани, тъй като българските производители губят от тежките стандарти и евтиния внос от трети страни. Този път земеделците няма да позволят страната ни да бъде пасивен свидетел на решения, което се вземат без нейно участие, категорични са от Българската аграрна камара.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на КНСБ Пламен Димитров

КНСБ: С 10% да се увеличат разходите за заплати в бюджетния сектор през 2026 г.

С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две..

публикувано на 27.07.25 в 10:22
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Топ политици създават истерия да се изложим за еврото

Бих бил изненадан, ако се стигне до риска за влизането на еврото в България и би било провал на всички партии, които казват, че стоят зад еврото, каза в интервю пред БНР икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. Според него, ако това случи, нещо за което Бойко Борисов предупреди, ще влязат в наратива на..

публикувано на 27.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна, архив.

Четири екипа гасят запалилите се вагони със слама при ТЕЦ "Бобов дол"

Четири екипа гасят запалилите се вагони със слама при ТЕЦ "Бобов дол"  - днес ще се прецени дали няма да се наложи да бъдат изпратени допълнителни, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Оттам съобщават, че няма установено замърсяване на въздуха в района на Големо село, потвърждават го и от РИОСВ - екоинспекцията има..

публикувано на 27.07.25 в 10:07

Два самолета и 4 хеликоптера от европейските ни партньори ще помагат за потушаване на пожарите у нас

Районът над село Влахи е най-новият фронт на горския пожар, който се разраства над село Илинденци и се пренесе в посока Кресна. 200 огнеборци вече работят на терен, пристигнаха и военни от Благоевград. Очакват се поне два хеликоптера да помагат в гасенето. Във втория ден от битката с огъня в гората над Илинденци, който прехвърли условната..

публикувано на 27.07.25 в 09:44

Все повече глоби за пътни нарушения на годишна база

Все повече са издадените електронни фишове за скорост, намаляват нарушенията за шофиране в аварийната лента - това отчитат от Пътната полиция за първите близо 7 месеца на годината. Толкамерите са доказателство и за други пътни нарушения, освен карането в аварийната лента. Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по..

публикувано на 27.07.25 в 08:45

Пет големи горски пожара бушуват в Гърция

Гърция се бори с пет големи горски пожара в цялата страна. Много силно е засегнат район на 30-километра северно от Атина, където се наложи евакуация. Страната поиска и помощ от Европейския съюз, информира редакторът Савина Спасова.  "Имаме ранени пожарникари, животът на много хора е изложен на риск, имоти са изгорени, унищожени са горски..

публикувано на 27.07.25 в 08:35
Полиция пред магазина в Травърс Сити.

Шестима от ранените в атаката с нож в Мичиган са в критично състояние

Най-малко 11 души са пострадали тежко, след като са били нападнати от въоръжен с нож нападател в магазин на "Уолмарт" в американския щат Мичиган. Нападателят, идентифициран като 42-годишен мъж, е влязъл в магазин от американската верига, намиращ се в Травърс Сити, малко градче в северната част на щата Мичиган, и е започнал да намушква..

публикувано на 27.07.25 в 08:29