Това обясни в интервю за БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН, бивш кореспондент на БНР в Турция.
Народнорепубликанската партия организира вътрешнопартийни избори, на които имаше възможност и нечленуващи да гласуват за единствената ѝ номинация – Екрем Имамоглу, но нямаше ефективен механизъм за контрол. Не е ясно дали един и същи човек не е гласувал повече пъти, защото това не са традиционни избори, при които има регистрация. 15 милиона гласа все пак са впечатляващи, това е около 20% от избирателния корпус на страната, посочи той във връзка с подкрепата за издигането на кандидатурата на Имамоглу, чийто арест провокира мащабни протести.
Влиянието на външнополитическите фактори към момента би било ограничено, заради създалата се международна конюнктура, коментира Карагьозов в предаването "Събота 150". По думите му, ако някой може да спре Ердоган, това е турският народ.
Спекулира се, че Мансур Яваш, кметът на Анкара, би могъл да е кандидатурата, която да се изправи срещу него. Има хипотетична възможност обществената реакция срещу ареста на Имамоглу да се консолидира около когото и да е като опозиционен кандидат, когато и да са изборите, а отстраняването на Имамоглу "да бъде този катализатор, този спусък, който да консолидира опозицията", подчерта той.
"Нощта е бременна, както се казва в източната приказка."
За т.нар. коалиция на желаещите и отсъствието на Ердоган Карагьозов смята, че като опитен политик президентът Ердоган съхранява своите опции, като се опитва да балансира между различните вектори – САЩ, ЕС и Русия. Твърде близкото му ангажиране с европейски инициативи би го поставило в неудобно положение както спрямо Москва, така и спрямо Вашингтон, изтъкна анализаторът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..