На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.
Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник вечер" по програма "Хоризонт" Вида Делчева, почитател на "Игрите на глада" и автор, и Таня Клясова от сайта "Аз чета" разказаха повече за сюжета.
Според Таня Клясова в книгите виждаме едно евентуално бъдеще за Америка.
"Човечеството почти е било унищожено. Това, което остава от Щатите, е една държава на име Панем, разделена на 12 окръга и един център – Капитол, който управлява с деспотизъм. Имало е 13-и окръг, който решава да въстане срещу режима. Резултатът е кървава революция, а за да накаже своите граждани, Капитолът нарежда всяка година всеки окръг да дава по едно момиче и едно момче, които да се борят на арена, докато не остане само един победител".
Вида Делчева се запознава с книгите, когато е студентка в специалност "Книгоиздаване". Решава да помогне на щанда на издателството на един от панаирите на книгата в София и дава шанс на "Игрите на глада", които не са чак толкова популярни в този момент.
"Невероятно много ми хареса стила на авторката и света, който тя изгражда с много въображение. Точно тогава бяха популярни риалити форматите. Колинс преплита гладиаторските игри в Рим плюс риалити форматите с водещите, гримовете и монтажите. Всичко това да го направиш в една антиутопия е най-силното качество на книгите".
С какво обаче ще се запознае читателят в "Изгревът в деня на жътвата"? Таня Клясова споделя:
"Ще се срещнем с Хеймич, той вече е много познат от оригиналната трилогия. Там той е ментор на оригиналните герои – Катнис и Пийта. В книгата се срещаме с неговите игри – 50-ите. Има юбилей. Следователно, правилата са малко по-различни. В този случай - вместо 24 на арената, трябва да излязат 48 деца и да се борят за живота си. По много злощастно стечение на обстоятелствата той става един от тях".
Повече - чуйте в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..