Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ангел Димитров за РСМ: Дебългаризация няма как да има, защото има гени на паметта

Северна Македония трябва да избира - да следва конфронтационната традиция или да се освободи от историческото бреме, смята историкът

| Интервю
проф. Ангел Димитров
Снимка: БТА

Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета. Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано. Другото трасе е чуждо. Премълчава се същинската му роля, а се поставя акцент върху мнимата му собствена роля. Първоизточници на това трасе са Белград и Москва.

Това каза в интервю за БНР проф. Ангел Димитров - историк и дипломат, бивш посланик в Скопие. Преди дни той представи книгата си "България и Република Северна Македония - Среща между историята и политиката".

Снимка: БТА

По думите му, национализмът, който присъства в доктрината на македонизма, предопределя трайния пласт на национализма в днешната млада държава РСМ. Запитан как оцелява и до днес доктрината на македонизма, историкът изтъкна, че има логика, макар тя да е уязвима при сериозен анализ.

"Самото бягство, този страх от самото споменаване на името на България – премиерът Мицкоски говори за "източен съсед", това е тип отношение. Истината е, че този страх е саморазобличаващ. Дебългаризация няма как да има, защото има гени на паметта."

През 21. век и особено след подписването на Договора за приятелство и добросъседство хората с българско самосъзнание бяха окуражени да създават свои сдружения за постигане на правата им. Точно тук е големият уплах на дебългаризаторите, коментира проф. Димитров в предаването "Събота 150".

Катарзис трябва да настъпи в сферата на науката, а оттам и в политиката и обществените нагласи. Това е неизбежно. Северна Македония е пред сериозна дилема – дали да следва конфронтационната традиция, заложена в нейното минало, която я превръща в нестабилна част на Източна Европа и обект на външни интереси, или да се освободи от това историческо бреме, обвързващо я с проваленото минало, заяви проф. Ангел Димитров.

С признаването на младата република България показа, че се освобождава от диктата на инерцията във външната политика от комунистическия период, смята той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След смъртта на Сияна: В Плевен стартират подписка с искане за оставки в АПИ

Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..

публикувано на 06.04.25 в 07:25

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32

За първи път има данни за прилагането на антибиотици при животни за целия ЕС

За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...

публикувано на 06.04.25 в 05:26
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22
Киър Стармър

Киър Стармър: Готови сме да защитим британския бизнес

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..

публикувано на 06.04.25 в 05:16
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон изразиха безпокойството си от въздействието на митата на Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..

публикувано на 05.04.25 в 20:36
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Очаква се Нетаняху да посети Белия дом през следващата седмица

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..

публикувано на 05.04.25 в 20:13