Причините за катастрофите с тежък травматизъм по главния път София – Русе в участъка Ябланица – Луковит – Плевен са комплексни, а не само заради лошата пътна настилка.
Това каза за БНР директорът на Центъра за спешна медицинска помощ в Ловеч д-р Силвия Моева.
Тя допълни, че интензивният трафик от тежкотоварни камиони в участъка и несъобразената скорост много често затрудняват движението на линейките и не им осигуряват необходимото предимство.
Д-р Моева е категорична, че не само лошите пътища са причина за тежките катастрофи в региона:
"Пътищата са в ужасно състояние, особено в нашия район, тази прословута отсечка, но идва и другият проблем - водачите не се съобразяват нито с пътна обстановка, нито със знаци, нито например с линейка, която върви на буркан и на сирена. Това нещо не може да продължава".
Д-р Моева допълни, че екипите на Спешна помощ са затруднени от интензивния трафик на ТИР-ове в участъка Ябланица – Луковит – Плевен.
"Когато линейката върви, тировете буквално ни притискат и ще ни се качат на гърбовете. Недопустимо е да се изпреварва кола със специален режим на действие, където вътре има критично болен пациент. Ние сме принудени, когато транспортираме пациент Луковит – Плевен, да минаваме Луковит – Ловеч – Плевен. Вместо 50 км минаваме 100 км. А при нас времето в повечето случаи е решаващо".
Д-р Моева призова всички отговорни институции да предприемат спешни мерки за решаване на проблема: "Ако не се вземат мерки, войната ще продължава".
Само за месец експертите от Агенцията по храните (БАБХ) са спрели на границата над 320 тона пратки с храни и фуражи, които не съответстват на европейските стандарти. За отхвърлените стоки са създадени специални уведомления в Европейската система за бързо оповестяване. В рамките на официалния ветеринарен и фитосанитарен контрол по граничните..
Правителството вече няма вътрешна подкрепа, Пеевски храносмила корпоративния вот на Борисов. Това правителство е обречено, въпрос на време е да падне на фона на икономически сътресения, каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР. "Перфектната буря е на вратата. Да омекотим свободното..
Германия отбелязва днес 36 години от падането на Берлинската стена. На 9 ноември 1989 година в опит да запази властта си на фона на новите процеси в Източна Европа ръководството на тогавашната ГДР обявява решение за отваряне на границите на комунистическата държава. След като решението е обявено на пресконференция, хиляди хора щурмуват..
Тежка катастрофа между лек автомобил и тир затвори за движение Прохода на Републиката. В района на великотърновското село Мишеморков хан са се ударили лек автомобил, управляван от 26-годишен мъж, и тежкотоварен, шофиран от 58-годишен турски гражданин. Водачът на колата е с животозастрашаващи травми във великотърновската болница. Пробата му с..
Първият Кипърски фестивал на мира /Cyprus Peace Festival/ събира днес в буферната зона в Никозия кипърски гърци, кипърски турци, маронити, арменци. Той поставя началото на нова инициатива за диалог и единство на разделения остров. Кипърският фестивал на мира предлага на хората от различните общности, живеещи на острова, мултикултурна..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..
Дебютният филм на Къци Вапцаров "Добри родители" тръгва от днес по кината в страната. Лентата е представена на 12 престижни международни фестивала..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния..