Министрите на страните членки на ЕС, които отговарят за търговията, търсят в Люксембург единен отговор на митата на американския президент Доналд Тръмп. Очакванията са за първи набор от целенасочени ответни мерки върху внос от САЩ на стойност до 28 милиарда долара.
"Европа трябва да се стреми към преговори със Съединените щати, за да премахнат новите вносни мита", каза министърът на търговията на Франция Лоран Сен-Мартен преди срещата. "Нашата крайна цел остава същата: да преговаряме и да върнем нещата там, където бяха. Ако това е невъзможно, ЕС трябва да реагира, твърдо и пропорционално", допълни Сен-Мартен
Министърът на икономиката на Испания Карлос Куерпо заяви преди срещата, че ще окаже натиск Европейския съюз да одобри помощ за секторите, които са засегнати от американските мита. Испания е една от малкото големи европейски икономики, които предложиха на бизнеса финансов пакет от кредити и пряка помощ на стойност малко над 14 милиарда евро. Според Куерпо министрите от ЕС ще обсъдят списък от продукти, които ще бъдат обхванати от контрамита, в отговор на тарифите, наложени за стоманата, алуминия и автомобилите.
Министърът на търговията на Ирландия Саймън Харис изрази увереност, че сред страните от ЕС има силен консенсус за "спокоен и премерен" отговор на митата на Тръмп. По думите му действията на ЕС са насочени към създаването на условия, които да накарат администрацията на САЩ да седне на масата за преговори.
За деескалация призова Нидерландия.
"Фондовите пазари в момента показват какво ще се случи, ако не успокоим ситуацията", каза министърът на търговията Рейнете Клевер.
А според германския министър на икономиката Роберт Хабек "ЕС е в добра позиция" да отговори на американските мита, но предупреди, че европейските страни не могат да решат този проблем сами.
Делегацията на Европейския парламент ще пътува до Вашингтон тази седмица за разговори с представители на САЩ. Предвидени са срещи с новото ръководство на комисията по външни работи в Камарата на представителите, в Държавния департамент и Търговската камара във Вашингтон.
Европейските финансови пазари отвориха тази сутрин със значително поевтиняване на акциите заради новите американски мита. Масова разпродажба доведе до близо 7 процента срив на германския индекс DAX, с шест на сто на борсата в Париж и почти толкова в Лондон. Последва частично париране на първоначалния срив, като по време на следобедната европейска търговия немският фондов индекс DAX се понижава 4,5%, френският CAC40 - с 5,1% и британският FTSE100 - с 4,57%.
Въпреки тежките последствия на финансовите борси, американският президент Доналд Тръмп продължава да защитава решението си за всеобхватните мита. Той призова Федералния резерв да намали лихвите.
Освен европейските борси, сериозни загуби претърпяха и азиатските пазари, като се очаква нов спад и при старта на търговията на Уолстрийт.
Цената на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в петък се срина до 70,85 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си.
През днешната търговия водещите петролни фючърси също бележат солиден спад, поевтинявайки с около 2,5%. Фючърсите на петрол Брент се понижиха за кратко в началото на търговията към 62,55 долара, достигайки най-ниско ниво от април 2021 г., преди да опитат известна стабилизация около 64 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол WTI пък се сринаха към 59,0 долара за барел, след което отскочиха предпазливо малко над 60 долара за барел.
Сриващата се цена на петрола обезпокоява Кремъл, става ясно от изказвания на говорителя Дмитрий Песков. Въпреки западните санкции Русия продължава да изнася големи количества петрол, а приходите са важен източник за финансиране на войната срещу Украйна.
Отбелязваме 149 години от избухването на Априлското въстание. Център на тържествата са Копривщица, Клисура и Панагюрище, които са пряко свързани с Априлската епопея. Споменът за героичните събития от 1876 г. местните хора пазят като всяка година пресъздават историята с грандиозна възстановка. В Копривщица денят започна с полагане на..
18-годишното момиче от Хасково, което беше намерено мъртво, е било убито още в деня на изчезването миналия уикенд. Това научи "Хоризонт" от източници в МВР. По случая има задържан. Досъдебното производство продължава. Основната версия по която полицията работи е свързана с лични отношения и скандал. Очаква се МВР да даде повече..
Как се справят младите хора с високите очаквания от тях? На какви компромиси са готови, за да започнат своята кариера? Трудния избор между сигурността и призванието и начините да останат мотивирани и психически здрави коментираха пред БНР Мая Янчева, втори курс студент в СУ "Св. Климент Охридски", Яна Павлова, трети курс "Психология" в СУ..
На 1 май по традиция "БСП - Обединена левица" отбелязва Международния ден на труда със събитие в "Борисовата градина" в София. То е под мотото "За социална справедливост в солидарна България!". "Днес сме свидетели на един по-друг тип експлоатация, по-друг вид модерно трудово робство и затова и в ден като днешния трябва ясно, високо, силно да..
ЕС подготвя "план Б" за това как да запази икономическите санкции срещу Русия, в случай че администрацията на Доналд Тръмп се откаже от мирните преговори за Украйна и се стреми към сближаване с Москва, заяви в интервю за вестник "Файненшъл таймс" върховният представител по външната политика и сигурност на ЕС Кая Калас. Президентът на САЩ..
Групата "Европа на суверенните нации" в Европейския парламент ще обсъди сключеното от българската партия "Възраждане" споразумение за сътрудничество с "Единна Русия", съобщи говорителят на групата Виджай Монани, цитиран от "Политико". Групата на "суверенистите", в която главна сила е крайнодясната "Артернатива за Германия", е най-малката в..
На 1 май отбелязваме Международния ден на труда. По този повод КТ „Подкрепа“ провежда празнично шествие в центъра на столицата. Началото беше дадено точно в 11 часа на площад "Света Неделя" и ще завърши пред музея "Земята и хората" до НДК, където в 12:30 ч. ще започне концертът "Рок за труда", с участието на изпълнители като Милена, Васко..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..