Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

16 отбора в 8 мача участват в инициативата за семейно посещение на футболен мач

| Интервю
Йордан Жечев и Яна Липованска
Снимка: Борислава Борисова

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка".

Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига.

"Маргаритка" е социален проект, който се бори децата ни да са по-възпитани, да прекарват повече качествено време с родителите си. Мачовете са такова място, където обаче не можем да отидем с децата си заради безобразията, които се случват, обясни пред БНР рекламистът Йордан Жечев, един от организаторите на кампанията. 

По думите му, футболът се използва като най-достъпният пример да се обясни на децата, че едно дете може да е фен на друг отбор в рамките на разбирането, че другият има право на мнение, на собствен свят. 

"Крайната цел е да са много повече от 4 дни и този семеен кръг – с маргаритка на мача, да се превърне в традиция", подчерта Яна Липованска, която също е организатор на инициативата.

От "Левски" ще излязат на терена с маргаритка на ръкавите си. Някои агитки ще правят хореография. Част от клубовете са се съгласили деца под 12 години да влязат безплатно за мачовете, посочиха организаторите на кампанията.

Липованска уточни, че досега са работили по темата "през едни доста мили способи – занимателно-образователни, с друг изказ" и затова са възприели предизвикателството с футбола като огромно.

"Настръхнахме доста, но има много смисъл в това да говорим за агресията. Във всеки вид съдържание, което сме произвели дотук, темата за агресията е засегната."

В предаването "Преди всички" Йордан Жечев, който е баща на три момчета, коментира:

"Невъзможното е много по-интересно от трудното. Първо отидохме при най-дълбоките фенове, т.нар. ултраси. Те са напълно наясно, че тази любов, която изпитват към отбора, биха искали да я предадат на децата си. Казахме им – тази любов трябва да може да се предава нататък. Тази промяна, за да бъде истинска, трябва да има обединение на всички."

"Не живеем във вакуум. Въпросът е децата да не са свидетели на безпощадна агресия, на истинско намерение някой да не бъде наранен. Някой път някое дете чуло някоя дума - това е навсякъде", каза още Жечев.

"Целта е излишната агресия да бъде обрана, защото е безсмислена", подчерта Яна Липованска. Според нея по-голямата цел е да се работи в посока да сме мили и добри един към друг, без в това да се влага утопичен смисъл.

"Би било чудесно да се сетим, че можем да сме по-толерантни един към друг."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31