Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия: Консерватори и социалдемократи договориха съвместно управление

Олаф Шолц и Фридрих Мерц
Снимка: БТА

В Германия консерватори и социалдемократи се споразумяха за съвместно управление. По-късно днес е насрочена пресконференция на партийните лидери.

Американските мита и сривът на борсите форсираха коалиционните преговори в Берлин между консервативния блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия (ГСДП). Двете партии договориха пълно мълчание по време на преговорите за нова голяма коалиция, но е известно, че данъчната политика и ограничаването на миграцията са последните пречки пред сключване на договор за съвместно управление.

"Заради напрежението в международните отношения германските граждани очакват бързо съставяне на правителство", коментира християндемократът Торстен Фрай.

Неговата партия търпи критики заради отстъпките, на които се съгласи - за частична отмяна на ограниченията за поемане на нов дълг, необходим за финансирането на инфраструктурни инвестиции и за повишаване на разходите за отбрана и модернизиране на Бундесвера. Това доведе до лек спад в доверието към ХДС/ХСС, спечелили предсрочните парламентарни избори в края на февруари, а крайнодясната "Алтернатива за Германия" повиши рейтинга си до 22 процента.

Очаква се социалдемократическата партия да подложи коалиционния договор на гласуване от всички партийни членове, а консерваторите да го гласуват на партиен конгрес. Ако коалицията бъде одобрена, лидерът на Християндемократическия съюз Фридрих Мерц може да положи клетва на 7 май.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп обяви, че САЩ и Великобритания имат търговско споразумение

Доналд Тръмп официално обяви, че САЩ са постигнали търговско споразумение с Великобритания. Това стана след разговор с британския премиер Киър Стармър по телефона и последвала пресконференция в Овалния кабинет. Самият Киър Стармър малко по-късно направи изявление, за да запознае британците със сделката. Това е първата по рода си търговска..

публикувано на 08.05.25 в 18:59
Васил Божков

Васил Божков пред съда: Не се признавам за виновен по нито едно от обвиненията

"Не се признавам за виновен по нито едно от повдигнатите обвинения", заяви пред Софийския градски съд бизнесменът Васил Божков. Заедно с още 8 души той е подсъдим за участие в организирана престъпна група за укриване на приходи от хазартни такси, даде обяснения по т.нар. хазартно дело. Божков отрече да е ръководил ОПГ и да е изнудвал..

публикувано на 08.05.25 в 18:54
Националната страна на монетата от 1 евро, представена от БНБ

След въвеждането на еврото БНБ няма да обявява основен лихвен процент

Българската народна банка ще преустанови обявяването на основния лихвен след въвеждането на еврото като национална валута. Това става ясно от поредната нова серия въпроси и отговори, която се публикува в специална секция на сайта на централната банка.  След като бъде преустановено обявяването на основен лихвен процент, ще отпадне ролята му в..

публикувано на 08.05.25 в 18:50
Елка Божова бе избрана от Народно събрание за председател на Комисията за защита от дискриминация.

НС избра Елка Божова за председател на Комисията за защита от дискриминация

Парламентът избра Елка Божова за председател на Комисията за защита от дискриминация, а Елена Маркова - за зам.-председател. За тях гласуваха депутатите от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", ИТН и един народен представител от ПП-ДБ. И двете са съвместна номинация на ГЕРБ и ИТН. За членове на Комисията бяха избрани Баки..

публикувано на 08.05.25 в 18:17
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Утре ще говори за блокадата на Ленинград същият, който подложи на блокада Мариупол

Украйна също отбелязва годишнината от победата над фашистка Германия на 8 май. Президентът Володимир Зеленски публикува специално обръщение към сънародниците си от централния булевард на Киев и нарече утрешния деветомайски парад в Москва "парад на цинизма и лъжата". Външният министър Андрий Сибиха пък определи обявеното от Владимир Путин..

публикувано на 08.05.25 в 18:11

Тържеството за 80 години от Втората световна война ще се излъчва директно в най-гледаното време от французите

80 години след края на Втората световна война традиционната церемония в Париж е освежена и преосмислена в днешния геополитически контекст като послание към всички поколения.  Венец пред паметника на незнайния воин, преглед на войските (по-многобройни тази година), поздрав на въздушните патрули и почит към живите ветерани от войната - програмата на..

публикувано на 08.05.25 в 18:04
На заседанието на правителството  - 8 май 2025 г.

Правителството одобри 37 млн. лв. за училища, детски градини и студентски общежития

Правителството одобри 37 милиона лева за изграждане и ремонт на училища и детски градини, физкултурни салони и спортни площадки. Осигурява се финансиране и за цялостно обновяване на студентски общежития. От определената сума 22 държавни професионални гимназии и 166 общински училища ще получат над 21 милиона лева за изграждане и цялостно..

публикувано на 08.05.25 в 18:00