Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Митов:

Дисциплината на пътя – първа мисъл на шофьора

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов
Снимка: БТА

"Дисциплината на пътя трябва да стане първа мисъл на шофьора",  посочи в Сливен вътрешния министър Даниел Митов по повод предлаганите законодателни промени за безопасността на пътя. 

Той бе категоричен, че ако има добра координация между работата на парламентарните комисии, работата на парламента и работата на изпълнителната власт  всичко може да се случи сравнително бързо.

Като една от предполагаемите трудности пред предлаганите мерки е осигуряването на финансовия и човешки ресурс, заяви министър Митов:

"Свързването на камерите на общините със системата на МВР това може да стане сравнително бързо, но от там нататък трябва да намерим механизъм за обработка на тези данни, който изисква човешки и финансов ресурс, а това не е лесна задача за решаване".

Като възможност за бързо влизане в сила на някои от предложенията Митов посочи отмяната на двустепенното налагане на наказание на пътя и увеличаването на наказанията и глобите:

"Така, че полицаите да налагат глоби на място, така че да изваждаме автомобили от движение, ако не си е платил глобата. Просто дисциплината на пътя трябва да стане първа мисъл на шофьора. И нали вече да не говорим колко порочно е да се пие и да се кара. Тук трябва стане ясно – пиеш не караш!"

За лошото състояние на пътищата в страната вътрешния министър обвини служебните правителства през последните четири години:

"Нищо! Нула! Само нахални приказки! Нищо друго не съм чул".

Митов бе категоричен, че ще приложи идеята на ОДМВР Сливен за контрол на трафика с необозначени полицейски автомобили:

"Ние сега това ще си го подредим и ще го направим национална политика".

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветя и запалени свещи пред училището

Две години от масовата стрелба в белградско училище, отнела 10 живота

Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..

публикувано на 03.05.25 в 20:47

ОПЕК+ ще ускори увеличаването на производството през юни с 411 000 барела на ден

Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..

публикувано на 03.05.25 в 20:40
Кристиан Шмит

Кристиан Шмит: Властите в Република Сръбска застрашават мира в Босна и Херцеговина

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..

публикувано на 03.05.25 в 20:36

Детето от Ботевград е било докарано в "Пирогов" в състояние, несъвместимо с живота

Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров.  Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..

публикувано на 03.05.25 в 20:03

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и компании в енергийния и банковия сектор на Русия?

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки.  Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..

публикувано на 03.05.25 в 19:30

Пловдивските лекари: И ние настояваме за пълно разследване, но заплахите не водят до справедливост

Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..

публикувано на 03.05.25 в 19:07

Хиляди гости в Павликени за 12-ия Празник на яйцето

Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето.  В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..

публикувано на 03.05.25 в 18:59