Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният облик и мащаб. Пространствата са оформени не само като красив ботанически парк, но и като художествена среда, разказа Марина Александрова пред БНР.
Изложбата е позиционирана в галерия, която е бивша плевня. Художественият замисъл е свързан със светлината - природно явление, което първосигнално свързваме с цвета, топлината, началото, отраженията и положителните чувства, с огъня, искрата, изгрева, слънцестоенето. Диаметрално противоположна на светлината е тъмнината, която може да бъде синоним на залеза, здрача и сенките, на пълния мрак.
В предаването "Преди всички" авторката сподели, че е работила върху психологията на сянката, емоционалните проблясъци в нея и потапянето в тях като в градина.
Понякога живеем в преходното състояние, преминаваме между тъмното и светлото, много пъти без да го осъзнаваме. Може би се намираме някъде по средата между тъмното и светлото. Преминаването между тъмно и светло е свързано с изкуството, което е "утеха, спокойствие, удовлетворение", смята художничката, която е асистент по живопис и цветознание.
Цветовете са основен инструмент в живописта. Всеки цвят има своята символика и според състоянието на зрителя може да предаде различна емоция, допълва Марина Александрова.
"На сянка" е нейната втора самостоятелна изложба. Марина вярва, че "на светло е по-хубаво", но остава с добро чувство към тъмното като художествен резултат в творбите си.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..