Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето, високите температури, вятърът, солената вода – всички те оставят своя отпечатък. Ето защо грижата през летните месеци не бива да е последна в списъка ни.
Често си мислим, че UV лъчите са опасни само при директно излагане на слънце – на плажа или в планината. Но истината е друга. Те проникват и през облаци, и през стъклото на колата, и докато просто се разхождаме в града. Дори когато не се усеща горещина, увреждането се случва. Постепенно, невидимо, но реално.
С времето кожата губи своята еластичност, започват да се появяват фини линии, става по-суха, по-уязвима. В по-сериозни случаи могат да се развият и кожни заболявания. Превенцията и нанасянето на подходяща слънцезащита не е излишен лукс – тя е начин да запазим кожата здрава в дългосрочен план.
Често смятаме, че пигментните петна са част от остаряването. Приемаме ги като нещо естествено, с което просто трябва да се справим. Но реалността е друга – в много случаи тези промени в тена са резултат от прекомерно излагане на слънце и липса на защита.
Слънчевата светлина нарушава пигментацията на кожата. Има хора, които са по-податливи – например с по-светъл тен, с анамнеза за акне или хормонални колебания. Но това може да се случи на всеки. А когато веднъж се появят, петната са упорити. Премахването им е трудно, често изисква лечение.
Превенцията – с подходяща козметика и стабилна слънчева защита – е в пъти по-лесна и по-ефективна. Това е една от онези малки стъпки, които с времето правят голяма разлика.
Мнозина очакват лятото с надеждата, че акнето ще се успокои или че кожата им ще изглежда по-добре. Понякога това се случва за кратко, но при хора с хронични състояния като розацея, себорея или купероза, ефектът често е обратен.
Жегата засилва кръвообращението, повишава производството на себум, порите се запушват по-лесно. Това създава идеална среда за възпаления и дискомфорт. Затова хората с такива проблеми трябва да подбират козметиката си внимателно – търсете продукти, които са одобрени от дерматолози, съдържат успокояващи съставки като ниацинамид и не запушват порите.
Може днес да не забелязваме никакви проблеми. Кожата да изглежда добре, тенът да е равен, без раздразнения. Но ефектите от незащитено излагане на слънце често се проявяват години по-късно. Първите бръчки, загубата на плътност, появата на по-сериозни изменения не се случват случайно.
Както лекарите обичат да казват – кожата помни всичко. Затова превенцията, дори да изглежда ненужна в момента, е инвестиция в бъдещето. Добрата грижа за кожата днес може да ви спести много притеснения утре.
Лятото ни зарежда с енергия и настроение, но в същото време изисква повече внимание към себе си. Грижата за кожата не е прищявка, нито маркетингов трик. Това е начин да поддържаме здравето и външния си вид в хармония. И ако можем да направим нещо малко днес – като да нанесем подходящ продукт със SPF, да изберем по-щадяща козметика или просто да се информираме по темата – това може да има дългосрочен ефект. А точно това е същността на добрата грижа - навременна, осъзната и постоянна.
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..