Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето, високите температури, вятърът, солената вода – всички те оставят своя отпечатък. Ето защо грижата през летните месеци не бива да е последна в списъка ни.
Често си мислим, че UV лъчите са опасни само при директно излагане на слънце – на плажа или в планината. Но истината е друга. Те проникват и през облаци, и през стъклото на колата, и докато просто се разхождаме в града. Дори когато не се усеща горещина, увреждането се случва. Постепенно, невидимо, но реално.
С времето кожата губи своята еластичност, започват да се появяват фини линии, става по-суха, по-уязвима. В по-сериозни случаи могат да се развият и кожни заболявания. Превенцията и нанасянето на подходяща слънцезащита не е излишен лукс – тя е начин да запазим кожата здрава в дългосрочен план.
Често смятаме, че пигментните петна са част от остаряването. Приемаме ги като нещо естествено, с което просто трябва да се справим. Но реалността е друга – в много случаи тези промени в тена са резултат от прекомерно излагане на слънце и липса на защита.
Слънчевата светлина нарушава пигментацията на кожата. Има хора, които са по-податливи – например с по-светъл тен, с анамнеза за акне или хормонални колебания. Но това може да се случи на всеки. А когато веднъж се появят, петната са упорити. Премахването им е трудно, често изисква лечение.
Превенцията – с подходяща козметика и стабилна слънчева защита – е в пъти по-лесна и по-ефективна. Това е една от онези малки стъпки, които с времето правят голяма разлика.
Мнозина очакват лятото с надеждата, че акнето ще се успокои или че кожата им ще изглежда по-добре. Понякога това се случва за кратко, но при хора с хронични състояния като розацея, себорея или купероза, ефектът често е обратен.
Жегата засилва кръвообращението, повишава производството на себум, порите се запушват по-лесно. Това създава идеална среда за възпаления и дискомфорт. Затова хората с такива проблеми трябва да подбират козметиката си внимателно – търсете продукти, които са одобрени от дерматолози, съдържат успокояващи съставки като ниацинамид и не запушват порите.
Може днес да не забелязваме никакви проблеми. Кожата да изглежда добре, тенът да е равен, без раздразнения. Но ефектите от незащитено излагане на слънце често се проявяват години по-късно. Първите бръчки, загубата на плътност, появата на по-сериозни изменения не се случват случайно.
Както лекарите обичат да казват – кожата помни всичко. Затова превенцията, дори да изглежда ненужна в момента, е инвестиция в бъдещето. Добрата грижа за кожата днес може да ви спести много притеснения утре.
Лятото ни зарежда с енергия и настроение, но в същото време изисква повече внимание към себе си. Грижата за кожата не е прищявка, нито маркетингов трик. Това е начин да поддържаме здравето и външния си вид в хармония. И ако можем да направим нещо малко днес – като да нанесем подходящ продукт със SPF, да изберем по-щадяща козметика или просто да се информираме по темата – това може да има дългосрочен ефект. А точно това е същността на добрата грижа - навременна, осъзната и постоянна.
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..