Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Стамболов: В училище трябва да се изучава вероучение

Религия в училище - поредната ябълка на раздора

Ирина Манушева: Добродетелите не могат да се възпитават с един отделен час

| Интервю
Снимка: БГНЕС, архив
Чуй новината! Чуй новината:

В училище трябва да се изучава вероучение, изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист.

Според него предлагането на предмет "Добродетели и религии" е страхливо действие от страна на МОН

"Така формулирано – "Добродетели и религии" – тази тема се покрива от литературата и историята. Добродетелите са предмет на цялата световна литература. А историята на Църквата е неделима от историята на държавите", обясни той.

Стамболов е категоричен, че кръстените в Православната църква деца трябва да учат вероучение, наред с всички други предмети. По думите му е от жизнена необходимост някой да учи на смирение и съкрушение

За него е крайно неправилно да се твърди, че смирението е нещо лошо, че вреди на личността и пречи да се мисли.

Според него ако вероучението е избираем предмет, то избираеми трябва да са също литературата, историята, биологията. Стамболов подчерта, че вероучението е най-обективното нещо.

На друго мнение обаче е Ирина Манушева – философ и преводач. 

"Училището преди всичко трябва да помага на децата ни да израстват като пълноценни, мислещи личности, които са готови за съвместен мирен живот с обществото. Можем да говорим за доброто през призмата на религията – това никой не го отрича. Но дебатът в момента не е нито теологичен, нито философски – дебатът е изцяло образователен – дали религията има място като задължителен предмет", коментира тя.

Според нея добродетелите не могат да се възпитават с един отделен час

"Да си представяме, че с един час можем да проповядваме или преподаваме добродетели е нелепо", смята Манушева и добави, че е много по-важно какви послания отправяме постоянно към децата.

"Много по-важно е да работим за тяхното устойчиво съзряване, например чрез изграждане на различни социално-емоционални умения и умения да разбират правилата в обществото и добросъвестността".

Въвеждането на задължителен предмет в рамките на училището ще води до много опасно разделение и объркване, предупреди Манушева в интервю за предаването "Преди всички" и категорично подчерта:

"Доброто, моралът не е прерогатив на религията. Моралът и религията са две самостоятелни системи от ценности и те не са задължително припокриващи се. През едното може да се говори за другото, но това не е задължително, няма знак на тъждество".

Според нея образованието е в грандиозна криза. 

"Не мога да се съглася, че първият въпрос, който трябва да решим и с който ще спасяваме това, че сме довели нещата до катастрофа, ще бъде въвеждането на религиозно обучение", отбеляза Ирина Манушева. 

Тя изказа мнение, че такъв предмет ще дели и противопоставя децата от малки.

Тя посочи и каква е европейската практика по въпроса. По думите ѝ тя следва фундаменталния принцип на Конвенцията за правата на човека и тя е, че родителите имат право да избират образование за децата, което отговаря на техните философски и религиозни убеждения. 

"Като цяло в Европа има традиция за изучаване на религия в училище. През последните десетилетия се върви към все по-обективно изучаване на религиите и техните принципи, които да не противопоставят, а да обединяват обществото", подчерта Манушева. 

Тя добави, че навсякъде в Европа съществува опция за отказ от този предмет по желание на родителите, а някъде и по желание на самите деца.

"Не знам защо трябва да гледаме винаги какво става другаде, а не гледаме какво трябва да направим ние за себе си", каза от своя страна Иван Стамболов. И призова да се даде възможност на децата да знаят какво е религия, а те след това да решат сами какво искат да правят:

"Ако не им дадеш възможност да изберат за себе си, ако не ги информираш, ако скриеш от тях важна информация, тогава извършваш престъпление спрямо децата".

Манушева призова за ясни и категорични отговори от просветното министерство на всички въпроси около предлагания предмет. 

Цялото интервю на Спас Крайнин с Иван Стамболов и Ирина Манушева в предаването ''Преди всички'' чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03