Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от атентата в храм "Св. Неделя"

| Репортаж
Чуй новината! Чуй новината:

На днешната дата, 16 април, се навършват 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" - едно от най-кървавите събития на XX век. По този повод през последните дни се организираха изложби, кръгли маси, молебени. 

Възпоменателните събития по повод 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" започнаха миналата седмица с молебен. Панихидата отслужи Велбъждският епископ Исаак, като прочете слово от името на патриарх Даниил.

На това място на 16 април 1925 г. - на Велики четвъртък, 130 генерали, полковници, подполковници, майори, жени и деца губят живота си. Други около 500 души са тежко пострадали и ранени

Основната мишена на този атентат са държавният глава на Царство България – Цар Борис III, заедно с целия правителствен апарат, генералитетът и част от офицерството. А целта е страната ни да бъде хвърлена в хаос и унищожена, припомни доц. Ивайло Шалафов, който участва в академична сесия в Богословския факултет на Софийския университет след края на панихидата.

Атентаторите правят опит да убият цар Борис III още на 14 април малко преди прохода Арабаконак. Вместо царят обаче са убити д-р Делчо Илчев, директор на царската Ентомологическа станция и придворният ловец Петър Котев, стоящи в задната част на автомобила.
Погребението на генерала е определено за 16 април на Велики четвъртък в 15 часа в столичния храм "Св. Неделя". Предвид значимостта на покойния се е очаквало да присъства висшият държавен и военен апарат – царят, министър-председателят, членовете на министерски съвет, генерали, действащи и запасни офицери, участници във войните за Национално обединение и висши чиновници. Потърпевшият от атентата запасният генерал Шишков разказа за преживяното. 

Атентатът в "Света Неделя" е част от терора, който Комунистическият интернационал със седалище в Москва упражнява в почти целия свят, подчерта проф. Вили Лилков. Той е автор на книга, посветена на атентата в "Св. Неделя" и Българската комунистическа партия. Лилков участва в друго събитие по повод 100-годишнината от атентата - научната конференция "Тероризъм, насилие и политика в България между двете световно войни", която събра видни български историци в Столичната библиотека. "Този акт е дяволски по своя замисъл", категоричен е проф. Лилков.

Друг поглед към събитията и то от страна на реакцията на Българската православна църква след атентата даде проф. Момчил Методиев.

Всички мероприятия, които се организират във връзка с атентата, са именно, за да се припомнят събитията от миналото, така че да не се повтарят в настоящето или бъдещето.

На въпрос дали сме си научили уроците от историята, деканът на Богословския факултет доц. Ивайло Найденов отговори:

"Не просто не сме научили нищо, продължаваме да се опитваме такива емблематични дни, еднозначни, да ги политизираме и да търсим някакви настроения и емоции, които не би трябвало като християни и като човеци да го правим".

Кметът на Столичната община Васил Терзиев ще открие изложбата "Отломки от един следобед" на площад "Света Неделя", посветена на 100 години от атентата в едноименния храм. Изложбата ще бъде свободно достъпна до 16 май.

Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Избори ще има, когато изтекат четирите години

Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски е категоричен, че кабинетът "Желязков" ще изкара целия мандат от 4 години. В кулоарите на парламента Пеевски каза: "Моята оценка е, че трябва всички да се събудят, да спрат с това губене на време, с тези вотове, да работим за хората, да си вършим работата, за която са ни пратили. Едно казвам на..

публикувано на 04.07.25 в 13:58
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходима е дискусия за данъчната политика в България

Крайно време е да се започне експертна дискусия за данъчната ни система, защото приходите изостават от разходите, казваме 3% , но това са 6 млрд. лв. при сегашния БВП, каза в интервю пред БНР Димитър Събев от БАН. "Да се върви и в посока данъците да се реформират, говоря за преразпределение - махане на плоския данък, въвеждане на..

публикувано на 04.07.25 в 13:35

Пред парламента започна поредният протест срещу еврозоната

По обяд в петък пред Народното събрание започна поредният протест срещу влизането на България в еврозоната. Протестиращите остават на мнение, че трябва да има референдум за това дали да бъде въведено еврото, както и настояват за оставка на правителството. Полицейското присъствие в района на НС е изключително засилено, въпреки че към този..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Даниел Митов: Името на главния секретар на МВР ще стане известно, когато президентът подпише указа

Името на новия главен секретар на МВР ще стане известно, когато президентът Румен Радев подпише указа за неговото назначаване. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов и заяви, че не е редно толкова дълго да няма назначение начело на професионалното ръководство на МВР. "Главен секретар не е избор, а е процедура, през която се..

публикувано на 04.07.25 в 13:32

24 часа вода в единия край на селото, 24 - в другия: Водни мъки в Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, напомнят те. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято . От ВиК-Монтана уточняват, че заради засушаването се очакват ограничения и в други населени места. През лятото жителите..

публикувано на 04.07.25 в 13:02

Работещите в Националната библиотека не са получили и 1% увеличение на заплатите

Работещите в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий" не са получили и 1 процент увеличение на заплатите. Това каза за Българското национално радио председателят на структурата на КНСБ в библиотеката Ганчо Ганчев.  Негово писмо, адресирано до председателя на комисията по културата и медиите Тошко Йорданов и до министъра на..

публикувано на 04.07.25 в 13:00

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната заплата

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса по предстоящото транспониране в българското законодателство на новата европейска директива за адекватните минимални работни заплати. Те ще продължат следващата седмица - това каза за БНР президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов: "Работодателите се опитаха да ограничат..

публикувано на 04.07.25 в 12:55