Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски: Делегациите на Украйна и САЩ проведоха конструктивни преговори в Париж

Володимир Зеленски
Снимка: АП/БТА

Делегациите на Киев и Вашингтон са провели конструктивни и позитивни преговори в Париж, съобщиха от кабинета на украинския президент Володимир Заленски.

Британският външен министър Дейвид Лами заяви след преговорите във френската столица, че Русия трябва да се съгласи на "незабавно, пълно и безусловно прекратяване на огъня".

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че очаква скорошен отговор от Русия относно мирните преговори с Киев. Същевременно Украйна и Съединените щати вече подписаха меморандум за сделката за минералите.

Подписаният между Киев и Вашингтон меморандум е първа стъпка към сключването на споразумение за разработване на полезните изкопаеми в Украйна, съобщи първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко и добави, че окончателната сделка ще включва и инвестиционен фонд за възстановяването на Украйна. По-рано украинският президент Володимир Зеленски обявиу че предложението за подписване на меморандума преди цялостната сделка, която ще изисква ратификация в украинския парламент, е дошла от американска страна.

Американският президент Доналд Тръмп настоява за договор, който ще позволи на САЩ да имат привилегирован достъп до природните ресурси на Украйна и критичните минерали. Според него това ще бъде отплата за военната помощ, предоставена от Вашингтон на Украйна при бившия президент Джо Байдън. Американски служители изразиха надежда, че споразумението може да бъде завършено до края на следващата седмица.

Същевременно Доналд Тръмп заяви, че очаква по-късно тази седмица отговор от Русия относно евентуалното мирно споразумение с Украйна. По време пресконференция в Белия дом след срещата си с италианския премиер Джорджа Мелони Тръмп отново говори за украинския президент Володимир Зеленски: „Не съм доволен от него. Не го обвинявам, но казвам, че не е свършил най-добрата работа", каза Тръмп за украинския си колега. Той също така обвини своя предшественик Джо Байдън за войната, както направи наскоро с руския президент Владимир Путин и със Зеленски.

Франция съобщи, че е останала доволна от преговорите в Париж между представители на Съединените щати, Европа и Украйна за евентуален край на войната на Русия в Украйна. Преди срещата си със специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф и с държавния секретар Марко Рубио френският президент Еманюел Макрон е разговарял с Володимир Зеленски. В съобщение в социалната мрежа „Телеграм“ украинският президент благодари на Макрон за усилията му. В разговор с журналисти обаче Зеленски разкритикува Уиткоф за представянето на руски позиции след срещата му с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург миналата седмица.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05

Фолклорни състави от цялата страна се събират за фестивал в Долно Озирово

Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста "Илинден". На 20 юли Църквата почита Свети Пророк Илия...

публикувано на 19.07.25 в 15:40

В Девин протестират срещу режима на вода

Жители на Девин затвориха главния път за Смолян и Кричим в знак на протест срещу режима на вода в курортния град.  С плакати "Искаме нормален живот", "Девин вода продава, а вода няма!!!", "Не искаме режим на водата", "Искаме бъдеще за Родопите" хората настояха да се направи проверка защо всяко лято градът е подложен на воден режим.  "Срам ме е да..

публикувано на 19.07.25 в 15:22