Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Католическата общност от Раковски посрещна Христовото Възкресение

5
"Пресвето сърце Исусово" в гр. Раковски
Снимка: Кремена Данева

Хиляди вярващи от католическата общност у нас посрещнаха Христовото Възкресение. Най-големият храм в Раковски  "Пресвето сърце Исусово" се изпълни с хора, които с молитва и упование отправяха благопожелания за бъдните дни.  

Така ще бъде и тази сутрин на празничната литургия, а денят ще е особено вълнуващ за хората от намиращия се в близост  Център за социална рехабилитация и интеграция, ръководен  от сестрите францисканския, защото се открива и подготвената от тях изложба под надслов - "Вяра  и светлина".


Тя включва изработени с много усърдие "диамантени" гоблени, пресъздаващи сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария и други вдъхновяващи библейски сюжети

Хората в неравностойно положение намират в центъра смисъл и възможност за духовно изразяване чрез изкуството, казва 39 годишната Галя, която ни показва своя гоблен, изработен с много търпение и воля.


Месеци  труд е вложила Нели в извайването на образа на Божия син. Тя е с ментални увреждания и затова й е помагала майка й, която е неотлъчно до нея, тъй като се нуждае от непрекъснати грижи. Центърът към манастира е любимо място на всички тези хора, казва Катя Гроздева.

Изложбата от гоблени от днес могат да видят всички в Раковски, допълва Сестра Елка, като обяснява , че експозицията ще бъде представена и в другите католически църкви в страната.

Сред най-важните му измерения е и грижата за най-малките от католическата общност, с внимание към възпитанието и образованието им, казва сестра Елка.


Настоящата 2025 година е юбилейна за католическата църква и преминава под мотото "Надежда", допълва сестра Елка, като акцентира на това, че над 150 младежи от България се ще се включат заедно със свои връстници от цял свят в  подготвяната през лятото голяма среща в Рим.

Сестра Елка е убедена, че човешкият дух, изпълнен с вяра, надежда и любов е способен да твори дори и в най-трудните обстоятелства.


Още по темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Военни и летателна техника продължават да участват в гасенето на горските пожари

Хеликоптер "Кугар" с екипаж от 24-та авиационна база - Крумово и 45 военнослужещи с 8 специализирани машини от Сухопътните войски участват и днес, 30 юли, в гасенето на големите пожари в областите Благоевград и Хасково. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната. В област Благоевград в гасенето на големия горски пожар край..

публикувано на 30.07.25 в 09:36
62-то издание на Летния семинар по български език и култура в СУ

Андрей Виденович: В България е спокойно, стабилно и животът е на по-бавен темп, отколкото в Сърбия

"Образът на България се нуждае от посланици, които да оборват клишетата за нашата страна по света." С тези думи проф. Амелия Личева, декан на Факултета по славянски филологии от Софийския университет се обръща към участниците в 62-то издание на Летния семинар по български език и култура. Под ритъма на песента "Добре дошли" в България на проект..

публикувано на 30.07.25 в 09:32
Тони Тодоров

Тони Тодоров: Към момента пожарите в Ямболско и Хасковско са овладени

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и други ръководители в системата на МВР посрещат на летище Пловдив екипажите на два самолета от Швеция, които пристигат по линия на Европейския механизъм за гражданска защита. Очаквахме самолетите да пристигнат в понеделник. Според директора на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 30.07.25 в 09:26
Тетяна Станева

Тетяна Станева: Голям комплимент е да си в списъка за "най-крайни прояви на русофобска реторика"

"Това е голям комплимент за хората, които се борят с руската пропаганда. Ако си в този списък, значи си си свършил добре работата." Така украинският режисьор Тетяна Станева коментира списъка на р уското външно министерство "за най-крайни прояви на русофобска реторика", в който са включени двама бивши български премиери и двама министри на..

публикувано на 30.07.25 в 09:25
Жител на Хонолулу се запасява с вода и храна след предупрежденията за опустошително цунами.

Над 50 вторични труса след мощното земетресение в руския Далечен изток

Предупреждение за опасност от цунами беше издадено в редица страни в Азия и Латинска Америка след труса с магнитуд 8,8, който разлюля полуостров Камчатка в руския Далечен изток. Регистрирани са над 50 вторични труса, най-силният от които с магнитуд 6,9, но повечето са прекалено слаби, за да бъдат усетени. Съобщава се за няколко пострадали...

публикувано на 30.07.25 в 09:12

В НС обсъждат законопроект за промени в Закона за държавната собственост

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси ще обсъди за второ гласуване общ законопроект, на база на приетите на първо четене проекти за промени в Закона за държавната собственост. Миналата седмица на първо четене в пленарната зала бяха одобрени два проекта за изменения в Закона за държавната собственост – единият внесен от Николай..

публикувано на 30.07.25 в 08:37

Невидимите жертви на пожарите - птици, насекоми и диви животни

Невидимите жертви на пожарите са птици, насекоми и животни. WWF предупреди, че в огнения ад на Сакар са изпепелени хиляди декари. В този район има изключително богато биоразнообразие на птици, влечуги и земноводни. Там е и домът на световно застрашения царски орел и редките орел змияр и малък креслив орел. При обход между селата..

публикувано на 30.07.25 в 08:30