Печална констатация, че през последните години поддръжката, съхранението и развитието на парк "Врана" клони към нула направиха от Секретариата на Царското семейство със следното послание:
"Уникални дървесни видове умират от липсата на грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните и мъртви дървета. Бръшлян е оставен да задушава всичко наред, което е ужасяващо доказателство за немарливостта на отговорните за поддържането и съхранението на парка. Сухи дървета разпространяват болести и застрашават и човешки животи. Това вече не е гора, а джунгла! Съвсем скоро едно дърво с много бръшлян по него, падна и без малко не уби човек, смазвайки автомобила му и причинявайки още по-голяма катастрофа на бул.“Цариградско шосе”. А има още стотици подобни, които всеки един момент могат да причинят непоправими щети. Чия ще е отговорността, ако не дай си Боже има и смъртен случай?
Държавата даде милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столична община, но вече повече от година не желае и не полага никакви професионални грижи. Общината се оправдава, че паркът вече не е техен и не правят нищо! Питаме се, ако никой не е собственик на парка, кой прибира парите от входни такси?
На 4 юни 1998 г. Конституционният съд на Република България взема единодушно решение за обявяване на закона за конфискация на личните имоти на Царското семейство за противоконституционен.
През 2001 г. Цар Симеон и Княгиня Мария Луиза даряват парка на Столична община – 990 декара. Кметът Стефан Софиянски благодари сърдечно за този огромен жест и се ангажира условията на дарението да бъдат спазвани. Съгласно волята на дарителите СО се задължава да се грижи за парка като естествен природонаучен музей и да определи реда за посещения на гражданите в него.
През 2013 г. СО решава да закрие съществуващото Общинско предприятие “Парк-музей Врана” и да предаде парка към "Паркове и градски градини" като по този начин се унищожава автономността на 120-годишния парк, което неминуемо се отразява и на неговото днешно силно окаяно състояние. Грижите, които Столична община полага, са единствено в една незначителна част от целия парк, при това без оглед на съществуващите десетилетия традиции и практики, съхранени дори и след одържавяването на собствеността през 1947 г. Особено пред 70-те и 80-те години, паркът е в едно превъзходно състояние. Поддръжката е на най-високо ниво.
В тази връзка е необходимо привличането на специалисти от целия кръг на ботаническата наука и ладшафтното инженерство, благодарение на които паркът на Двореца “Врана” да съхрани своето значение за консервационно значими видове от българската, балканска и световна флора, като има условия да бъде обогатявана и може да се използва за научноизследователски и образователни цели.
При правилно поддържане и грижи, както и системни еколого-биологични изследвания и наблюдение, паркът може да бъде източник на генетичен материал за използване на адаптираните екзотични видове. Днес, единствените "грижи", които се полагат са косене на трева и събиране на шума!
Организирането на паркообразователни дейности изисква не само добро административно управление и ландшафтно строителство, но и наличието на подготвени служители, екскурзоводи в областта на ботаниката и екологията.
Подобен друг парк не само в България, но и в Югоизточна Европа не съществува. И вместо да бъде ценен, пазен, развиван, той е оставен да се превърне в една непроходима, болна и опасна джунгла. Ако липсва капацитет на управляващите ни да се грижат за него, то не е особено сложно да видят как се грижат други държави за подобни паркове. Побратимяването на паркове, подобно на градското, е практика, която би спомогнала за доброто развитие на парка. Да се привлекат специалисти, които разбират от парково изкуство и поддръжка, а не се оправдават с административни пречки или "модерни тенденции", призовават от Секретариата на Царското семейство.
Разузнаванията на няколко европейски държави са разкрили мрежа от руски агенти, която е отговорна за серията взривове в пощенски пратки през миналата година. През юли 2024 г. серия от пратки, съдържащи запалителни устройства избухват на няколко летища в Европа. Първият инцидент става в Лайпциг, последван от взривове във Варшава и Бирмингам...
Пореден протест на жители от квартал „Захарна фабрика“, които настояват ромите, живущи в квартала да имат равни права с българите, затвори движението на кръстовището на ул. „Кукуш“ и бул. „Сливница“. Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" "Аз съм Емил Георгиев, член на Инициативния комитет на "Захарна фабрика" и съорганизатор..
Това със сигурност не е очакваното мегаземетресение, за което се говори, че може да засегне Истанбул , обясни пред БНР проф. Бойко Рангелов, геофизик към Института за космически изследвания на БАН, след като земетресение с магнитуд от 6.2 по Рихтер разлюля Турция. Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Паника в..
По-добри резултати в борбата с престъпленията против финансовата система, отчете министърът на вътрешните работи. Даниел Митов заедно с главния секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков участваха в анализа за работата на дирекцията в Габрово за изминалата година. Постигнати са по-добри резултати в борбата с финансовите престъпления за..
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заплаши с оттеглянето на Съединените щати от преговорите за мирно споразумение между Украйна и Русия. "Сега е моментът страните да приемат американското предложение", подчерта Ванс по време на посещение в Индия. Джей Ди Ванс с ултиматум към Москва и Киев Планираната за днес среща за Украйна в Лондон..
Серия от трусове, най-силният с магнитуд 6,2 по Рихтер, разтърси крайбрежието на Мраморно море, близо до западните покрайнини на турския мегаполис Истанбул. Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас В опит да се спасят, скачайки от високо от сградите, са пострадали 150 души. Властите предупредиха хората да запазят..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън. Страхът е най-вече от земетресение в Мраморно море. За такова се говори от години". Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Това обясни пред БНР журналистът Севда..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...