Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records.
Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а след това и Моцартеума в Залцбург, където после проф. Жак Рувие я кани за асистент.
От 2019 г. Злата Чочиева живее в Берлин - търсена концертна пианистка, партньор на легенди като Марта Аргерич, самата тя основател на фестивал и чест гост в журита на престижни конкурси, сред които и "Геза Анда" в Цюрих.
Нейните солови албуми, които са поне пет дотук, винаги са с впечатляващи програми. Не прави изключение и новият компактдиск - първият с оркестър - записан в Глазгоу, Шотландия, през януари 2024 г. Избраните автори са Николай Римски-Корсаков, Сергей Прокофиев и Александър Цфасман. Партньори на пианистката са Шотланският симфоничен оркестър на Би Би Си и диригентът Карл-Хайнц Щефенс.
В рецензията си BBC Music Magazine отбелязва: "Злата Чочиева и Шотландският симфоничен оркестър на Би Би Си наелектризират в Прокофиев, точно както очароват и доставят удоволствие в останалите две творби."
Подробности за осъществяването на албума и за избора на произведения разказа специално за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" самата Злата Чочиева:
Вторият концерт от Прокофиев винаги е бил един от най-най-любимите ми от целия клавирен репертоар – аз моят е доста голям, свирила съм около 60 концерта за пиано. Но този Концерт за пиано №2 на Прокофиев е пиеса, която чувствам особено специална. Голямата ми мечта беше да мога да го запиша. Другите две творби в албума са по-малки като мащаб, но са като перли в пианистичния репертоар – това са Концерт от Римски-Корсаков и Джаз сюита от Цфасман.
Концертът за пиано на Николай Римски-Корсаков не е много популярен, което, надявам се, ще се промени с времето, защото е чудесен шедьовър, който определено заслужава внимание. Едночастен е, което до голяма степен е вдъхновено от клавирните концерти на Ференц Лист. Уникалността му е в използваната тема от руска народна песен, с която композиторът сякаш пътешества – разработвайки и варирайки я, променяйки я от различни гледни точки. Той показва огромно майсторство в този монотематизъм и е възхитително да открием колко различно може да звучи една фолклорна тема, изсвирена от пианото и от оркестъра. Смятам, че този концерт е много пианистичен, което е доста изненадващо, защото Римски-Корсаков не е бил пианист.
Обичам тази творба, защото тя ми носи много ярки спомени за първата ми среща с големия пианист, диригент, композитор и изобщо най-великия музикант за мен – Михаил Плетньов. През 1998 г. той ме покани да свиря с неговия Руски национален оркестър в Москва. И именно Римски-Корсаков беше концертът, който ме помоли да изпълним. Така че това произведение е стар и скъп мой спътник и приятел. Имам специални спомени за срещата с моя герой Михаил Плетньов, който после ме покани да уча при него. Това бяха три невероятни години и сега смятам, че всичко, което мога и знам за пианото и за музиката, идва от него – с вдъхновението, подкрепата и знанията той изигра огромна роля в живота ми и в собствената ми представа за бъдещото ми развитие като музикант. Плетньов ми показа какво трябва да представям като артист и подпомогна трансформацията ми от ученик към професионален музикант, за което винаги ще съм му благодарна.
Джаз сюитата от Цфасман също е сравнително непозната. Става дума за Александър Цфасман – първият човек, който представя американска музика и джаз в Съветския съюз. Той сформира джаз оркестър, който свири негови пиеси, защото е изключителен композитор, до голяма степен вдъхновен от Гершуин. Цфасман е също страхотен пианист, много ценен от Шостакович и останалите руски пианисти. Бил е ученик на Блуменфелд – учителя на Хоровиц. Именно Цфасман представя за първи път в Съюза „Рапсодия в синьо“ на Гершуин.
Било е невероятно време, затова на мен ми се искаше да пресъздам тази епоха – периодът от края на XIX век до 40-те години на XX – само 60 години, но така богати на музика с толкова различен стил и маниер – от клавирния концерт на Римски-Корсаков през Втория на Прокофиев до джаза на Цфасман. За мен това време е невероятно с тези толкова уникални стилове - сякаш различни светове! Точно това исках да покажа на моята публика, като се опитам да представя тези различни светове от съвсем различни ъгли. Надявам се да ви харесат.
Цялото представяне чуйте в звуковия файл.
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..
В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...
Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР). В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..