Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очистването чрез вода - "Изворът на истината" или "Изворът на Мария"

"Изворът на Мария"
Снимка: Феня Декало

Изпитанието (очистването) чрез вода или "Изворът на истината" е един от народните обичаи свързана с обредността, не само в християнството, но и с всички монотеистични религии. Изворът в Ейн Керем (вече - квартал на Йерусалим), е поне на 15 километра от Стария град. Наричат го "Изворът на Мария".

Според християнската традиция бременната Дева Мария се срещна с братовчедка си Елисавета, съпруга на върховния жрец в Йерусалим - Захария. Елисавета отдавна е омъжена, но семейството няма деца. Край извора братовчедка ѝ и казва, че съвсем скоро ще забременее и двамата новородени братовчеди ще се обичат като братя. На това място има множество манастири, а в малката църква най-тачената икона е за целувката по време на срещата между Мария и Елисавета. Има традиция в черквата над извора да идват жени с молба за рожба. Те непременно си наливат вода и пият по време на молитвата. Успоредно с каноничния култ, съществува и местно поверие. За него разказва етнографът Мики Коен:

"Това е мястото, където ревниви кандидати за женитба и съпрузи водят бъдещите си или настоящи половинки. Според поверието само девица може да пие водата от него, и ако някоя, загубила девствеността си, се опита да я пие, освен, че е ще ѝ горчи, устните ѝ ще пожълтеят. Йосиф довел тук Пресвета Богородица, за да я подложи на изпитание, проверявайки какво има в утробата ѝ. Водата в кладенеца била чиста, но горчива. Щом Пресвета Богородица се навела да пие, станала сладка". 

В мюсюлманската традиция също има подобно поверие. В самото начало на 12 век абат Даниел за първи път документира Ейн Керем като свещено място. Ясно е описал църквите и християнските традиции, но не се споменава нито извора, нито някаква традиция, свързана с него. Легендата, предадена от католическия поклонник Феликс Фабри, посетил Светите земи в края на 15 век до голяма степен съвпада с днешните разкази на монахините от Горненския манастир, който се намира съвсем наблизо, заедно с още 3 женски манастира, че изворът започнал да тече по волята на Дева Мария, която дошла в подкрепя своята роднина Елисавета.

Християнската традиция за "Изпитанието с вода" се основава на апокрифното Протоевангелие на Яков от II в. от. н. е.: Традицията за "Изпитанието с вода" е била популярна както на Изтока, така и на Запада в древността, така и през Средновековието. 

В ръкопис от 14-ти век думите на Мария, когато се обръща към водите на източника след изпитанието:

"Праведна вода, истинска вода, добра и любима вода, която ясно изобличава грешниците, освобождавайки невинните от смъртта, вода, която спасява живота ми, вода, в мен ти си чиста вода без недостатък и приятно питие, благодаря ти за моето целомъдрено девство и за непорочното зачатие." 

Сюжетът в раннохристиянските апокрифи за изпитанието в Книгата на Числата, единственият пример за Старозаветен закон, изискващ Божествена намеса: 

"И свещеникът ще постави жената пред лицето на Господа и ще открие главата на жената, и ще даде в ръцете ѝ водата на спомените, горчива вода, което носи проклятие, ако жената се е осквернила и е изневерила на мъжа си (преди и след венчавката), свещеникът ще каже на жената: 

"Господ ще те предаде на проклятие, ще направи утробата ти паднала и корема ти да се издуе, и нека тази вода, която носи проклятие, премине във вътрешността ви, така че гърдите ви да изсъхнат". И съпругата ще каже: Амин, амин. И свещеникът ще напише тези заклинания на свитък и ще ги измие в горчива вода. И ще даде на жената да пие горчива вода, която носи проклятие, и водата ще влезе в нея за нейна вреда. Ако жената е чиста от греха, ще остане невредима от горчивата вода, която носи проклятие". 

Подобно изпитание е описано и в еврейски източници. Във Вавилонския и Йерусалимският Талмуд, в раздела "Нашите", "Жените" -  проверката с вода е предназначена, забележете само към жените, премахната е малко преди разрушаването на Втория храм. В християнската традиция, трябва да се отбележи, че има едно записано изключение: самия Йосиф годеник е бил изпитан заедно с Мария.

През Средновековието изпитанията са били широко разпространени. Яркият сюжет на "Изпитанието по вода" е много популярен сред хората, въпреки че официални представители на западната църква периодично се опитваха да успокоят буйното народно въображение. Борейки се с апокрифите за детството на Богородица, папа Пий V през 16 век заповядва и текстът за въвеждането на Богородица в храма, в богослужебните книги, да бъде значително съкратен.

През Средновековието са имали различни изпитания - индикации за вярата. Такова е прочутия барелеф "Устата на истината" в предверието на църквата "Санта-Мария-ин-Космедин" в Рим.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Терзиев

Какви са конкретните предложения на столичния кмет към работещите в градския транспорт?

А з отправих ясно предложение.  Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че  продължава протестът на работещите в градския транспорт на столицата. Пети ден не се движат трамваи, тролеи и автобуси. Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи "Има покана за утре сутринта. В 8 часа да продължим..

публикувано на 18.05.25 в 13:15

Голяма част от РСМ остана без ток

Голяма част от Северна Македония остана за кратко тази сутрин без ток заради авария, съобщават местните медии, цитирани от БТА. Електроснабдяването е било неочаквано спряно около 5 часа местно време (6 часа бълг. време). Сред засегнатите градове са били Скопие, Прилеп, Охрид, Битоля, пише информационният сайт СДК. Компанията оператор на..

публикувано на 18.05.25 в 13:12
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Не може да се гарантира 100% безпроблемно провеждане на матурите в София

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви пред БНТ, че не може да се гарантира 100 процента безпроблемно провеждане на матурите в София, тъй като се очаква протестът на транспортните служители да продължи и другата седмица: "Има голяма вероятност 21-23 (май) да продължи транспортната стачка. Имаме 11 000 зрелостници. В момента около 300..

публикувано на 18.05.25 в 13:04
Старият град в Лимасол.

Инвестират над 660 млн. евро в развитието на Лимасол

Правителството на Кипър инвестира над 660 млн. евро в най-големия крайморски град Лимасол в проекти за ускорено развитие във всички сектори на икономиката и обществото. Мащабният пакет интервенции бе представен от президента Никос Христодулидис, който заедно с 12 членове на Министерския съвет бе на посещение в града в събота. Насърчаване на..

публикувано на 18.05.25 в 12:53
Избирателна секция в Букурещ, 18 май 2025 г.

Висока активност на президентския балотаж в Румъния

Румъния избира президент. Във втория тур един срещу друг застават националистът Джордже Симион и опозиционният проевропейски независим кандидат и кмет на Букурещ - Никушор Дан. Резултатът от провелия се на 4 май първи тур доведе до оставка на премиера Марчел Чолаку и разклати сериозно управляващата коалиция.  Сериозна мобилизация и с..

публикувано на 18.05.25 в 12:47
Президентът Румен Радев посети павилионите на Сингапур, на Нидерландия и на Европейския съюз в рамките в посещението си на Осака ЕКСПО 2025.

Голям интерес към българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака

Над 50 хиляди души са посетили за месец българския павилион на световното изложение в Осака ЕКСПО 2025. Участието на България на изложението ще покаже съвременния образ на страната ни като регионален иновационен център. Това посочи президентът Румен Радев, който участва в официалната церемония, с която беше отбелязан Денят на България на ЕКСПО 2025..

публикувано на 18.05.25 в 12:31

Тошко Йорданов: Ако няма промени, БНР не може да функционира по начина отпреди 1989 г.

Дори да се увеличи бюджетът на БНР, ако МФ намери пари отнякъде, проблемът следващата година ще е същият. Защото, ако няма промени, Радиото не може да функционира по начина от преди 1989 г., във всичките му аспекти . Хубаво е да се модернизира и оптимизира, препоръча председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов..

публикувано на 18.05.25 в 12:18