Изпитанието (очистването) чрез вода или "Изворът на истината" е един от народните обичаи свързана с обредността, не само в християнството, но и с всички монотеистични религии. Изворът в Ейн Керем (вече - квартал на Йерусалим), е поне на 15 километра от Стария град. Наричат го "Изворът на Мария".
Според християнската традиция бременната Дева Мария се срещна с братовчедка си Елисавета, съпруга на върховния жрец в Йерусалим - Захария. Елисавета отдавна е омъжена, но семейството няма деца. Край извора братовчедка ѝ и казва, че съвсем скоро ще забременее и двамата новородени братовчеди ще се обичат като братя. На това място има множество манастири, а в малката църква най-тачената икона е за целувката по време на срещата между Мария и Елисавета. Има традиция в черквата над извора да идват жени с молба за рожба. Те непременно си наливат вода и пият по време на молитвата. Успоредно с каноничния култ, съществува и местно поверие. За него разказва етнографът Мики Коен:
"Това е мястото, където ревниви кандидати за женитба и съпрузи водят бъдещите си или настоящи половинки. Според поверието само девица може да пие водата от него, и ако някоя, загубила девствеността си, се опита да я пие, освен, че е ще ѝ горчи, устните ѝ ще пожълтеят. Йосиф довел тук Пресвета Богородица, за да я подложи на изпитание, проверявайки какво има в утробата ѝ. Водата в кладенеца била чиста, но горчива. Щом Пресвета Богородица се навела да пие, станала сладка".
В мюсюлманската традиция също има подобно поверие. В самото начало на 12 век абат Даниел за първи път документира Ейн Керем като свещено място. Ясно е описал църквите и християнските традиции, но не се споменава нито извора, нито някаква традиция, свързана с него. Легендата, предадена от католическия поклонник Феликс Фабри, посетил Светите земи в края на 15 век до голяма степен съвпада с днешните разкази на монахините от Горненския манастир, който се намира съвсем наблизо, заедно с още 3 женски манастира, че изворът започнал да тече по волята на Дева Мария, която дошла в подкрепя своята роднина Елисавета.
Християнската традиция за "Изпитанието с вода" се основава на апокрифното Протоевангелие на Яков от II в. от. н. е.: Традицията за "Изпитанието с вода" е била популярна както на Изтока, така и на Запада в древността, така и през Средновековието.
В ръкопис от 14-ти век думите на Мария, когато се обръща към водите на източника след изпитанието:
"Праведна вода, истинска вода, добра и любима вода, която ясно изобличава грешниците, освобождавайки невинните от смъртта, вода, която спасява живота ми, вода, в мен ти си чиста вода без недостатък и приятно питие, благодаря ти за моето целомъдрено девство и за непорочното зачатие."
Сюжетът в раннохристиянските апокрифи за изпитанието в Книгата на Числата, единственият пример за Старозаветен закон, изискващ Божествена намеса:
"И свещеникът ще постави жената пред лицето на Господа и ще открие главата на жената, и ще даде в ръцете ѝ водата на спомените, горчива вода, което носи проклятие, ако жената се е осквернила и е изневерила на мъжа си (преди и след венчавката), свещеникът ще каже на жената:
"Господ ще те предаде на проклятие, ще направи утробата ти паднала и корема ти да се издуе, и нека тази вода, която носи проклятие, премине във вътрешността ви, така че гърдите ви да изсъхнат". И съпругата ще каже: Амин, амин. И свещеникът ще напише тези заклинания на свитък и ще ги измие в горчива вода. И ще даде на жената да пие горчива вода, която носи проклятие, и водата ще влезе в нея за нейна вреда. Ако жената е чиста от греха, ще остане невредима от горчивата вода, която носи проклятие".
Подобно изпитание е описано и в еврейски източници. Във Вавилонския и Йерусалимският Талмуд, в раздела "Нашите", "Жените" - проверката с вода е предназначена, забележете само към жените, премахната е малко преди разрушаването на Втория храм. В християнската традиция, трябва да се отбележи, че има едно записано изключение: самия Йосиф годеник е бил изпитан заедно с Мария.
През Средновековието изпитанията са били широко разпространени. Яркият сюжет на "Изпитанието по вода" е много популярен сред хората, въпреки че официални представители на западната църква периодично се опитваха да успокоят буйното народно въображение. Борейки се с апокрифите за детството на Богородица, папа Пий V през 16 век заповядва и текстът за въвеждането на Богородица в храма, в богослужебните книги, да бъде значително съкратен.
През Средновековието са имали различни изпитания - индикации за вярата. Такова е прочутия барелеф "Устата на истината" в предверието на църквата "Санта-Мария-ин-Космедин" в Рим.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в градския транспорт на столицата. Пети ден не се движат трамваи, тролеи и автобуси. Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи "Има покана за утре сутринта. В 8 часа да продължим..
Голяма част от Северна Македония остана за кратко тази сутрин без ток заради авария, съобщават местните медии, цитирани от БТА. Електроснабдяването е било неочаквано спряно около 5 часа местно време (6 часа бълг. време). Сред засегнатите градове са били Скопие, Прилеп, Охрид, Битоля, пише информационният сайт СДК. Компанията оператор на..
Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви пред БНТ, че не може да се гарантира 100 процента безпроблемно провеждане на матурите в София, тъй като се очаква протестът на транспортните служители да продължи и другата седмица: "Има голяма вероятност 21-23 (май) да продължи транспортната стачка. Имаме 11 000 зрелостници. В момента около 300..
Правителството на Кипър инвестира над 660 млн. евро в най-големия крайморски град Лимасол в проекти за ускорено развитие във всички сектори на икономиката и обществото. Мащабният пакет интервенции бе представен от президента Никос Христодулидис, който заедно с 12 членове на Министерския съвет бе на посещение в града в събота. Насърчаване на..
Румъния избира президент. Във втория тур един срещу друг застават националистът Джордже Симион и опозиционният проевропейски независим кандидат и кмет на Букурещ - Никушор Дан. Резултатът от провелия се на 4 май първи тур доведе до оставка на премиера Марчел Чолаку и разклати сериозно управляващата коалиция. Сериозна мобилизация и с..
Над 50 хиляди души са посетили за месец българския павилион на световното изложение в Осака ЕКСПО 2025. Участието на България на изложението ще покаже съвременния образ на страната ни като регионален иновационен център. Това посочи президентът Румен Радев, който участва в официалната церемония, с която беше отбелязан Денят на България на ЕКСПО 2025..
Дори да се увеличи бюджетът на БНР, ако МФ намери пари отнякъде, проблемът следващата година ще е същият. Защото, ако няма промени, Радиото не може да функционира по начина от преди 1989 г., във всичките му аспекти . Хубаво е да се модернизира и оптимизира, препоръча председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Два месеца преди Доналд Тръмп да влезе в Белия дом имах информация, че се водят тайни преговори между Китай, Русия и Тръмп . Това каза пред БНР..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..