Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълнени не 90%, а 83%. Това предложение се съдържа в проектозакон, одобрен от членовете на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика в Европейския парламент.
Проектът цели справяне със спекулациите на газовия пазар и намаляване на цените на суровината.
Евродепутатите подкрепят предложението на Европейската комисия правилата в тази сфера да бъдат удължени до 31 декември 2027 г. Досега се предвиждаше краят да настъпи през тази година.
Предложената промяна трябва да гарантира сигурността на газовите доставки преди зимния сезон.
В момента регламентът предвижда газохранилищата да бъдат запълнени 90% до 1 ноември всяка година.
Евродепутатите също така предлагат страните членки да могат да се отклоняват от поставената цел с до 4-процентни пункта в случай на неблагоприятни пазарни условия като срив на доставките или повишено търсене.
Европейската комисия ще може да увеличи още повече отклоненията с още 4-процентни пункта, ако тези пазарни условия продължават повече време.
Същевременно страните от ЕС ще трябва да гарантират, че натрупващите ефекти от гъвкавостта и дерогациите не намаляват задълженията за запълване на хранилищата не по-малко от 75%.
Натрапчива, тежка миризма на газ в центъра на Бургас и кварталите „Лазур“ и „Сарафово“, предизвика недоволството на жителите на града. Миризма на газ изпълни въздуха над центъра на Бургас В периода от 11.30 до 13.00 часа десетки сигнали са постъпили на зеления телефон на Регионалната екоинспекция, както и на дежурния телефон на Община..
Община Котел изгражда дренажна система на Пантеона на Георги Стойков Раковски за отвежда подпочвените и дъждовни води. Ремонтът се очаква да приключи до дни, съобщават от общината. Проектът е насочен към дългосрочното опазване на културно-историческото наследство и подобряване на устойчивостта на Пантеона спрямо неблагоприятните климатични..
Акциите на "Тесла" поскъпнаха с над 4% в началото на днешната търговия на Уолстрийт, като по този начин възстановиха само малка част от вчерашните си загуби - резултат от публичната кавга между собственика на компанията Илон Мъск и президента Доналд Тръмп. Тръмп заяви, че "известно време" няма да говори със своя доскорошен съюзник...
Три полета са пренасочени за кацане от София към Пловдив и Бургас заради лошото време в столицата, потвърдиха от Летище "Васил Левски". И трите полета са на нискотарифна авиокомпания. Самолетите, идващи от Будапеща и Нюрнберг са кацнали в Пловдив, този от Копенхаген - в Бургас.
Израелските военни издадоха заповед за евакуация на жителите на някои части на град Газа. "Ще ударим всички райони, от които се изстрелват ракети", подчерта говорител на израелската армия. А световната общност осъди наложените от САЩ санкции на четирима съдии от Международния наказателен съд, включително заради заповед за арест на израелския..
Неизвестни напръскаха с лютив спрей водач на автомобил и откраднаха близо 20 хиляди лева. Инцидентът е станал преди обед в София. Нападателите се издирват от полицията. Те са избягали с кола. Към момента от МВР не дават повече подробности за инцидента.
51-годишен мъж, който е работил като социален асистент в София, е обвинен, че е принудил жена в неравностойно положение да му прехвърли два имота. Той я заплашил, че ако не го направи, ще престане да се грижи за нея. Апартаментът, в който жената живеела, бил прехвърлен срещу издръжка и гледане, а за другия - пред нотариус бил подписан договор..
"Много сме далеч от така наречения европейски модел на здравеопазване и европейски възнаграждения ". Това заяви пред БНР личният лекар Мирослав..
България няма да бъде принудена да плаща дълговете на задлъжнелите страни в еврозоната. Това заяви пред БНР бившият финансов министър Милен Велчев и..
Скок на цените на дребно на меда и пчелните продукти с 20 – 30% е неизбежен, прогнозират производители от Ямболско. Заради масовото измиране на..