Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през 50-те години на миналия век. 

От разнообразното му творчество изключително обичани и популярни са  пиесата за цигулка и пиано „Севдана“, изпълнена за първи път от голямата цигуларка Недялка Симеонова и пианистката Лиляна Байнова, хоровите и соловите му песни.

Георги Златев - Черкин е роден на 23 април в Русе. Майка му прекрасно пее народни песни и от нея той наследява любовта си към музиката, а от баща си - други ценности, както и прякора Черкин. Учи в Държавната музикална академия в София в продължение на две години - пиано при Иван Торчанов и теоретични дисциплини при проф. Добри Христов, проф. Павел Стефанов и проф. Никола  Атанасов. Продължава обучението си в  Държавната академия за музика и драматично изкуство във Виена, където учи пеене и композиция.  

След завършването на Академията във Виена Георги Златев - Черкин се завръща в България и стана лектор по пеене в Държавната музикална академия, но през 1936 г. отново заминава за Виена, този път като асистент на проф. Теодор Лирхамер. През 1938 г. се завръща в България. Свързва живота си отново с Държавната музикална академия, като става професор, бил е декан на Вокалния факултет и ректор. През 50-е години на миналия век заминава за Китай, където работи като вокален педагог в консерваториите в Пекин, Тиен Цин и Шанхай в Китай. 

Георги Златев - Черкин е автор на 2 оперети, кантати, камерна музика, около 50 солови песни, песни за смесен, еднороден и народен хор и др. През 40-те и 50-те години създава едни от най-хубавите си камерно-инструментални произведения: “Пасторал” за флейта и пиано, “Севдана” за цигулка и пиано,  песните “Синеоката”, цикълът “Бекярски песни”. Голяма част от песните му са по текстове на големите български поети: Димчо Дебелянов, Гео Милев, Христо Смирненски, Елисавета Багряна, Блага Димитрова.

Като педагог Георги Златев - Черкин е възпитал големи имена в българското и световното оперно изкуство: Люба Величкова /Люба Велич/, Ана Томова-Синтова, Цветана Дякович, Александрина Милчева, Лили Йорданова,Веселин Дамянов, Пенка Коева, Зорка Димитрова и др.

Проф. Георги Златев - Черкин завършва земния си път на 29 март 1977 г. Носител е на многобройни отличия и награди, включително званието „Народен артист". В знак на почит неговото име улица в София.

През тази година НМА „Проф. П. Владигеров“ проведе вокален конкурс, за да отбележи 120-ата годишнина от неговото рождение, а внукът му -  пианистът Георги Черкин, когото добре познаваме от българската сцена, връчи специална награда на името на прочутия си дядо в конкурса „Орфей на бъдещето“.

Георги Черкин-внук е известен и с оркестровите аранжименти, които прави на камерни произведения от различни композитори. Съвсем наскоро той оркестрира емблематичната песен „Синеоката“. Този запис можете да чуете в звуковия файл, веднага след спомените за него и изказванията, съхранени в Златния фонд на БНР. Изпълнението е на сопрана Мария Славова, самия Георги Черкин и Тайния оркестър с диригент Николай Стоев.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30