Това заяви пред БНР Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет. Последната реформа свършва до 2037 г., напомни тя.
Икономическият и социален съвет е изготвил единствен по рода си анализ, който обхваща съвременната архитектура на системата, както е създадена преди 30 години, обхващащ позитивите, негативите и натрупаните проблеми – анализ, който се разпростира и върху трите стълба на пенсионната система, поясни председателят на ИСС.
"Няма конкретни предложения относно пенсионната възраст. По-скоро препоръчваме въвеждане на ясен регламент за придобиване право на пенсия след 2037 г. За момента правните норми гарантират изравняване на възрастта между мъжете и жените до 2037 г."
Според Русинова от една страна следва да се стабилизира финансово осигурителната система, а от друга – да продължи повишаването и адекватността на пенсиите.
По думите ѝ, трябва да се помисли за конкретни решения, свързани с ковид добавките, които са с отпаднала необходимост. Предлага се да има по-голяма предвидимост в определянето на максималния и минималния осигурителен доход, така че цялата осигурителна система в дълъг хоризонт да може да предвиди плащанията си.
Сред препоръките Зорница Русинова открои запазването на швейцарското правило, но минималната пенсия да е със социалнозащитна функция, без да изкривява целия модел по отношение на приноса – да има по-сериозна връзка принос – права.
Експертите апелират да се преразгледа цялостната дефиниция за осигурителния стаж и да се усъвършенства системата по отношение на втория и третия стълб, за да се осигурят по-високи пенсии на хората, които тепърва ще ги получават.
Друга препоръка е да има и конкретни мерки по отношение на пазара на труда, за да има достатъчно работещи, които да гарантират принципа на солидарност между поколенията.
Важна тема е и по-добрата синхронизация в прилагането на европейските регламенти, защото все повече хора ще упражняват трудовите си права и извън страната, отбеляза Русинова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Генералният директор на Би Би Си Тим Дейви и главният изпълнителен директор на Би Би Си Нюз Дебора Търнес подадоха оставки след като бивш съветник на корпорацията я обвини в „сериозна и системна“ пристрастност в отразяването на теми, включително Доналд Тръмп, Газа и правата на транссексуалните. Шокиращите оставки идват в момент, когато се..
България засилва охраната по суша, вода и въздух - включително със система за защита от дронове - на обектите на "Лукойл" на своя територия, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Съобщението дойде след 20 ч. - малко след като изтече неофициална информация, че служители на ДАНС са влезли в "Лукойл Нефтохим Бургас"...
В Украйна бе разпоредена принудителна евакуация на деца и родителите им от селища в Днепропетровска и Запорожка област, застрашени от настъпващите руски войски. В съобщението на министерството на териториалното развитие не се уточняват броят и имената на селищата. То идва на фона на съобщенията от руското министерство на отбраната за напредване на..
Гражданската гвардия и каталунската полиция арестуваха мъж и жена в Навара за предполагаемата продажба на 14-годишната им дъщеря за 5000 евро, 5 бутилки уиски и храна на друго семейство в Лейда. Двете фамилии са арестувани заедно с 20-годишният младеж, за когото е трябвало да бъде омъжено момичето. Детето, което принадлежи към ромска..
Обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София ще бъде възстановено от утре по график, съобщиха от "Екобулпак". Оттам посочват, че в рамките на няколко дни ще се положат усилия да бъдат наваксани и пропуснатите обслужвания. Отново настояваме за среща с ръководството на Столична община в лицето на Васил Терзиев, тъй като считаме че само..
Русия е атакувала "отново" електрически подстанции, захранващи Хмелницката и Ривненската атомна електроцентрала в западна Украйна. Това е станало по време на вчерашната масирана въздушна атака, съобщи късно снощи украинският външен министър Андрий Сибига. По думите му, нападенията, които "застрашават ядрената безопасност в Европа", "не са случайни,..
Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево - единствената в Сърбия, заяви президентът на страната Александър Вучич. Доставките на суров петрол за рафинерията бяха прекъснати миналия месец заради санкциите на САЩ срещу руската компания "Газпром Нефт", която притежава почти 45 процента, а заедно с "Газпром" - 56% от сръбския..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..