Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Формацията ще изнесе първия си клубен концерт на 29 април.

| Интервю


Историята на биг бендовете отвъд океана е почти толкова дълголетна, колкото и самия джаз. Изписани със златни букви в тази история са имената на личности като Арт Хикман, Пол Уайтман, Дюк ЕлингтънКаунт БейсиБени Гудман, Глен Милър, Уди Хърман, Стан Кентън и много, много други.

Случайно или не, годината, когато Биг бендът на БНР отбелязва своя 65-годишен юбилей, ще запомним и с раждането на Sofia Jazz Collective. Случайно или не, голяма част от музикантите свирят и в двата състава, а двама от тях са и основните инциатори на проекта.

"Владислав Мичев и Иван Йорданов отдавна водят този разговор и си мечтаят за този бенд", споделя пианистът на SJC Станислав Арабаджиев.

Станислав Арабаджиев, снимка: Константин Зайков
Според музиканта създаването и развиването на голям независим състав е трудно начинание, но когато всички са единни в желанието си да правят музика, нещата се получават.

Споменатите "всички" са цели 17 музиканти. В ритъм секцията, освен Станислав, са още: Димитър Благоев (китара), Даниеле Феббо (бас) и Борислав Петров (барабани); тромпети: Тодор Бакърджиев, Мартин Ташев, Георги Стойков и Александър Миланов; тромбони: Владислав Мичев, Божидар Василев, Неделчо Нинов и Кирил Зафиров (бас тромбон); саксофони: Иван Йорданов (алт саксофон), Ралица Тонева (алт саксофон), Арнау Гарофе (тенор саксофон), Александрос Красидис (тенор саксофон) и Гален Николов (баритон саксофон).

Основната концепция е всеки да представи себе си и музиката си, ако има такава, или защо не съставът сам по себе си да провокира и стимулира създаването на нова авторска музика.

"Това е едно изцяло ново и хубаво преживяване, в което влизаме с пълни сърца и готови с нови идеи", казва още Арабаджиев и допълва, че във формацията липсва поставяне на каквито и да е стилови ограничения.

Амбициите на Sofia Jazz Collective са големи, нещо, което личи и в подготовката за предстоящия им първи концерт. В него ще чуем както авторска музика, така и класически биг бенд композиции от легенди като Боб Флорънс и Бил Холман. Преди същинските репетиции, музикантите работят индивидуално и по секции, процес, който според Станислав е изключително важен за всеки по-голям състав. Пианистът вярва, че формацията е положила нужните усилия, за да постави успешно начало на съществуването си.

Друг важен момент е балансирането на опита и младостта в колектива.

"Музикантите, които са с повече опит, допринасят със своите знания, свирили са и в чужбина, имат голямо вдъхновение от други биг бендове. По-младите пък съответно са с нова енергия, нов звук, мислят по друг начин. Интересна е тази симбиоза, мисля, че се получава хубав екип", споделя още пианистът.

От зората на биг бенд музиката до наши дни, форматът еволюира няколко пъти, а основните промени са свързани с увеличаване числеността на инструментите във всяка духова секция. През 20-те и 30-те години на 20. век в популярните джаз ансамбли присъстват обичайно два или три тромпета, един или два тромбона и три или четири саксофона. По-късно, през 40-те, Стан Кентън включва в бенда си общо 5 тромпета, 5 тромбона и 5 саксофона, а в модерната история има състави с по над 30 музиканти, каквито са Sun Ra Arkestra и Vienna Art Orchestra. В случая на Sofia Jazz Collective изглежда, че музикантите се придържат към една от класическите форми, но подходът към музиката ще е различен.

Станислав Арабаджиев допълва, че съставът няма да ограничава репертоара си и ще интерпретира разнообразни творби. От една страна са компактните форми в бибоп и суинг пиесите на Бил Холман, от друга - "сериозните и тежки хармонии" на Боб Флорънс и от трета - композици на някои от музикантите в състава, сред които и такава на тромбониста Неделчо Нинов. Саксофонистът Иван Йорданов пък е един от хората, които вече са изразили готовност, при нужда, да аранжират авторските пиеси на колеги от бенда.



С организацията, освен пианистът, са ангажирани още Иван Йорданов, Владислав Мичев, Арнау Гарофе и Георги Стойков.

"Абсолютно съзнателно решихме да няма един човек, който да е лидер, директор, както искате го наречете, затова сме повече. Така е по-трудно да се мрази някой", казва с чувство за хумор Арабаджиев и допълва, че шегите и закачките са неизменна част от работния процес на колектива.

Пътят към бъдещата голяма цел преминава през вкарването на все повече авторска музика в репертоара на формацията, което при положително развитие и намиране на адекватно финансиране, би трябвало съвсем естествено да доведе и до издаването на албум.

Софийската публика ще може да чуе и види за пръв път на сцена Sofia Jazz Collective на 29 април (вторник), в Sofia Live Club, а ние надзъртаме леко в репертоара им и там откриваме ето тази пиеса:


Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26