Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Канадските власти смятат, че мъжът, убил с колата си 9 души на фестивал, е действал сам

Към момента Полицията във Ванкувър не смята, че става дума за тероризъм.

Марк Карни
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-малко девет души загинаха в канадския град Ванкувър, след като мъж се вряза с автомобила си в тълпа от посетители на фестивал. Към момента полицията в града не смята, че става дума за тероризъм. 
Инцидентът става ден преди парламентарните избори в страната -  малко след 8 ч. местно време в събота вечер по време на събиране на филипинската общност в града. На 27 април филипинците отдават почит на националния си герой Лапулапу - местен лидер, който в началото на 16 век печели ключова битка срещу испанските колонизатори. 

Общността се е събрала в квартал "Сънсет он Фрейзър", когато е атакувана от 30-годишен мъж в черен джип. Според очевидци, без никакви признаци да намалява, той е преминал с колата си през тълпата. 

През нощта след атаката от полицията съобщиха броя на жертвите към момента - девет, както и че не разглеждат инцидента като терористичен акт. Мъжът е от града и познат на властите, без да е ясно с какви провинения.
По-късно канадският премиер Марк Карни направи кратко изявление пред медиите:

"Разследването продължава, за да определи как и защо се случи това ужасяващо нападение. Властите потвърдиха за един задържан, като се смята, че той е действал сам. Не смятаме, че към момента има продължаваща заплаха за канадците", заяви Карни и изказа съболезнования към близките на убитите и пострадалите и към филипинската общност в Канада.

Нападението се случва само ден преди изборите в северноамериканската страна. В тях Карни се бори да запази 10-годишното управление на Либералната партия, след като по-рано през годината наследи нейното лидерство от Джъстин Трюдо.

До този момент основната тема преди изборите бяха митническите спорове със Съединените щати. 

Лидерът на консервативната опозиция Пиер Поалиевр изрази шок от случилото се във Ванкувър. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се началото на непреките преговори между Израел и "Хамас"

Очаква се Израел и радикалното палестинско движение "Хамас" да проведат непреки преговори в египетската столица Кайро. Трябва да бъдат уточнени условията по обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп план за прекратяване на огъня в Ивицата Газа и освобождаване на заложниците, държани все още от "Хамас".  Междувременно Тръмп заяви, че Израел се е съгласил..

публикувано на 05.10.25 в 15:08
Шествие в подкрепа на палестинския народ в София на 05.10.2025 г.

Стотици хора се включиха в шествието в подкрепа на палестинския народ в София

Стотици хора в София се включиха в шествие в подкрепа на Палестина.  Демонстрацията започна по обяд от НДК, премина по булевард Витоша и стигна до района на Президентството и Народното събрание. По данни на полицаите, които охраняваха проявата, включилите се в нея са били над 700. Демонстрация в подкрепа на палестинския народ в София  Шествие..

публикувано на 05.10.25 в 15:07

НАП е установила 7 търговци в нарушение при внезапна проверка на Димитровградския пазар

Националната агенция за приходите установи седем търговци в нарушение на Димитровградския пазар за по-малко от час при внезапна проверка тази сутрин, съобщиха от институцията. Двама от проверените  търговци издадоха касови бележки според нормативните изисквания. При контролна покупка в друг обект ,  инспекторите от НАП са получили фискален бон..

публикувано на 05.10.25 в 14:55
Световните вицешампиони

Димо Тонев: Волейболните ни национали са здраво стъпили на земята момчета

Волейболният ни отбор повдигна класата си. Това заяви пред БНР Димо Тонев, член на УС на Българската федерация по волейбол, бивш капитан на тима. "Направихме едно прекрасно лято – с много труд и огромно израстване на нашия отбор, което се видя и в мачовете, които изиграхме. 7 мача на изключително високо ниво. Като че ли малко раничко идва..

публикувано на 05.10.25 в 14:50

Финалът на 13-ата кампания "Книги за смет" в София

В София се провежда финалът на 13-ата кампания "Книги за смет". Над 10 милиона тона пластмаса се събират всяка година по време на инициативата. Днес в столицата още от сутринта много хора донесоха събрания от тях отпадък за рециклиране.  Някои хора събират цяла година пластмаса, съхраняват я почистена и готова за рециклиране, каза пред..

публикувано на 05.10.25 в 14:10
Вицепремиерът Атанас Зафиров и регионалният министър Иван Иванов участваха в инспекция на участък 1 от магистрала

Два са стълбовете за обезщетение на пострадалите от наводненията, работи се и по трети

Пострадалите от наводненията по Черноморието вероятно ще бъдат обезщетени не само с предвидените по закон суми, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров: "Става въпрос все пак, както е в закона, за хора, за които основното жилище трябва да бъде обезщетено, не за търговски сгради. Два са стълбовете, по които могат да получат обезщетение. Първият е..

публикувано на 05.10.25 в 14:01
Емил Димитров

Емил Димитров: Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите

"Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите". Това заяви пред БНР Емил Димитров, бивш министър на околната среда и водите. "Благодарение на държавните институции – 10% и на дъжда – 90%, в момента Плевен е без режим.  На какво се дължеше той? На сбърканата схема на водоснабдяване. Години наред градът се..

публикувано на 05.10.25 в 14:00