От 1 юли имунизацията на бременни жени срещу коклюш ще бъде целева, като ваксините ще бъдат безплатни и няма да са задължителни. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. С проекта се въвежда възможност целева имунизация да се прави на определена група хора по специални показания.
Заради епидемията от коклюш през април миналата година, тогава у нас беше дадена възможност на бременните между 27-а и 36-а гестационна седмица да се имунизират безплатно с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш. Предлага се тази имунизация да стане целева и да се прави по желание, с цел осигуряване на пасивна защита на бебето през първите месеци от живота му. Предвижда се и промяна в задължителния календар – ако майката е била ваксинирана по време на бременността, тази имунизация да се прави на двумесечна възраст на детето.
Предлага се още имунизацията срещу респираторно-синцитиален вирус да е препоръчителна, както е в момента за грип, Covid-19 и други заболявания. Такава защита се препоръчва на кърмачета, чрез поставяне на ваксина на бременната жена, и на хората над 60 години. Всички видове имунизации ще се вписват в здравно-информационната система. Така ще има бърз достъп до данни за имунизационното покритие по области и за цялата страна.

На 25 ноември в София ще се състои премиерата на новата книга на Роман Кисьов, художник, поет и преводач на поезия - "ARS ORPHICA MODERNA", която е със стихове и картини. Събитието е от 18:30 ч. в Дома на архитекта в София, ул. Кракра 11, ет. 1, зала 1. Книгата "ARS ORPHICA MODERNA" (от латински: "Съвременно орфическо изкуство") е концептуално..
В Многопрофилната болница за активно лечение "Рахила Ангелова" в Перник се провеждат безплатни тестове за кръвна захар и консултации с ендокринолози. От днес до 21 ноември всеки, който пожелае, ще може да се възползва от прегледите без предварително записване. Те се провеждат във времевия интервал от 10.00 до 12.00ч. в кабинета на партера до..
Руска атака с дрон в Южна Украйна подпали кораб, превозващ втечнен пропан бутан, което наложи да бъде евакуирано румънско село близо до границата на Румъния с Украйна. "Поради близостта на кораба до румънска територия е наредена евакуация на село Плауру, разположено на река Дунав срещу украинския пристанищен град Измаил, се казва в..
Не е редно и нормално, когато отстраниш директор на ОДМВР за несправяне с работата, да го назначиш в съветническия щаб . И вътрешният министър Даниел Митов да обясни какво означава този жест към системата и гражданите, каза бившият вътрешен министър Иван Демерджиев в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той коментира освобождаването на..
Планът "Пеевски" е в действие! С тази констатация започна коментара си пред БНР Орхан Исмаилов, председател на Народна партия "Свобода и достойнство": "Ахмед Доган си продаде партията и Делян Пеевски я купи . А това, което се случи на учредяването на АПС, той ( Пеевски) си избра най-лесния противник и си го сложи като почетен председател с..
В Карлово са осигурени денонощни патрули заради забелязаната там мечка. Министерството на земеделието напомня на хората да не оставят на открити места храна, тъй като тя може да привлече диви животни. През този сезон мечките се подготвят за зимата и активно търсят допълнително храна, което увеличава вероятността да навлязат в населени места...
От Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчетоха, че цените на едро на маслото, млякото и млечните продукти са отбелязали понижения през последната седмица. Заради сезонното поскъпване на някои плодове и зеленчуци обаче, така наречената потребителска кошница по цени на едро е надхвърлила 100 лева. През изминалата седмица са..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..