Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниски нива на "Цанков камък" и "Въча". Какви са причините, довели до това положение?

От НЕК уверяват, че стриктно изпълняват програмите за технически контрол

| Репортаж
Язовир Въча
Снимка: Радостина Чернокова
Чуй новината! Чуй новината:

От две години нивата на язовирите "Цанков камък" и "Въча" са драстично понижени. Родопчани са притеснени и смятат, че изпускането на водата от язовирите се дължи на по-голямото производство на ток. 

След запитване на БНР от Националната електрическа компания уверяват, че обемите на язовирите в район "Въча" са в норма. От НЕК допълват, че язовирните стени на "Цанков камък" и "Въча", както и хидротехническите съоръженията към тях, са в изправно конструктивно, техническо и експлоатационно състояние. 

Яз. "Въча" е едно от най-красивите места в България. Разположен е по поречието на река Въча, на границата между областите Смолян, Пазарджик и Пловдив. Част е от Каскадата "Доспат – Въча" на Националната електрическа компания. Язовир "Въча" е годишен изравнител и второ по значение водохранилище след язовир "Доспат", като събира преработените води от ВЕЦ "Девин", заедно с допълнителния приток на река Въча. 

Язовирната стена е разположена на 12 километра южно от Кричим, а завиряването продължава в продължение на 15 километра по тясната долина на Въча до девинското село Михалково. Площта, заета от язовира, влиза в землищата на град Кричим и селата Михалково, Селча, Осиково, Фотиново и Равногор. Езерото заема площ от 5,0 km², а общият му завирен обем е 226,2 милиона кубични метра. В момента обаче, в опашката на язовира край Михалково, вода няма и се вижда пресъхнало дъно, приличащо на лунен пейзаж.

Николай Чилингиров е най-големият инвеститор край яз. "Въча", привлечен от магичната красота в района.

"Туристите, които минават по пътя, са възмутени, че нивото на язовира много е паднало.

Моите лични наблюдения са, че в цяла България язовирите се точат. Не знам по каква причина. Но това е свързано и с тези ВЕЦ-ове, които са тук.

Тези язовири са направени, за да има България воден запас. Ако може да се спре това разграбване и тази печалбарска дейност, ще е много добре". 

Често туристите го спират и се възмущават.

"Казват, че бреговете са много оголени". 

Йордан Григоров живее от 20 години на понтоните на яз. "Въча" и с тревога споделя за ниското ниво през последните две години.

"Това е от безводието и правенето на ток. Пречи на популацията на рибата". 

Че от години няма зарибяване на язовира потвърди и Николай Чилингиров.

"Мои колеги, които закупиха долу места, с лични средства пуснаха 20 хиляди шаранчета, 20 хиляди бели риби, 20 хиляди толстолобчета и покриха охраната на патрулна лодка, която следеше да няма бракониерски набези. Но това спря преди две години". 

Основните причини за липсата на вода в язовирите са сушата и производството на ток от трите ВЕЦ-а – "Девин", "Цанков камък" и "Кричим".

"А снеговете се топят, има води".

В Девин вложиха инвестиции около яз. "Цанков камък", като очакванията бяха да има водно огледало и разходки с лодки за туристите, но обемите в последните години в язовира са малки.

Има ли проблем със стената и дъното на язовир "Цанков камък"? Какви обеми успяват да произведат вецовете? Нисък обем на водата има и на язовир "Доспат".

От НЕК уверяват, че стриктно изпълняват програмите за технически контрол и следят поведението на стените посредством различни методи. Според тях, главната причина за ниското водно ниво в язовирите по каскадата "Доспат – Въча" са двете последователни сухи години. Липсата на валежи - целогодишно са под нормата. Сходна е хидрометеорологичната картина и във водосбора на язовир "Доспат", от който се прехвърлят значими водни обеми от водосбора на р. Доспатска и р. Места към водосбора на р. Марица.

Изградените язовири по каскадата "Доспат – Въча" са с основно предназначение - производство на електроенергия. От НЕК твърдят, че чрез работата си вецовете не изразходват вода за сметка на други водоползватели, а напротив – осигуряват регулираното ѝ подаване в съответствие с приоритетите на ползване.

Инвеститорите край района апелират: "Да опазим природата! Да е чиста, да има риби, животни, вода".

Николай Чилингиров свидно пази жив спомена от първото си посещението в района, вложил сърце и душа за облагородяването му в полза на гости и туристи.

"Когато за първи път дойдох на това място, не можах да си тръгна. Вече 30 години съм тук. Влюбен съм в него! Трябва да го опазим!"

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

37,5 млн. евро от ЕС за 6 паркинга за товарни автомобили у нас

ЕС ще инвестира близо 37,5 млн. евро в изграждането и модернизирането на шест паркинга с общо 816 места за товарни автомобили в България, съобщи Европейската комисия. Съоръженията са разположени по протежение на транспортния коридор "Балтийско море – Черно море – Егейско море", част от основната европейска транспортна мрежа TEN-T...

публикувано на 03.07.25 в 14:46

"Филмаутор": България губи 4 млн. лева за култура заради две европейски директиви

Страната ни губи пари за култура заради погрешно и ненавременно внедряване на две европейски директиви. По тази причина ни е наложена глоба. Директивите са за авторски права, а сумата, която губим е в размер на 4 милиона лева . Това твърдят от сдружение "Филмаутор" и питат "дали има чадър над определени компании, които разпространяват..

публикувано на 03.07.25 в 14:45

"Старите песни на нов глас" в свищовското село Царевец

В свищовското село Царевец започна международният фестивал "Фолклорен извор". БНР е медиен партньор на събитието.  "Фолклорен извор" отново събира таланти от цяла България Днешният първи ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас". Той се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българското национално радио..

публикувано на 03.07.25 в 14:42

Кога Павликени ще има обходен път?

Обходният път на Павликени става все по-нужен, защото тежките камиони вече разбиват улиците на града. Четирикилометровото трасе все още е на фаза проектиране, възложено от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Тепърва ще се прави количествено-стойностната сметка.  Тежките камиони, които карат инертните материали от кариерата във Вишовград до строежа..

публикувано на 03.07.25 в 14:31

Желязков със задачи към министри и областни управители – да върнат отпадналите ученици

Премиерът Росен Желязков постави персонални задачи на областните управители и на редица министри, с които обратно в училище да се върнат отпаднали ученици, а децата на 4 и 5 години да се обхванат в детските градини.  Механизмът съществува от 2017 година, до момента нетно над 75 хиляди деца са върнали в клас, но последните години заради..

публикувано на 03.07.25 в 14:19
Боян Дуранкев

Боян Дуранкев за цените и еврото: Страхът тежи повече от истината

Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи доходи по всякакъв начин , стига законът да го позволява, има алчност.  Коментарът направи пред БНР проф. Боян Дуранкев, икономист, специалист по маркетинг и стратегическо планиране, като добави, че "има..

публикувано на 03.07.25 в 14:12
Наталия Илиева

Държавата срещу домашното насилие: Как потърпевшите могат да получат правна помощ?

"За 24 часа постигаме заповед за незабавна защита. Ключово е адвокатът да е на първа линия". Това обясни пред БНР Наталия Илиева, председател на Националното бюро за правна помощ.  "От 16 март 2023 година до днес сме започнали спасяването на 270 лица".  Бюрото съществува от 2006 година. То е орган, чрез който държавата осигурява..

публикувано на 03.07.25 в 14:10