Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Пидов: Заяли са се да се махне това животновъдство

Фермери от Банско: Масово се нарушава забраната за придвижване и пашуване

От областната дирекция по безопасност на храните са предприели незабавни действия и проверки

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Фермери от Банско алармираха за масово нарушаване на забраната за придвижване и пашуване на дребни преживни животни, въведени през февруари в шест общини от Благоевградска област. Те подадоха сигнал до БАБХ и до БНР. Големите им тревоги са, че вече има и умрели овце, намерени и заснети в коритото на реката и в шахти. От областната дирекция по безопасност на храните предприеха незабавни действия и масови проверки, резултатите от които се очакват до края на седмицата.

Животновъдите твърдят, че в цялата област има проблеми с реализацията на млякото и агнетата, което също е следствие от забранителните мерки заради обявеното огнище на чума във Велинград.

Йордан Пидов е един от големите фермери в Разложката котловина. С брат му отглеждат близо 400 овце и 100 елитни месодайни крави. Вложените от тях инвестиции в животни и ферми през последните години надхвърлят 800 хиляди лева. Работят от тъмно до тъмно, без почивен ден и го правят с мерак още от детството си.

Йордан беше първият, който алармира за масово нарушаване на въведените от началото на февруари забранителни и ограничителни мерки, засягащи общините Белица, Якоруда, Разлог, Банско, Гърмен и Сатовча.  

В заповедта от БАБХ не се позволяват придвижването, включително излизането на паша, транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези, предназначени за незабавно клане или на такива, преминаващи транзит през животновъдни обекти. Забрана има и за пазара на животни.

"Никой не спазва забраната!", твърди Йордан Пидов.

Заяли са се да се махне това животновъдство, смята той.

Притеснението на местните фермери става още по-голямо, когато само за седмица откриват умрели животни в коритото на реката и дори в шахта, намираща се в близост до пречиствателна станция. Всичко това е документирано в снимки.

"Ние сме съседи, пашуваме на едни и същи места. Като не се полага грижа за овцете, как да не се притесняваме. Тези овце могат да умрат от всичко – от пневмония, мастити, от чума. В реката – кучета умрели, овце, крави. Реката е като екарисаж."

Още преди Великден се е изострил и проблемът с пазара на агнетата и изкупуването на овчето мляко, споделя Йордан.

"Обаждат се от цяла България хора и не може едно агне да продадем. От нашата околия нямаме право да изнасяме агнета никъде. Агнетата на повечето колеги им останаха, по 30-40 кг. Какво ще ги правим?"

Водата е по-скъпа от млякото, жалва се още животновъдът.

Областната дирекция по безопасност на храните реагира бързо. Екип от експерти започна незабавна проверка по сигналите, която още не е приключила заради сложността да се проследи пътят на незаконното придвижване на животни. Служителите на Агенцията са на проверки всеки ден, особено в граничните зони, защото и сигналите са много.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп: Европейските държави ще "поемат голяма част от тежестта" в споразумението за Украйна

След двустранния разговор с украинския президент Зеленки, президентът на САЩ започна съвместната среща с европейските лидери, които по-рано днес пристигнаха във Вашингтон за разговори за постигане на мир в Украйна и за гаранциите за сигурност, свързани с това. Тръмп изрази очакване за "успешен разговор" с европейските лидери и с Володимир..

публикувано на 18.08.25 в 22:17

Румънски ТИР самокатастрофира на пътя между Горни Дъбник и Телиш

Румънски ТИР самокатастрофира на пътя между Горни Дъбник и Телиш. Няма пострадали хора, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Плевен. Движението в отсечката извършва по обходен маршрут. Временно е ограничено движението в двете посоки по път I-3 в района на "Шел", на Горни Дъбник, заяви Миряна Цветкова, говорител на МВР –Плевен:..

публикувано на 18.08.25 в 21:05

Тежка катастрофа с български ТИР в Гърция

Тежка катастрофа е станала с български ТИР в Гърция до град Комотини. При пътния инцидент има загинали и ранени. В товарния камион са пътували двама българи- водачът и един пътник. Шофьорът е тежко ранен, опериран е в болницата в Комотини и няма опасност за живота му, съобщиха лекуващите лекари. Вторият българин не е пострадал. Според..

публикувано на 18.08.25 в 20:44

Удължава се частичното бедственото положение заради водната криза в Брезник

Удължава се частичното бедственото положение в Брезник, съобщиха от Областната администрация в Перник. То беше обявено на 11 юли заради водната криза и наличието на манган във водата от язовир "Красава", а на 18 юли бе удължено с един месец със заповед на кмета Васил Узунов. Решението е взето на проведеното при областния управител на Перник..

публикувано на 18.08.25 в 20:26
Тръмп посрещна Зеленски пред Белия дом

Тръмп поздрави Зеленски пред Белия дом и заяви: "Ние обичаме народа на Украйна"

Доналд Тръмп поздрави президента на Украйна Володимир Зеленски пред Белия дом. Президентът на САЩ заяви, че посланието му към народа на Украйна е: "Ние ги обичаме“. Както се и очакваше, Зеленски не беше с официален костюм по време на днешното си посещение в Белия дом. Той носи същото черно сако, което е използвал по време на срещата..

публикувано на 18.08.25 в 20:22
Руски МиГ 31 с ракета

Над Киев е обявена въздушна тревога заради възможна атака с хиперзвукови ракети

В този час сирени за руско въздушно нападение ехтят над Киев, минути преди началото на преговорите между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски във Вашингтон, предаде Франс прес. Украинските въздушни сили съобщиха в социалните медии, че в цялата страна е обявена въздушна тревога, защото бил засечен излитащ руски МиГ-31, способен да пренася..

публикувано на 18.08.25 в 20:02

Европейските лидери пристигнаха в Белия дом за важните разговори с Тръмп за Украйна

Европейските лидери пристигнаха в Белия дом за важните разговори на украинския президент Володимир Зеленски с американския президент Доналд Тръмп, като се очаква да призоват Тръмп да подкрепи Украйна и да изложи гаранциите за сигурност, които САЩ биха предложили, за да помогнат за постигането на примирие с Русия. Срещите с "висок залог" се..

публикувано на 18.08.25 в 19:38